Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pikantní summitová potíž: kdo za Kima zaplatí hotel?

  13:45aktualizováno  13:45
Až se severokorejský vůdce Kim Čong-un setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při summitu v Singapuru, jedné z nejdražších asijských destinací, účet zřejmě dosáhne závratných výšin. Z předchozích zkušeností je přitom jasné, že KLDR se k placení mít nebude.

To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze, řekl Švejkův feldkurát Katz a Kim Čong-un se tím zhruba řídí.

A tak je tady naléhavá otázka: Nechcete náhodou prospět světovému míru a zatáhnout vůdci KLDR bydlení v luxusním hotelu při singapurském summitu s Donaldem Trumpem?

Nemá na to. Prý.

Fotogalerie

Kim už si vybral, kde chce bydlet. Má to zásadní háček, vlastně pořádnou Hlavu 22.

Vůdce země s atomovkami nemůže bydlet v nějakém penzionu.

Jenže má prázdnou peněženku. Někdo to za nás musí zaplatit, vzkázali Severokorejci. Nabízí se přirozeně USA. Dokonce řekly, že by to klidně udělaly. Chtějí jednat, jde o atomové bomby a mír po skoro sedmdesáti letech neuzavřené staré války a neustálého strachu z nové, tak jeden hotel navíc klidně zaplatí.

Ale chudoba u Kimů cti netratí, a tak KLDR dala najevo, že Amerika účet zatáhnout nemůže, protože by to bylo pro Kima urážlivé.

Jak by to taky vypadalo, když by za vás nepřítel musel platit.

Je tady ale ještě jeden háček, další Hlava 22. Kdyby Trump nechal účty za KLDR zaplatit, musel by vlastně podat demisi, aby ho mohli zavřít. Jsou tady přece sankce vyhlášené americkou vládou, podle nichž je zakázáno jakkoliv financovat korejský režim.

A tak se hledá, kdo by nakonec hotel Kimovi zaplatil. Zvláštní: z běžného pohledu vypadá stejně trapně, jestli by platili Američané, nebo někdo jiný, v KLDR to však asi vidí jinak.

Nedá se ale říct, že při výběru ubytování by Kima svírala příslovečná proletářská skromnost.

Hotel Fullerton, kde chce při summitu spát, je jedna ze singapurských ikon. Majestátní neoklasicistní budova, jakou byste spíše čekali někde v Evropě. Na fasádě obrovské antické sloupy, vypadá spíš jako opera, úhlednější Reichstag nebo hlavní pošta, přičemž tím posledním skutečně byl.

Letmé zkoumání webové stránky hotelu ukazuje, že noc v prezidentském apartmá stojí šest tisíc dolarů. Nejlevnější pokoj měli včera za sto osmdesát amerických dolarů, což je na dnešní poměry velmi laskavá cena, ale taky tam nabízeli pokoje za sedm set dolarů.

KLDR má zřejmě určitou finanční deviaci, protože o placení nákladů, které si jiné státy hradí samy, žádá v poslední době nějak často.

Naposledy letos v zimě za ni Jižní Korea platila za pobyt severokorejského týmu na zimní olympiádě. Když před čtyřmi roky navštívila americká delegace KLDR, aby vyjednala propuštění dvou amerických zajatců, režim je hostil opulentní večeří o dvanácti chodech. Pak Američané dostali účet jako v hospodě.

Americký list The Washington Post, který se zprávou o potížích s placením hotelu přišel, napsal, že je to důsledek „politiky slunečního svitu“, kdy bohatá Jižní Korea platila severu cokoliv, na co si vzpomněl. Rozmazlila ho tak, že režim, který může vyrábět jaderné zbraně a mít čtvrtou nejpočetnější armádu světa, se tváří, že nemá na hotelový účet.

Kim umožnil střední třídě v KLDR, aby zbohatla, řekl v Rozstřelu koreanista

Pikantní je, že Kim má sbírku nejdražších aut, nechává si posílat ze Švýcarska hodinky, z Dánska vepřové a z Íránu kaviár. Kouří cigarety Yves Saint Laurent, jejichž krabička stojí přes tisíc korun.

Ale zřejmě chce rafinovaně pumpnout imperialisty.

Zatím to vypadá, že pobyt zaplatí Singapur. Ale nabídnout se jistě může každý.

Je však třeba vzít v úvahu, že nejde jen o Kima, ale také o jeho delegaci, ochranku, rádce, spojaře, lékaře, sluhy a řidiče i pancéřové limuzíny. A pozor, k účtu patří i minibary.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

PŘEHLEDNĚ: Kolik berou žadatelé o azyl v zemích Evropské unie

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Finanční pomoc, kterou členské státy Evropské unie poskytují žadatelům o azyl, se mezi zeměmi výrazně liší. Španělsko...Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Další z rubriky

Erdogan obhájil mandát už v prvním kole, největší soupeř uznal porážku

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení 99 procent hlasů mu v...

PŘEHLEDNĚ: Kolik berou žadatelé o azyl v zemích Evropské unie

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Finanční pomoc, kterou členské státy Evropské unie poskytují žadatelům o azyl, se mezi zeměmi výrazně liší. Španělsko...

Ve Stalinově objetí. Před 70 lety spojenci zřídili letecký most do Berlína

Letecký most do Západního Berlína trval jedenáct měsíců. Spojenci během nich do...

Německo si připomíná 70 let od chvíle, kdy západní mocnosti vytvořily letecký most, kterým jedenáct měsíců zásobovaly...Najdete na iDNES.cz