Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kim má jadernou bombu. Co dál?

  1:00aktualizováno  1:00
Severní Korea se zase dostala na první stránky světového tisku: v pondělí 9. října uskutečnila podzemní jaderný výbuch. Pokusný výbuch ostře odsoudila většina zemí na světě.

Nad politickým vývojem v Severní Koreji zůstává už léta rozum stát.

ČTĚTE TAKÉ:
Cílem KLDR je porážka imperialismu, říká koreanista
Severní Korea hrozí USA odpálením jaderné střely

INFOGRAFIKA:
Severokorejské rakety

Nejbližší soused, Čína, použil dokonce k jeho odsouzení nebývale ostrých slov: ze strany bývalého nejvěrnějšího čínského spojence šlo o drzost, či dokonce o nestoudnost.

Jak máme reagovat
Podle zatím dostupných zpráv šlo zřejmě o malou nálož – kvalifikované odhady se zatím pohybují mezi pěti sty tunami až dvanácti tisíci tunami TNT (šlo tedy o nálož menší, nebo dokonce značně menší, než byla bomba hirošimská).

Protože Severní Korea je jednou z nejuzavřenějších zemí na světě, nikdo se zatím neodvažuje spekulovat o tom, zda šlo o prakticky použitelnou zbraň, či pouze o podzemní laboratorní zařízení. Aby totiž jaderná bomba mohla být prakticky použita, musí mít jisté maximální rozměry a váhu, jinak by ji nebylo možné dopravit k cíli, kde by explodovala.

Nezodpovězeny jsou též otázky o počtu jaderných náloží, kterými Severní Korea může teoreticky disponovat: podle výkonu severokorejských reaktorů se mluví nejvýše o osmi až deseti bombách.

Nad politickým vývojem v Severní Koreji zůstává už léta rozum stát: třiadvacetimilionová země, ve které sociální experimenty vůdců vedou k pravidelným hladomorům, které pomáhají překonat pouze mezinárodní dodávky potravin, investuje ohromné prostředky do vývoje balistických raket, jaderných reaktorů, obohacování izotopů i vývoje jaderných náloží.

Přesto však uskutečněný severokorejský jaderný pokus vytváří novou mezinárodní situaci a vyvolává otázky, na které není jednoduché dát odpověď. Jak má na tuto drzou výzvu reagovat mezinárodní společenství? Má donutit Kima silou, aby se vzdal výroby jaderných zbraní?

A jak mají reagovat nejbližší sousedi Severní Koreje – tedy Jižní Korea a Japonsko? Mají též zahájit výrobu jaderných zbraní? Jak Japonsko, tak i Jižní Korea mají rozsáhlé jaderné programy, které by mohly poskytnout dostatek štěpných materiálů. Obě země mají též ohromné zkušenosti v jaderných technologiích a mají dostatečně velkou průmyslově-vědeckou kapacitu, aby zvládly výrobu jaderné bomby během několika málo let.

Jakou účinnou metodu má zvolit OSN, aby zabránila nekontrolovatelným závodům v jaderném zbrojení? Invaze či kárné vojenské expedice se neukázaly účinným prostředkem: jak francouzsko-americká válka proti Vietnamu, tak i sovětská invaze do Afghánistánu vyvolaly spíše více problémů, než vyřešily. A stejně je tomu i dnes v Afghánistánu a zvláště pak v Iráku.

Principy slušného chování
Jako nejefektivnější způsob, jak zabránit šíření jaderných zbraní, se ukázalo izraelské vybombardování iráckých jaderných zařízení těsně před jejich uvedením do provozu... Ale je to cesta, kterou by se mezinárodní společenství chtělo, a hlavně mělo vydat?

Dosud jsme, bohužel, nenašli způsob, jakým adekvátně zacházet s mezinárodními gaunery a vyděrači. Snažíme se stále držet v rámci jakýchsi mezinárodních smluv a principů slušného chování. Je čas pochopit, že mezinárodní zločince a vyděrače lze asi účinně zlikvidovat pouze způsoby, nad kterými slušná společnost ohrnuje nos.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...Najdete na iDNES.cz