Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kindernay opouští televizní podnikání

  15:35aktualizováno  15:35
Jiří Hojgr odkoupil od akciové společnosti RTV Galaxie Martina Kindernaye stoprocentní podíl v Galaxii Sport, s.r.o. Tato společnost se uchází o kabelovou a satelitní licenci pro stejnojmenný televizní kanál. Hojgr byl v Galaxii Sport předsedou představenstva. Rada bude podle serveru Radiotv.cz rozhodovat o Galaxii Sport v úterý.

Galaxii Sport Kindernay prodal za hodnotu, kterou představoval vklad do základního jmění, tedy za 100 tisíc korun.

Pokud Galaxie Sport licenci získá, mohla by vysílat už od dubna.

Kindernayova RTV Galaxie provozuje pozemní televizní vysílání v Praze a Hradci Králové. Kindernay, který v ní stále vlastní stoprocentní podíl, chce přenechat 34procentní podíl belgické firmě Districan, která po sporech s TV3 zainvestovala zahájení vysílání částkou kolem 30 miliónů korun. Zbytek svého podílu nabídl TV3. Ta ho však odmítla. Kindernay proto vyzval představenstvo RTV Galaxie, aby hledalo dalšího kupce.

"Rozhodl jsem se zcela opustit televizní podnikání," řekl Kindernay s tím, že je zklamán ze situace kolem RTV Galaxie a TV3.

"Vím, že moje osoba je chápána velice kontroverzně a doufám, že můj odchod může přinést dohodu s TV3," dodal Kindernay.

"Manažeři TV3, kteří nesou plnou odpovědnost za současnou ekonomickou situaci TV3, využili důsledky svého podnikatelského neúspěchu k rozpoutání placené mediální kampaně proti mé osobě. Jsem unaven a chci odejít," řekl a dodal: "Jsem zavázán panu Hojgrovi, že dal některým mým bývalým kolegům pracovní příležitost v Hradci Králové. Držím mu palce, protože dokázal připravit něco, o čem jiní umí jen mluvit."

Kindernay se chce nadále věnovat mediálnímu poradenství v oblasti regionálního televizního a rozhlasového vysílání a svým aktivitám v oblasti letectví. Je totiž ředitelem firmy Albatros Air, která vyrábí repliky historických letounů.

Kindernay a jeho bývalá servisní organizace TV3 se loni dostali do sporu kvůli převodu licence na vysílání na RTV Galaxii. Koncem loňského roku rada RTV Galaxii odebrala licenci, Kindernay se však odvolal k soudu.

Úterý 8. ledna 2002:

Rada omezila vysílání Kindernayovy TV3
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) odebrala společnosti RTV Galaxie Martina Kindernaye, která držela licenci televize TV3, frekvence na vysílání z pražských Malešic. Diváci přijímající signál z tohoto kanálu budou ale moci sledovat program společnosti TV3 Česká mediální společnost. Té totiž rada přidělila krátkodobou licenci na tento kanál. Kindernay se hodlá proti rozhodnutí rady odvolat. Rada před několika dny odebrala Kindernayovi licenci na vysílání TV3.

"Územní rozsah licence RTV Galaxie rada omezila kvůli trvalého nevyužívání 55. kanálu Praha - Malešice," vysvětlil mluvčí rady Pavel Barák.

Kindernay považuje rozhodnutí rady za nestandardní a hodlá se proti němu odvolat. RRTV mu totiž frekvenci odebrala v průběhu 90denní lhůty, kterou mu dala na zprovoznění vysílače. To chtěl Kindernay udělat v dubnu. 

TV3 se podle svého mluvčího Jiřího Hrabovského zatím k přidělení krátkodobé licence vyjadřovat nebude.

Kindernay převzal kmitočet na vysílání na 55. kanále loni 6. listopadu a 90denní lhůta na zprovoznění vysílače mu tedy ještě nevypršela. Do lhůty se navíc nezapočítává doba, po kterou vysílání bránily technické překážky.

RTV Galaxie nyní vysílá v Praze na 28. kanále ze Strahova, na 9. z Novodvorské a začátkem příštího týdne zprovozní 11. kanál na Technickém muzeu na Letné. V Hradci vysílá na 46. kanále a v Pardubicích získá od Primy 44. kanál. Na 55. kanále z Malešic plánovala RTV Galaxie zahájit vysílání v dubnu. Pro kanál už zakoupila vysílací techniku.

Nyní RTV Galaxie vysílá jen svůj program. V čase, kdy licence vyhrazuje přebíranému programu TV3, se objeví na obrazovce titulek, že TV3 program neumožnila přebírat.

TV3 zatím vysílá celodenně přes satelit. Usiluje však o krátkodobou licenci.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
TV3 jede s novým programem dál

Společnost RTV Galaxie vysílá i po odebrání licence 11. ledna 2002 dál. Firma totiž nesouhlasí s rozhodnutím RRTV, kterým jí byla licence v prosinci odňata. Chystá se proto odvolat k soudu.

