Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ke střele se nikdo nehlásí

  16:00aktualizováno  16:00
Protitanková střela nalezená minulý čtvrtek poblíž ruzyňského letiště zůstává obestřena záhadou. Ministr vnitra Stanislav Gross popřel, že by pocházela ze skladů ministerstva vnitra. České policii ani vnitru podle něho žádná střela nechybí. Krátce předtím vyloučilo i Slovensko, že by zbraň pocházela z jeho muničních skladů. Úřad vyšetřování nyní na další vývoj případu uvalil informační embargo.

"V každém případě víme, že českému ministerstvu vnitra a české policii nechybí ve skladech ani jedna tato střela," prohlásil Gross.

Rozhodnutí šéfa Úřadu vyšetřování Miroslava Antla nepodávat o případu další informace okomentoval Gross slovy: "Rozumím tomu, že novináři chtějí informace, naším zájmem je tuto věc objasnit a vyšetřit a ne vždycky tyto dvě věci mohou být v souladu."

Slovensko se ke střele nehlásí
"Dosavadní výsledky kontrol vylučují, že v Praze nalezený protitankový granát vzor 75 pochází z výzbroje Armády Slovenské republiky," řekla v úterý mluvčí slovenského ministerstva obrany Ingrid Stanová. Podle ní se výzbroj ve skladech pravidelně kontroluje a probíhají i roční inventury majetku.

Mluvčí ministerstva vnitra Jozef Sitár uvedl, že protitankové střely z arzenálu bývalého federálního ministerstva vnitra skončily ve slovenských armádních skladech.  Původ střely ale bude těžké vypátrat," připustil s ohledem na neznámé výrobní číslo.

Záporná odpověď Slovenska přišla ještě dříve, než Bratislava obdržela od české strany oficiální žádost. Mluvčí policie Ivana Zelenáková v úterý iDNES informovala, že slovenskou stranu požádali dopisem o pomoc teprve dnes.

Většina střel byla převedena na Slovensko
Česká policie stále vyšetřuje, jak se protitanková střela, kterou minulý čtvrtek nalezli geologové u ruzyňského letiště, na místo dostala. Raketa podle policie patří do série, kterou byly v roce 1980 vyzbrojeny složky federálního ministerstva vnitra.

Už v pondělí policejní mluvčí řekla, že po rozdělení Československa byla v roce 1993 větší část zbraní RPG-75 převedena na Slovensko. "Před námi je teď úkol vypátrat, zda tato konkrétní střela patří do té části, která byla převedena na Slovensko, nebo do té části, která zůstala tady u nás v České republice," řekla Zelenáková.

Podle ní kontrola zbrojních skladů v Česku, z nichž mohla střela zmizet, dosud neskončila. Zatím se ale nezjistilo, že by v některém z nich taková zbraň chyběla.

Na otázku, proč policie nejdříve nevyloučí, že zbraň patřila českému ministerstvu vnitra a obrací se na slovenskou stranu, Ivana Zelenáková odpověděla: "Je to postup, který jsme zvolili a shledáváme jej za nejrychlejší."

Zprávy on-line
(23. října)

Nález střely posílí ostrahu Ruzyně

Antrax - souhrn článků

Od soboty hlídají na Ruzyni červené barety
Na pražské ruzyňské letiště v sobotu dorazilo asi 200 vojáků z chrudimské 4. brigády rychlého nasazení, aby posílili ostrahu areálu.

Mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová potvrdila, že jejich přítomnost neovlivní odbavování letů a nedotkne se cestujících. Podle policejního tiskového odboru není možné z taktických důvodů zveřejnit rozmístění všech vojáků v oblasti letiště.

Zaměstnanci letiště se domnívají, že jsou někteří příslušníci červených baretů ukryti v okolí přistávacích drah. Muži jsou podle nich ozbrojeni samopaly.

Dva z nich bylo v sobotu vidět před odbavovací halou a jak dalekohledem pozorují okolí ze střechy kolikapatrové budovy parkoviště.

Podle zpravodaje agentury TVD kontrolují dvoučlenné hlídky i dopravu v okolí. Televizní štáb například jedna z nich nevpustila k objektu betonárky v nedaleké Kněževsi.

Zbraň vyráběla bojkovická Zaveta

Podle informací některých médií nalezenou zbraň vyrobila bojkovická firma Zeveta. Od roku 1975 do počátku 90. let vyrobila přes čtvrt milionu těchto zbraní, které nevyvážela do zahraničí, uvedla v neděli televize Prima.

Všechny vyrobené zbraně odebrala kromě předlistopadových ministerstev po roce 1989 federální ministerstva obrany a vnitra, řekl generální ředitel Zevety Bojkovice Radoslav Moravec.

O přítomnosti vojáků rozhodl krizový štáb
O rozmístění vojáků v okolí letiště v pátek rozhodl krizový štáb poté, co byla ve čtvrtek nedaleko jedné z přistávacích drah nalezena funkční protitanková střela.

Na ostatních letištích v Česku podle Pallové zatím žádná další zvýšená bezpečnostní opatření neplatí. "Přetrvává režim, který byl přijat po zářijových teroristických útocích na USA a následné odvetě," dodala.

Žádná zvýšená bezpečnostní opatření nepřijali v souvislosti s nálezem střely ani policisté střežící brněnské letiště v Tuřanech. "Bezpečnostní opatření jsou stále na té úrovni, která jsme přijali po útocích na Spojené státy v září," řekl operační důstojník jihomoravské policie. Také na letišti v Ostravě-Mošnově potvrdili, že přetrvávají stejná bezpečnostní opatření jako po 11. září.

"Je pod nepřetržitou kontrolou je i letiště Leteckých závodů (dříve LET) v Kunovicích na Uherskohradišťsku. "Letadla, jež přiletí, přebírá celní úřad a cizinecká policie. Stroje pak zůstávají pod fyzickou kontrolou firemní ostrahy, dokud letiště neopustí," řekl bezpečnostní ředitel Radim Šašinka.

"Letištní budovu včetně letiště s mezinárodním statusem a řídící věže kontrolují prostorová čidla napojená na firemní ostrahu a hasiče," uvedl. Ti pravidelně obcházejí letištní prostor. "Podobný bezpečnostní režim platí také na letišti Moravanu Otrokovice," dodal Šašinka.

Tento 68 milimetrový reaktivní protitankový granát vzor 75 je jednorázově použitelný prostředek, určený k ničení obrněných a opevněných cílů. Je zaveden do výzbroje mechanizovaných jednotek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Najdete na iDNES.cz