Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Kerryho hlavu se snáší hněv Židů. Kvůli zmínce o bojkotu Izraele

  15:47aktualizováno  15:47
Americký ministr zahraničí John Kerry pobouřil izraelské politiky. Řekl totiž, že židovskému státu hrozí ekonomický bojkot, pokud se nedohodne s Palestinci. Jeho varování si izraelští ministři vyložili jako podporu "antisemitských" snah o uvalení sankcí.

Americký ministr zahraničí John Kerry na tiskové konferenci v Jeruzalémě | foto: Reuters

"Dnešní status quo je s naprostou jistotou neudržitelný," řekl Kerry podle izraelského deníku Jerusalem Post na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde jednal i se svým íránským protějškem Džavádem Zarífem. "Mluví se o bojkotu a dalších věcech. Bude nám všem takhle lépe?"

O bojkot židovského státu usiluje především palestinské hnutí BDS (Boycott, Divestment and Sanctions), které izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za strategickou hrozbu, napsaly New York Times. Kerryho poměrně letmá zmínka mezi izraelskými politiky vzbudila vlnu nevole.

 "To, co Kerry řekl, je škodlivé, neférové a netolerovatelné," řekl ministr zpravodajských služeb Yuval Steinitz. "Od Izraele nelze očekávat, že bude vyjednávat se zbraní namířenou na jeho hlavu, když diskutujeme o záležitostech, které jsou pro náš národní zájem nejkritičtější."

"Řekněme všem, kdo dávají rady: Žádný národ dosud neopustil své území kvůli ekonomickým hrozbám. My nejsme jiní," napsal ministr financí Naftali Bennett na svůj profil na Facebooku. "Od svých přátel po celém světě očekáváme, že budou stát po našem boku proti pokusům o antisemitský bojkot zaměřený na Izrael a ne to, že je budou naopak umocňovat. Židovský národ je silnější než hrozby proti němu."

USA: Nepřekrucujte, co Kerry řekl

I izraelský premiér Benjamin Netanjahu Kerryho varování před bojkotem odmítl. "Pokusy o bojkot Izraele jsou neetické a neospravedlněné," řekl podle izraelského deníku Haaretz Netanjahu na začátku nedělní schůze svého kabinetu. "Navíc nedosáhnou svého cíle."

Podle Spojených států ale izraelští politici reagují přehnaně a Kerryho výroky překrucují. Kerry jen "popsal dobře známá a již dříve vyřčená fakta o tom, co je pro obě strany v sázce, pokud tento proce (vyjednávání s Palestinci) selže, včetně důsledků pro Palestince," uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová. "Jediná zmínka bojkotu jen popisovala akce, proti kterým vždy vystupoval," citoval mluvčí Haaretz.

Kerry podle Psakiové už přes tři desetiletí vytrvale podporuje bezpečnost a blaho Izraele i tím, že bojkoty odsuzuje. "Minulý rok při briefingu na konferenci EU ve Vilniusu naléhal na ministry zahraničí, aby se zdrželi podobných opatření,"dodala Psakiová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Najdete na iDNES.cz