"Důvody, které RRTV vedly k odnětí licence považujeme za neopodstatněné. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Proto ani odůvodnění, které nám rada zaslala, nemění náš úmysl odvolat se k soudu," řekl tehdy vlastník společnosti RTV Galaxie Martin Kindernay.

Právní moci odebrání licence nabude až po rozhodnutí soudu o Kindernayově odvolání. Do té doby bude RTV Galaxie vysílat.

Program: Zpravodajství, sport a hudba
"Máme připravený kvalitní program opírající se o zpravodajství, sport a hudbu. Už dnes zajišťujeme 24hodinové vysílání, které však vysíláme v našem interním televizním okruhu a do éteru jej připojujeme pouze v našich vysílacích oknech. Jsme však připraveni plnohodnotně vysílat tak, aby divák nebyl v žádném případě krácen", doplnil Kindernay.

Kindernay se chystá i na kabel
I kdyby Kindernay soud prohrál a o licenci skutečně přišel, neznamená to pro něho konec. Jeho televize se totiž připravuje vysílat prostřednictvím kabelu a satelitu, na což licence tohoto typu není nutná. Slibuje, že nabídne zápasy NHL základní sezóny, play off Stanleyova poháru, All Stars Game a vybrané přímé přenosy z Bundesligy a anglického fotbalového poháru.

"Počítáme s tím, že v nejbližších dnech nabídneme kabelovým televizím na celém území republiky program složený ze sportovních přenosů a hudebních pořadů," řekl Kindernay.

TV3 jede jen na dvou vysílačích
I když je kolem licence na TV3 hodně povyku, týká se jen dvou vysílačů v Praze a Hradci Králové. Toto pozemní vysílání se stalo loni jádrem sporu mezi vlastníkem licence a servisní organizací TV3 a.s., který vyvrcholil přerušením tohoto vysílání na jeden měsíc. Na kabelu jela televize dál.

TV3 podle radních nedodržovala program
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zdůvodňuje podle Pavla Baráka z Útvaru informací, komunikace a zahraničních styků loňské odebrání licence na pozemní vysílání pro provozovatele TV3 - firmu RTV Galaxie tím, že nedodržovala program.

Rada odebrání licence zdůvodňuje opakovaným závažným porušováním licenčních podmínek. TV3 totiž od listopadu do prosince 2001 nevysílala podle plánu.

Kindernay loni od 6. listopadu do 5. prosince nevysílal vůbec a po obnovení vysílání byl obsah v rozporu s licencí.

Barák upřesnil, že RTV Galaxie nedodržovala časový a územní rozsah vysílání, označení programu, stanovenou programovou skladu a další programové podmínky. Za tyto nedostatky byl původní držitel licence, Martin Kindernay, jako fyzická osoba už dříve sankcionován.

TV3 a.s. zatím vyčkává
Rozběhnutím Kindernayovy televize po kabelu vznikne neobvyklá situace: z jedné televize TV3 vzniknou na kabelu dvě. Pod původním názvem TV3 tam totiž už vysílá Kindernayova bývalá servisní organizace TV3, a.s., s níž se rozkmotřil, když ji loni úspěšně odstřihl od licence k pozemnímu vysílání a později i od vysílání samotného.

Mluvčí servisní organizace TV3 a.s., Jiří Hrabovský potvrdil, že budou na kabelu vysílat i nadále podle předem naplánovaného programu. "Prioritou však pro investora vždy bylo a je pozemní vysílání. Naše další kroky se proto budou odvíjet od rozhodování rady o licenci na toto vysílání. O dalším postupu ale ještě není rozhodnuto, pokud vím," řekl.

CO RADA PŘESNĚ VYTÝKÁ TV3

Do sporu o kontrolu nad licencí pro pozemní vysílání TV3 se investor televize, firma EMV, a tehdejší držitel licence Martin Kindernay dostali po převodu licence na RTV Galaxii. Ta vysílání přerušila počátkem listopadu na 30 dní a obnovila ho začátkem prosince. Servisní společnost TV3 přitom v té době vysílala běžný program. Nyní vysílá RTV Galaxie metropolitní program a v době, kdy má přebírat program TV3, vysílá titulek, který oznamuje, že TV3 program nedodala.

* Podle rady Kindernay porušil zákon tím, že přerušil bez předchozího souhlasu rady vysílání. To může podle zákona bez souhlasu radních provozovatel přerušit jen z technických důvodů. Ty však v případě RTV Galaxie rada neuznala. Kindernay radě přerušení vysílání jen oznámil, ale nevyžádal si její předběžný souhlas.

* Kindernay po obnovení vysílání od 5. prosince podle rady nedodržoval také programové schéma. Jednak nepřebírá ve vyhrazených časech program TV3 CZ a ani v časech, kdy vysílá metropolitní program sama RTV Galaxie, neodpovídá délka
zpravodajských pořadů licenčním podmínkám.

Držitel licence na vysílání TV3 Martin Kindernay, 6. llistopadu 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz