Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schvaloval smrt českých vojáků v Afghánistánu, hrozí mu tři roky vězení

  13:37aktualizováno  14:22
Čin sebevražedného atentátníka, který zabil pět českých vojáků v Afghánistánu, vychvaloval na sociální síti Michal Kesudis z Ostravy. Žaloba ho viní ze schvalování trestného činu a podpory hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod. Případ začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 6.

„Forma byla špatná, obsah bych neměnil,“ svěřil se před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 6 obžalovaný muž. Státní zástupce ho viní ze dvou trestných činů. 

„To, co jsem napsal, jsem přehnal. Dalo se to napsat líp, abych se nikoho nedotkl. Neschvaloval jsem trestný čin ani jeho pachatele, nechválil jsem hnutí směřující k potlačení práv. Hájil jsem jen ozbrojený odpor proti ozbrojenému tyranovi,“ řekl sedmatřicetiletý Kesudis soudkyni Kateřině Kohoutkové. 

Co napsal Kesudis

Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na jízdním kole podařilo odvařit naše čtyři žoldáky.

Je to samozřejmě velký úspěch, neboť čeští žoldáci patří vedle amerických k těm úplně nejzkurvenějším. To co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak!

Smrt našich kluků v Afghanistánu prý nebyla zbytečná. Souhlasím a jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp.

Smrt okupantům, čest odbojářům.

Soudkyně se poté zeptala, jak jinak a lépe by tedy své vyjádření zformuloval. Přečetla mu doslovné znění toho, co na Facebook napsal (viz box). 

„Tak jsem někde četl, že se osamocenému afghánskému vlastíkovi na kole podařilo odvařit čtyři naše žoldáky,“ uvedl tehdy v reakci na zprávu generálního štábu o smrti českých vojáků. 

Soudkyni na její dotaz přiznal, že neví, jak jinak by svou myšlenku formuloval. „Je tam hlavní linka jízlivosti,“ připustil. Uvedený názor a další podobné výroky napsal na svůj facebookový profil a také na profil České armády. Právě hlavní velitelství vojenské policie jeho čin oznámilo. 

Znalec Josef Zouhar posoudil Kesudisovy výroky na facebookovém profilu České armády jako silně závadné. „S působením našich vojáků v Afghánistánu můžeme nesouhlasit, ale tento způsob považuji za zcela nepřípustný,“ řekl. 

To uznal i obhájce Čestmír Kubát, který je stejně jako Kesudis členem KSČM. Podle něj se Kesudis vyjádřil nevhodně, ale míra nevhodnosti nedosáhla hranice trestného činu. „Myslím, že šlo nanejvýš o přestupek a navrhnu, aby soud předal případ do přestupkového řízení,“ řekl redakci iDNES.cz. 

Dobře jim tak, pochválil útok

V červenci loňského roku, kdy se měl trestného činu dopustit, byl Kesudis zaměstnán jako operátor. Dnes je bez práce. Na chodbě před zahájením líčení uvedl, že je ateista a nesympatizuje ani s islámem, ani s Talibanem. Nikdy dříve před soudem nestál.

Kesudis se také zmínil, že v minulosti byl aktivní v iniciativě Ne základnám. V současné době jsou jeho komentáře na facebookovém profilu České armády vymazány a Kesudis má podle advokáta profil zablokovaný. 

Fotogalerie

U soudu se obžalovaný snažil spolu se svým obhájcem zpochybnit legitimitu českých vojáků v Afghánistánu.

„Dobře jim tak,“ uvedl mimo jiné Kesudis na síti Facebook na adresu pětice českých vojáků, které 7. července 2014 zabil útok sebevražedného atentátníka v afghánském Bagrámu (čtěte zde). K činu se přihlásilo hnutí Taliban. 

Kesudisovy výroky neunikly ani pozornosti vedení ostravské KSČM, jejímž je členem. V současné době má pozastavené členství do doby, než bude případ soudně vyřešen. Kesudis tvrdí, že o to sám požádal. 

Jeho případ soudkyně Kohoutková odročila na konec srpna. Do té doby má některé důkazy opatřit státní zastupitelství. Má například zjistit, zda byl útok atentátníka vyšetřen, kolik při něm zemřelo civilních osob a jaké pokyny měli čeští vojáci na základně vzhledem k civilnímu obyvatelstvu. Naopak další důkazy navrhované obhajobou, například zjištění ekonomických nákladů mise a oprávnění působení českých vojáků v Afghánistánu, odmítla soudkyně jako nadbytečné. 

Pohřbu českých obětí afhgánského atentátníka se loni v létě zúčastnily stovky lidí. Prezident Miloš Zeman padlé ocenil medailí Za hrdinství (více zde). Vedle pěti českých vojáků výbuch zabil také dva afghánské policisty a deset civilistů. Hnutí Taliban označilo sebevražedného atentátníka za mučedníka. Mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžahid tehdy prohlásil, že útok směřoval na americké vojáky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz