Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klusající bodyguardi měří 168 centimetrů, Kim Čong-una nesmějí přerůst

  15:29aktualizováno  16:15
Světu se díky summitu v Singapuru naskytla možnost sledovat Kim Čong-unovu ochranku v akci. Pozornost lidí si získali především bodyguardi klusající vedle Kimovy limuzíny. Tito muži však nejsou pouhou efektní podívanou pro publikum – když jde o bezpečnost, nenechává Severní Korea nic náhodě.

Veřejnost poprvé spatřila Kimovy klusající bodyguardy na dubnovém summitu v Koreji. Ve videu je vidět dvanáct strážců, kteří běží vedle Kimovy limuzíny. Tito muži jsou součástí útvaru jménem Ústřední stranická kancelář #6, který je formálně známý spíše pod názvem Ústřední kancelář pobočníků. Muži jsou Kimovou nejbližší ochrankou a rekrutují se z Korejské lidové armády, píše BBC.

Fotogalerie

Protože  jejich úkolem je chránit samotného „vynikajícího soudruha“, jak je Kim v Severní Koreji titulován, musejí vojáci splňovat celou řadu přísných požadavků. Musí být zruční v zacházení se střelnými zbraněmi a ovládat rozličná bojová umění.

Jsou zde však i choulostivější požadavky. Příliš urostlí vojáci mohou na službu ve elitní jednotce zapomenout, protože její členové musejí být přibližně stejně vysocí jako Kim Čong-un, který měří 168 centimetrů. 

A jelikož se jedná o Severní Koreu, neobejdou se Kimovi strážci bez dobrého “kádrového posudku“. Pokud se chce voják stát Kimovým bodyguardem, musí se podrobit přísnému vyšetřování, během kterého se prověřuje celá jeho rodina včetně dvou předchozích generací. Není proto překvapením, že většina strážců jsou buď Kimovi příbuzní, nebo muži z prominentních severokorejských rodin.

Strážci chrání Kima vlastním tělem

Pokud je voják vybrán do jednotky osobních strážců (odmítnout tuto práci není možné), musí se podrobit náročnému výcviku. Ten zahrnuje střelbu, širokou škálu bojových umění, techniky ústupu v případě útoku a tvrdý fyzický i psychický dril.

Po skončení výcviku se tito muži stávají jedněmi z mála, kteří smí v blízkosti nejvyššího vůdce nosit zbraň. I přes svoji skvělou výzbroj a bojové dovednosti však chrání Kima především svou všímavostí. Při práci nepřetržitě zkoumají okolí, pátrají po možných hrozbách a v každém okamžiku jsou připraveni chránit svého vůdce vlastním tělem.

Ačkoliv strážci při práci používají vysílačky, jejich prostředky pro primární komunikaci jsou až překvapivě oldschoolové. K identifikaci používají špendlíky a odznaky na oblecích a sérii různých hesel a kódových slov.

Nejlépe střežený lídr na světě

Bodyguardi jsou však pouze první obranou linií kolem severokorejského lídra. Druhý a třetí val tvoří jednotka nazvaná Velitelství obrany. Zatímco Ústřední kancelář pobočníků chrání přímo samotného Kima, Velitelství obrany zajišťuje bezpečnost v lokacích, kde se Kim pohybuje. Navíc zodpovídá za logistiku a zajišťuje vůdci veškerou možnou technickou i jinou podporu.

To mimo jiné znamená, že musí obstarávat jakékoliv jídlo, alkohol a cigarety, které si Kim poručí a kontrolovat servírované potraviny, aby se nikdo nepokusil Kima otrávit.

Kim je tak díky svým bezpečnostním jednotkám a tříúrovňovému systému ochrany pravděpodobně nejlépe střeženým lídrem na světě. A slavní běhající bodyguardi jsou pouze jedním článkem v řetězu, který má zajistit přežití dynastie Kimů.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Švédsko oživilo případ emotivních turistů z Číny satirou, Peking se bouří

Ze satirického pořadu Švédské zprávy (Svenska Nyheter).

Případ čínských turistů, které museli doslova vynést policisté z hostelu ve Stockholmu, kam se snažili dostat, i když...

Švédsko je po volbách ve slepé uličce, nacionalisté cítí šanci

Švédský premiér Stefan Löfven nezískal důvěru nového parlamentu. (25. září 2018)

Velká koalice, přeběhlíci či vláda podporovaná krajní pravicí. Jen tato řešení má povolební pat ve Švédsku. První kolo...

Dal Rus do norského parlamentu štěnici? Obvinění je provokace, říká Moskva

Norský parlament v Oslu.

Norská policie na letišti v Oslu zadržela jednapadesátiletého Rusa podezřelého ze špionáže. Policie muže zatkla poté,...Najdete na iDNES.cz