John Kerry hovoří na tiskové konferenci o důkazech, které mají USA ohledně použití chemických zbraní v Sýrii | foto: Reuters

Chemický útok v Sýrii zabil přes 1 400 lidí. Útočil režim, řekl Kerry

  • 749
Spojené státy zveřejnily zprávu tajných služeb o chemickém útoku v Sýrii. "Zemřelo při něm 1 429 Syřanů včetně 426 dětí," prohlásil na tiskové konferenci americký ministr zahraničí John Kerry a za viníka označil syrský režim. "Otázka už není, co víme. Ale co jako svět uděláme," dodal. Prezident Obama později prohlásil, že se ještě nerozhodl, jak na útok zareaguje.

Podle čtystránkové zprávy s odtajněnými informacemi amerických zpravodajských služeb režim syrského prezidenta Bašára Asada použil chemické zbraně v posledním roce hned několikrát. A to včetně 21. srpna na předměstí Damašku. Přičemž poslední chemický útok zabil nejméně 1 429 lidí, z toho 426 dětí.

"Viděli jsme řady dětí, jak leží vedle sebe. Povalující se na podlaze v nemocnici. Všechny zabil Asadův plyn. Obklopovali je jejich rodiče a prarodiče, které potkal stejný osud," prohlásil Kerry, když seznamoval média na tiskové konferenci s výsledkem zprávy amerických tajných služeb o útoku.

Kerry zároveň prohlásil, že zjištění Američanů jsou "jasná a neúprosná". Syrští vojáci prý dopředu věděli, že se chemický útok uskuteční, a měli se na něj připravit. Zbraně byly podle něj vypáleny z vládních objektů.

Syrský konflikt

"Vyhodnotili jsme s vysokou jistotou, že syrská vláda podnikla útok chemickými zbraněmi proti opozici na damašském předměstí 21. srpna (...). Vyhodnotili jsme, že scénář, ve kterém by opozice provedla útok z 21. srpna, je velmi nepravděpodobný," prohlásil Kerry.

Současně označil chemický útok z minulého týdne za zločin proti lidskosti a pronesl, že viníci musejí být potrestáni. "Historie by nás všechny velmi tvrdě odsoudila, kdybychom zavřeli oči před diktátorovým bezohledným použitím zbraní hromadného ničení. Takže základní otázka už není, co víme. Ale zní, co společně jako svět, s tím uděláme."

Afghánistán ani Irák se nemá opakovat

Kerry tak na tiskové konferenci v podstatě vydláždil pro amerického prezidenta Baracka Obamu cestu pro omezenou vojenskou intervenci v Sýrii.

Svět čeká na zprávu inspektorů

Inspektoři OSN, kteří zkoumali použití chemických zbraní, v pátek dokončili sběr vzorků. Vzorky mají zkoumat laboratoře ve Švédsku a Finsku. Mluvčí OSN Martin Nesirky prohlásil, že před jakýmikoli závěry o použití chemických zbraní musí proběhnout kompletní analýza. Není však jasné, jak dlouho potrvá.

S požadavkem na laboratorní rozbor odebraných vzorků přišel také Damašek, který prý neuzná jakoukoli předběžnou zprávu. Tu by měl tým po odjezdu ze Sýrie předložit generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Zároveň ujistil, že Američané nehodlají zopakovat invazi do Iráku, kterou podnikli v roce 2003 kvůli podezřením, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení, jež se tam ovšem nenašly. Ani válku v Afghánistánu, nebo leteckou ofenzivu v Libyi v roce 2011, která pomohla svrhnout tamního autoritařského vládce Muammara Kaddáfího. "Nic, co Spojené státy mohou podniknout v Sýrii, nebude připomínat intervence v Iráku, Afghánistánu ani Libyi."

Noha amerického vojáka podle něj na syrskou půdu nevkročí a úder bude časově omezený. "A nepřevezmeme zodpovědnost za občanskou válku, která už tam probíhá," uvedl Kerry k případné vojenské akci Spojených států v Sýrii. "Jakákoliv akce, k níž se může (prezident Barack Obama) rozhodnout, bude limitovaná a na míru šitá odpověď, jejíž cílem bude potrestat tyranovo brutální a do nebe volající použití chemických zbraní," prohlásil Kerry.

Byť nepředložil žádné bližší údaje o možném útoku, ani kdy by se mohl odehrát, v podstatě naznačil to, o čem se už několik dnů hovoří. Analytici totiž nejčastěji zmiňují krátký - nejspíše raketový - úder na vybrané cíle. S cílem nikoliv svrhnout syrský režim, ale potrestat použití chemických zbraní. Zveřejněná zpráva amerických tajných služeb má napomoci prezidentovi Obamovi získat pro tento úder podporu doma i v zahraničí.

Američané se museli smířit s tím, že přišli o významného spojence v podobě Velké Británie. Její premiér David Cameron patří k hlasitým zastáncům intervence, ovšem nesehnal pro ni podporu v parlamentu, který se v hlasování v noci na pátek postavil proti. Ministerský předseda kapituloval a prohlásil, že Britové se nyní vojenské akce nezúčastní. Američané se stále mohou spoléhat na Francouze, kteří v pátek Washington ujistili, že s nimi stále mohou počítat. Američané ovšem nevylučují ani jednostrannou akci.

Barack Obama krátce po Kerrym prohlásil, že ještě neučinil konečné rozhodnutí o reakci na chemický útok v Sýrii. Považuje ale tuto akci režimu v Damašku za ohrožení bezpečnosti Spojených států. Obama to řekl ve Washingtonu při setkání s prezidenty Estonska, Litvy a Lotyšska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video