Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kindernay obnovil vysílání TV3

  7:56aktualizováno  7:56
TV 3 opět vysílá. Držitel licence Martin Kindernay ve středu před půlnocí vysílání, které zajišťuje jeho společnost RTV Galaxie z nových královehradeckých a pražských studií, obnovil. Vysílání začalo desetiminutovým zpravodajským blokem, upřesnil pro ČTK. Vysílat přestal před 30 dny poté, co servisní společnost TV3 odvezla z hradeckého studia technické vybavení. Kdyby RTV Galaxie vysílání neobnovila, hrozilo by jí podle Kindernaye odebrání licence.
Přerušení vysílnání televize TV3

Přerušení vysílnání televize TV3 - Text, který se objevil na obrazovce televizní stanice TV3 2. prosince 2001. | foto: iDNES.cz

Úvodní zpravodajství vyrobila pro Hradec Králové podle Kindernaye RTV Galaxie sama a pro Prahu jej vyrobila ve spolupráci s agenturou TVD.

O tom, že vysílání obnoví, Kidernay hovořil už v uplynulých dnech. Vysílání není v pravém horním rohu obrazovky označeno známým logem TV3. Na pravé straně obrazovky je označení TV3 Hradec Králové nebo TV3 Praha. Obnovené vysílání je složeno z textového zpravodajství, videoklipů a proudu hudby.

Podle licence má stanice TV3 za povinnost vysílat po zhruba polovinu času program dodaný servisní společností TV3. První vysílání programu dodaného organizací TV3 by mělo podle Kindernaye začít 9 hodin. "Pokud mi TV3 dodá jen titulek nebo zrnění, budu vysílat titulek nebo zrnění," řekl. 

Servisní společnost TV3 přes Kindernayovo přerušení do neděle normálně vysílala. Od neděle vysílala titulek, který oznamoval, že firma byla na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nucena vysílání přerušit. Ve středu před půlnocí TV3 ukončila i vysílání titulku. Kindernay od počátku vysílání TV3 označoval za pirátské.

Rada pro rozhlasové a televizní vysilání v úterý zástupcům TV3 sdělila výhrady k titulku, který televize vysílala místo běžného programu. Vzkázala, že ho považuje ho za přinejmenším nepřesný. Na pěti vysílačích v Praze a Hradci Králové by se nemělo podle mluvčího rady Pavla Baráka vysílat vůbec nic.

Na vybudování studií a obnovení vysílání si Kindernay od dosud nezveřejněných subjektů vypůjčil asi 30 milionů korun. Vysílání v Hradci Králové a Praze mu zajišťuje tým asi 45 lidí.

Rada 20. 11. rozhodla, že TV3 vysílá neoprávněně a do 6. 12. musí přerušit vysílání.

TV3 pak v neděli večer přerušila běžné programy a začala vysílat pouze titulek, který oznamuje, že firma je na základě rozhodnutí rady vysílání nucena přerušit.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
TV3: bez dohody televize skončí
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání si přeje, aby se firma TV3, ovládaná lucemburským investorem, ještě pokusila o dohodu s držitelem licence k této televizi Martinem Kindernayem. Ten už oznámil, že ve čtvrtek spustí své vlastní vysílání z nového studia budovaného v budově na královéhradeckém letišti.

Kindernay před měsícem radě oznámil, že vysílání - jak mu to povoluje zákon - na měsíc přerušuje. Servisní organizace TV3 však vysílala sama dál. Rada jí proto minulý týden sdělila, že šíří pirátský program. Pokud s tím rychle nepřestane, riskuje až desetimilionovou pokutu.

Bez problémů není ani Kindernay: jemu dokonce hrozí, že o licenci přijde. Tím, že TV3 vysílala sama, totiž dokázala, že Kindernay licenci nekontroluje. Nový čtvrteční start by mohl hrozbu odnětí licence odvrátit. Jenže: Kindernay nemůže vysílat nic jiného než program dodávaný TV3. Ukládají mu to totiž jeho licenční podmínky.

"Kdyby vysílal něco jiného, bylo by zle," uvedl předseda rady Martin Muchka. "Čekám, že mi TV3 ve čtvrtek normálně dodá program," řekl k tomu Kindernay. "Stále si myslím, že je dohoda možná." Jiný scénář nepřipouští ani předseda vlivné mediální komise sněmovny Ivan Langer (ODS).

"Kdyby pan Kindernay začal vysílat sám, měl by přijít o licenci," řekl minulý týden. Rada by podle Langera neměla Kindernayovi nikdy dovolit vysílat s kýmkoliv jiným než právě TV3: "To by znamenalo znevýhodnění investora." Investoři TV3 dohodu stále nevylučují, ovšem za jediné podmínky: že jim Kindernay fakticky svou licenci předá. "On moc dobře ví, co má udělat," řekl místopředseda představenstva TV 3 Jan Obrman.

Rada nám nedala šanci, tvrdí TV3
Vedení televize se rozhodlo vysílat jen titulek, aby vyhnulo protizákonnému jednání, na které ji upozorňuje dopis Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. "Dikce dopisu nám nedává žádný prostor pro vyjádření," prohlásil místopředseda představenstva TV3, a. s., Jan Obrman.

Mluvčí společnosti Jiří Hrabovský tvrdí, že dopis, kterým rada upozorňuje na nezákonné chování, není úplně jasný. "Střídají se tam pojmy jako rozhodnutí, usnesení a podobně, ale není jasné, co to znamená," řekl Hrabovský. Přesto raději televizní stanice TV3 přerušila v neděli krátce po 21:00 vysílání.

Předseda rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka řekl, že rozhodnutí přerušit vysílání je uspěchané. "Dostali upozornění, že jejich vysílání není v souladu se zákonem. Lhůta končí ve středu 5. prosince," uvedl Muchka.

Jeden z radních, Petr Štěpánek, se domnívá, že titulek, který TV3 nyní vysílá, nemá žádný smysl. "Je tam titulek? Takže stejně dál vysílají a jejich vysílání je i nadále pirátské," řekl.

"Hledáme řešení, abychom mohli obnovit vysílání," prohlásil Obrman, neupřesnil ale, jak by mělo vypadat. Zástupce investorské společnosti EMV George Collins nevyloučil, že v krajním případě může společnost přistoupit k arbitráži, kterou by vymáhala ochranu investic.

Spor o převod licence
V televizi se v září rozhořel spor mezi investorem a servisní organizací TV3 na jedné straně a držitelem vysílací licence Martinem Kindernayem na straně druhé.

Důvodem bylo rozhodnutí vysílací rady zamítnout převod licence na lucemburskou firmu KTV, jejímž je Kindernay stoprocentním vlastníkem. Kindernay pak požádal o převod na jinou svoji českou firmu RTV Galaxie, což rada schválila.

Obrman v této souvislosti ale vyjádřil pochybnosti o rozhodnutí RRTV. "Zamítnutí převodu licence bylo zdůvodněno tím, že pan Kindernay neměl stoprocentní kontrolu nad KTV," řekl Obrman. "V RTV Galaxie, na kterou byla nakonec licence převedena, ale nefiguruje v žádném statutárním orgánu," podivil se.

Právní zástupce TV3 Ladislav Štorek dodal, že právníci RTV měli připravit vstup investora EMV do společnosti, aby investor získal stoprocentní kontrolu nad licencí a mohl dál rozvíjet projekt vysílání televize TV3. "Místo toho ale pan Kindernay pouze oznámil, že buduje svá vlastní studia," dodal Štorek.

Rada 20. listopadu zahájila se společností TV3 správní řízení pro podezření z neoprávněného vysílání. Místopředseda rady Petr Štěpánek tehdy řekl, že výsledkem řízení mohou být sankce, jejichž výše může dosáhnout řádu milionů korun.

Držitel licence Martin Kindernay, který se dostal se servisní organizací TV3 do sporu, označil v listopadu její vysílání za pirátské.

