Kerry opět vyhrál, ale jen těsně

  • 13
Podle očekávání, ale i překvapením skončil sedmnáctý střet demokratických zájemců o post prezidenta USA. Ve Wisconsinu zvítězil John Kerry, který tak vyhrál už 15 ze 17 primárek. Nečekaně jen těsně za ním skončil John Edwards. A někdejší favorit Dean má už potupný odstup.

PŘÍLOHA iDNES
Primárky 2004
fotografie * profily
interaktivní mapa

Po sečtení třetiny hlasů John Kerry získal 39 procent, Edwards dostal 37 procent hlasů, zatímco Dean má jen 18 procent. I když jsou to předběžné výsledky, americká média už označila senátora z Massachusetts za vítěze.

"Opravdu jsem překvapen," řekl televizní stanici CNN k výsledkům sčítání John Edwards. Senátorovi ze Severní Karolíny předpovídaly průzkumy vůči Kerrymu porážku s desetiprocentním rozdílem.

"Vítězství je vítězství," komentoval těsný souboj Kerry. Ve Wisconsinu se rozděluje 72 delegátských hlasů pro červencový nominační sjezd, takzvaný celonárodní konvent, kde musí vítěz získat nejméně 2161 delegátů.

Na Kerryho stranu se před primárkami ve Wisconsinu přidali jeho někdejší soupeři Wesley Clark, Edward Kennedy a Richard Gephardt.

Fandí mu i průzkumy mezi Američany, podle nichž by Kerry s polovinou hlasů Bushe porazil zhruba o pět procent. Současná hlava Bíléh domu má nejnižší důvěru obyvatel od počátku mandátu v roce 2001.

Howard Dean na odstřel
Další demokratičtí uchazeči o nominaci Howard Dean a John Edwards avizovali snahu ve Wisconsinu uspět a zastavit tak Kerryho tažení, který vyhrál drtivou většinu primárek. - více zde

Pozornost se upíná zejména na někdejšího favorita Deana, pro něhož může Wisconsin znamenat konečnou. Několik jeho klíčových spolupracovníků včetně šéfa kampaně Stevena Grossmana naznačilo, že Deanův tým v případě neúspěchu opustí.

Vermontský exguvernér naznačil, že by přesto v kampani pokračoval, alespoň do 2. března, kdy se najednou uskuteční hned desatero primárek včetně států New York či Kalifornie. Tam lze získat mnoho delegátů pro stranický červencový sjezd, kde demokraté definitivně rozhodnou, koho proti Bushovi nominují.

"Nastartujme ekonomiku, ne motory"
Kerry se vydal na čtyřdenní turné po USA, v němž se zaměřuje na potřebu zlepšit ekonomiku země. Začal ve wisconsinském Wausau, kde si vzal na mušku Bushovu účast na automobilových závodech Daytona 500 na Floridě.

Podle Kerryho šlo o tříhodinovou příležitost, aby se Bush ukázal před kamerami, ale země zároveň přišla o 350 pracovních míst v průmyslu, federální rozpočtový deficit vzrostl o 178 milionů dolarů a přibylo dalších 700 lidí bez zdravotního pojištění.

"Nepotřebujeme prezidenta, který jen říká 'Pánové, nastartujte motory'. Potřebujeme prezidenta, který říká 'Nastartujme ekonomiku a dávejme lidem zpět práci'," prohlásil Kerry.

Bush pod demokratickou palbou
Senátor narážel na deficit, který začal rychle růst po daňových škrtech, i na růst nezaměstnanosti v posledních třech letech. Za Bushovy vlády ubylo skoro 2,8 milionu pracovních míst ve výrobním sektoru a očekává se, že zaměstnanost bude před prezidentskými volbami jedním z klíčových témat.

Demokraté kritizovali prezidentovu ekonomickou politiku již v minulosti, kdy poukazovali hlavně na zvyšující se nezaměstnanost.

V dosavadní kampani Bush musel zatím čelit především tvrzení, že se vyhýbal vlasteneckým povinnostem v Národní gardě, kde sloužil na přelomu 60. a 70. let místo války ve Vietnamu. Demokraté ho také obvinili, že lhal Američanům, když zdůvodňoval válku s Irákem. - více zde

Demokrat John Edwards slaví v Milwaukee druhé místo v prezidentských primárkách ve Wisconsinu jen těsně za Johnem Kerrym. (17. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video