Následky bojů na damašském předměstí Dúma (15. února 2016)

Následky bojů na damašském předměstí Dúma (15. února 2016) | foto: Reuters

Islámský stát unesl 300 zaměstnanců cementárny, uvedla Asadova vláda

  • 82
Severně do Damašku se po pondělních bojích pohřešuje 300 zaměstnanců cementárny. Syrská státní televize s odvoláním na vládu ve čtvrtek odpoledne uvedla, že je unesli radikálové z Islámského státu.

„Ztratili jsme v pondělí kontakt s 250 dělníky cementárny Bádija a nevíme, kde jsou,“ sdělil člen vedení podniku agentuře AFP. Islámský stát (IS) oznámil ve středu zahájení útoků na lokality severovýchodně od Damašku. Zaměřil se na elektrárnu a na vojenské letiště v Dumajru.

V Sýrii bylo v polovině února vyhlášeno příměří, jež se však nevztahuje na radikální skupiny. Boje proti nim pokračují a jsou zvlášť silné u Aleppa na severu země. Syrská armáda tam bojuje proti členům radikální skupiny an-Nusra. Její členové v úterý sestřelili vojenské letadlo a an-Nusra zajala pilota, který se katapultoval.

Nejméně tři zraněné si vyžádalo ostřelování jihotureckého města Kilis u hranic se Sýrií. Rakety byly vypáleny z oblasti ovládané IS. Informovala o tom agentura Reuters. Turecké dělostřelectvo reagovalo ostřelováním pozic IS na severu Sýrie.

Příští týden v sobotu by měla Kilis navštívit německá kancléřka Angela Merkelová, která tam má slavnostně otevřít nové středisko pro syrské uprchlíky, postavené z fondů EU.

Putin: naše operace splnily hlavní cíl

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že ruské vojenské operace v Sýrii splnily svůj hlavní cíl, neboť posílily syrské státní struktury. Podle Putina je třeba zabránit rozpadu syrského státu, čímž se omezí příliv uprchlíků do Evropy. Rusko vyslalo kontingent do Sýrie loni v září, v polovině letošního března nechal Putin část vojska stáhnout. Rusové ale nadále v Sýrii působí a podílejí se na operacích proti IS.

Francie ve čtvrtek obvinila syrskou vládu z porušování příměří a také z blokování humanitární pomoci. Šéf humanitární mise v Sýrii Jan Egeland podle médií upozornil, že se poskytování pomoci zpomaluje.

Důvodem jsou podle Egelanda blokády měst, v nichž pokračují vládní jednotky a jejich spojenci. Egeland ale také řekl, že se plánuje evakuace 500 nemocných a zraněných a také jejich rodin z měst Madájá, Zabadání, Fúa a Kafrajá.

OSN zprostředkovává od ledna mírové rozhovory, které mají přinést dohodu o přechodné vládě, jež připraví novou ústavu a volby. Konala se zatím dvě kola, třetí je ohlášeno na příští týden. Koordinátorem jednání je zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který ve čtvrtek posunul původně ohlášený termín o dva dny. Rozhovory měly začít 11. dubna, podle dnešního de Misturova vyjádření ale začnou až 13. dubna.

Před ženevským jednáním pojede do Damašku a Teheránu rozhovory připravit a chce se sejít také se zástupci Saúdské Arábie. Írán a Saúdská Arábie podporují soupeře v syrské válce - zatímco Írán stojí za Damaškem, Rijád za jeho oponenty. De Mistura ve čtvrtek řekl, že nové kolo musí být „konkrétní a zahájit skutečné politické předání“ moci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video