Klíčové události ve sporu o TV3

11. září - Kindernay a investor televize, společnost European Media Ventures (EMV), se dostali do sporu. RRTV zamítla převod licence na Kindernayem stoprocentně vlastněnou lucemburskou firmu KTV, a to podle dohody Kindernaye s EMV.
8. října - KTV označila zářijové rozhodnutí RRTV za nezákonné a podala na radu žalobu.
9. října - RRTV schválila převod licence TV3 na českou společnost RTV Galaxie, jejímž majitelem je Kindernay.
10. října - EMV a TV3 vyzvaly Kindernaye, aby zaplatil smluvní pokuty, které obnášejí  desítky milionů korun. Kindernay údajně porušil řadu smluvních závazků - v případě zamítnutí převodu licence na společnost KTV měl totiž podat novou žádost o převod na tuzemskou firmu. Tu měl po předchozím souhlasu a podle instrukcí EMV za tímto účelem založit. Kindernay však bez vědomí EMV použil svou už existující společnost RTV Galaxie.
11. října - EMV oznámila, že nemůže pokračovat v investicích do TV3, pokud nebude mít jistotu, že televizi bude prostřednictvím licence kontrolovat. Kindernay vyzval vlastníka EMV ke vstupu do RTV Galaxie. Mediální zástupce EMV a servisní organizace TV3 Jiří Hrabovský však řekl, že nabídku vstupu EMV do RTV Galaxie nelze brát vážně.
17. října - Ředitel TV3 Jan Martinek oznamuje, že TV3 musí začít propouštět zaměstnance.
31. října - Ani na dalším jednání zástupců Kindernaye a společnosti EMV nebyla podepsána nová servisní smlouva.
5. listopadu - EMV minimalizovala vklady do provozu televize a TV3 omezila výrobu vlastních pořadů. Zrušení některých pořadů podle Kindernaye mohlo porušit licenční podmínky vysílání.
6. listopadu - Zástupci akciové společnosti TV3 odvezli v noci téměř veškerou vysílací techniku ze studia televize v Hradci Králové. Kindernay oznámil RRTV, že přeruší vysílání z technických důvodů na měsíc; následně vyzval servisní organizaci TV3, aby vysílání ukončila.
7. listopadu - Společnosti TV3 a EMV podaly návrh na konkurs na Kindernayův majetek, protože Kindernay neuhradil smluvní pokuty. TV3 nadále vysílá prostřednictvím pozemních vysílačů. Kindernay označil vysílání za pirátské a odmítl zodpovědnost za jeho obsah. Hrabovský však oznámil, že TV3 bude vysílat i nadále. Kindernay totiž podle něho nemá pravomoc jednat s Českými radiokomunikacemi o přerušení šíření signálu.
8. listopadu - RTV Galaxie opět zaslala společnosti TV3 výzvu, aby zastavila vysílání. Kindernay poslal RRTV upozornění, že i přes jeho pokyn k přerušení vysílání pokračuje. Radu požádal o stanovisko, zda to je v souladu s českým právním řádem.
9. listopadu - Kindernay řekl, že chce začít shánět peníze na rozjetí vysílání bez současné servisní organizace TV3.
11. listopadu - EMV vyzvala Kindernaye, aby jí přenechal 100procentní podíl ve firmě RTV Galaxie.
16. listopadu - Kindernay řekl, že získal úvěr a začal budovat televizní studia v Hradci Králové a Praze. Program má vyrábět RTV Galaxie. Vysílání chce Kindernay obnovit po uplynutí 30 dnů, na něž vysílání od 7. listopadu přerušil. Peníze na obnovení televize si Kindernay podle svých slov půjčil od několika finančních institucí z ČR i zahraničí. Hrabovský řekl, že pokud RRTV schválí 20. listopadu změnu licenčních podmínek pro vysílání stanice TV3 v tom smyslu, že držitel licence nebude mít za povinnost vysílat program TV3, vyvolá to velmi pravděpodobně arbitrážní řízení s českým státem.
17. listopadu - Vysílací rada zahájila správní řízení s TV3 a.s. i s Kindernayem. Radní označili současné vysílání servisní organizace TV3 a.s. za pirátské, protože nemá licenci na televizní terestrické vysílání a vyzvali ji, aby ho okamžitě ukončila. Kindernay podle rady nemá nad vysíláním kontrolu a měl by se urychleně postarat o nápravu.
20. listopadu - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s TV3 a.s. i s majitelem vysílací licence Martinem Kindernayem. Místopředseda rady Petr Štěpánek označili současné vysílání servisní organizace TV3 a.s. za pirátské, protože nemá licenci na televizní terestrické vysílání a vyzvali ji, aby ho okamžitě ukončila.
2. prosince - Televizní stanice TV3 přerušila krátce po 21:00 vysílání. Na obrazovkách se objevil vysvětlující text, že TV3 tak učinila na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ze 20. listopadu
5. prosince - Držitel licence Martin Kindernay před půlnocí obnovil vysílání, které zajišťuje jeho společnost RTV Galaxie z nových královehradeckých a pražských studií.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Najdete na iDNES.cz