Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ke střetům s policií nedošlo, street party chválily obě strany

  22:31aktualizováno  22:31
Praha - Prakticky bez větších incidentů skončila páteční street party, jejíž účastníci prošli z Palackého náměstí přes Rašínovo nábřeží Žitnou ulicí až na náměstí Míru. Tam se zhruba dvěstěpadesátihlavý dav za zvuků taneční hudby, linoucí se z přivezených reproduktorů, v klidu rozešel. Podle policejního mluvčího Jana Holuba je policie s průběhem akce spokojena, neboť nedošlo k žádným výtržnostem či narušení dopravy. Podobně zhodnotil akci i její organizátor Slavomír Tesárek, který je pouze zklamán, že nepřišlo více lidí.

Přečtěte si glosu Martina Komárka:

Učesaná demonstrace

Jednu z mála poklidných street party v pražských ulicích vám přinášíme minutu po minutě.

12:00 - Na Palackého náměstí se scházejí první demonstranti. Okolo postává sotva třicet policistů v košilích s krátkými rukávy.

12:30 - Právě teď má street party oficiálně začínat. Pod sochou Františka Palackého postává asi sto padesát lidí. Svolavatel akce Slavomír Tesárek jim po chvíli oznamuje, že se s velitelem zásahu Ladislavem Břízou domluvil. "Pochodovat můžeme, dokonce i s transparenty. Zakázáno máme akorát chodit do silnice," říká davu. "Bohužel, sound systémy, jež zde budou hrát taneční hudbu, uvázly kdesi v dopravní zácpě. Když přijedou, do čtvrthodiny začneme," dodává s tím, že má být tato akce přípravou na protesty při zářijovém zasedání bankéřů.

15:15 - Reproduktory stojí připraveny pod Palackého pomníkem. Za chvíli se z nich začíná ozývat techno a house hudba. Lidé posedávají na zemi a popíjejí.

16:00 - V davu účastníků to zčíná vřít. Právě v tuto hodinu se totiž měli vydat na průvod městem. Šéf policistů Bříza znovu diskutuje s Tesárkem. Okolo nich se tvoří kolečko složené z novinářů, demonstrantů i policistů.

16:15 - Dvě stě padesát lidí se dává do pohybu. Pochodují po chodníku na Rašínově nábřeží. Za Tančícím domem zahýbají do Resslovy ulice a kráčí nahoru. Občas někteří vejdou do vozovky, ale okamžitě jsou napomenuti někým z početného policejního doprovodu. Ozývají se první pokřiky, jako například: Žádné šance Světové bance nebo Ulice lidem.

16:40 - Demonstranti stoupají Žitnou ulicí nahoru. Přítomní policisté i kolemjdoucí si mohou přečíst první, zelenobíle vyvedený transparent: Země patří všem. Někteří z účastníků party se posouvají čím dál více do vozovky, na chvíli dokonce zablokují magistrálu. Tvoří se kolony aut, řidiči vystupují a s rukama v bocích sledují situaci, Tramvaje však nerušeně jezdí dál. Policisté udržují ledový klid. Lidi stojící nejdále v silnici vytlačují na chodník, ostatních si však nevšímají.

17:00 - Zástup přichází před kostel svaté Ludmily na náměstí Míru. Účastníci se hrnou ke schodům před kostelem. "Tam si nesedejte, slíbil jsem radnici Prahy 2, že na schodech udržíme volný průchod," volá na ně Tesárek. Lidé se rozesadí okolo kostela, kouří a čekají, až přijede sound systém. Někteří si krátí chvíli rozebíráním kovové plastiky Hvězdná obloha, jež je na dlažbě před kostelem. Policisté to vůbec neregistrují.

17:15 - Ke kostelu přichází pět skinheadů a začínají si demonstranty fotografovat. Okamžitě u nich stojí policisté, kontrolují jim doklady a poté je odvádějí pryč. Anarchisté oslavně skandují.

17:30 - Reprobedny sound systému dorážejí na místo. Demonstranti je okamžitě zapojují a začíná taneční party. Lidé však netancují a namísto toho se v dvaceti až třicetičlenných skupinkách trousí pryč.

17:45 - Přestože měla party původně trvat až do dvacáté hodiny, zůstává na náměstí Míru sotva šedesátka lidí. "Jsme spokojeni. Svolavatel akce přes určité potíže v pořadatelské službě během akce spolupracoval, na připomínky policejního velení reagoval velmi vstřícně a s jeho pomocí se v podstatě podařilo udržet klid a pořádek při celém průvodu," hodnotí policejní mluvčí Jan Holub. "S policií se tentokrát spolupracovalo dobře, protože se neunáhlila k ničemu nerozumnému. Kdyby nepřišlo tak málo lidí, což bylo způsobeno i technickými problémy s muzikou, hodnotil bych akci jako velice úspěšnou," přidává se v chvále Slavomír Tesárek.

Policisté původně nechtěli na pochod s transparenty v ruce vůbec přistoupit.

Pražská policejní mluvčí Eva Brožová ve čtvrtek uvedla, že policisté budou pochod z Palackého náměstí na náměstí Míru tolerovat pouze v případě, že demonstranti půjdou pokojně po chodníku, bez rozvinutých transparentů a provolávání hesel. "V opačném případě jsme připraveni velice razantně zasáhnout," prohlásila Brožová s tím, že na akci bude nasazeno několik stovek policistů. "Budou to hlavně oddíly z Prahy 2 a dopravní policisté. V záloze však budou připraveni i členové stálé pořádkové jednotky," dodala.

Tesárek, jenž organizoval i první Street Party i před dvěma lety, kdy část demonstrantů rozbíjela výlohy a tvrdě se střetla s policií, si však od schůzky příliš nesliboval: "Je nepřijatelné, aby nechali lidi projít, ale neumožnili jim držet transparenty. Shromáždění neděláme proto, abychom chodili jako turisti. Chceme ne něco poukázat a podobný zákaz by popřel smysl akce," prohlásil Tesárek. Doplnil, že shromáždění na Palackého náměstí zřejmě přeruší a s jeho účastníky si dá sraz až na náměstí Míru, kam demonstranti dojdou neorganizovaně.

"Víme, že určitě přijdou i někteří policejní provokatéři, ale doufáme, že je naše asi třicetičlenná pořádková služba uhlídá a předejdeme tak problémům. Bude důležité, aby policie nezasáhla naprosto bezdůvodně, jako tomu bylo při letošním 1. máji," podotkl Tesárek.

Případným dopravním komplikacím ve městě, které by mohly nastat i kvůli očekávanému hustému provozu v poslední den školního roku, hodlají dopravní policist předejít případným odkloněním dopravy. "Nad městem bude létat vrtulník, který bude sledovat a vyhodnocovat momentální dopravní situaci a policisté tak budou moci problémy okamžitě operativně řešit," sdělila policejní mluvčí Brožová.

Global Street Party ochromila na chvíli pražskou dopravu (30.6. 2 000)

Street Party - policie upozorňuje v Ječné ulici demonstranty, aby se stáhli na chodník. (30.6. 2 000)

Policista usměrňuje účastníky Street Party v Praze, 30. června 2000.

Policista nabádá ke klidu, Praha 30. června 2000.

Demonstranté se okolo 16.00 vydali na pochod k Náměstí Míru, 30. června 2000.

Začátek Street Party vypadal rozpačitě, 30. června 2000.

Detail účastníka Street Party, 30. června 2000.

Pochodu se zúčastnilo asi 300 lidí, nešli jenom po chodníku, dopravu v Praze však neochromili, 30. června 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz