Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ke stanici ISS míří Progress

  17:29aktualizováno  17:29
V úterý 21. srpna v 11:24 našeho letního času vzlétla z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu nosná raketa Sojuz-U. Ta navedla o deset minut později na oběžnou dráhu automatickou nákladní loď Progress-M 45 s nákladem pro Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Při tomto letu označovaném ISS-5P bude na komplex dopraveno před dvě a půl tuny nákladu, potřebného pro další provoz stanice.

Kromě 1400 kilogramů různého kusového nákladu - vybavení pro vědecké experimenty, jídla, oblečení, hygienických potřeb a lékařského vybavení - veze v nádržích i 635 kilogramů pohonných látek pro korekční a stabilizační motory stanice, 40 kilo vzduchu v tlakových láhvích a 270 litrů pitné vody.

Nákladní loď má dorazit ke stanici ve čtvrtek 23. srpna. Ve 12:03 SELČ se má připojit  k zadnímu stykovacímu uzlu na ruském modulu Zvezda. Ten je v současné době obsazen předchozí lodí Progress-M1 6. Tu v současné době posádka družicového komplexu připravuje k odletu, který je naplánován na středu 22. srpna. Loď se má odpojit v 08:06 SELČ a později téhož dne má být navedena do atmosféry nad jižním Pacifikem.

Posádka Discovery se připravuje k přistání
Úterý dopoledne strávili velitel Horowitz a pilot Sturckow důkladným prověřováním jednotlivých systémů raketoplánu Discovery před přistáním. Zkoušeli i zážeh všech 34 malých manévrovacích trysek RCS, potřebných pro udržování orientace jejich lodi během brzdicího manévru i následujícího sestupu do atmosféry.

Na několik minut také zapojili jedno ze tří čerpadel hydrauliky, která ovládá směrové kormidlo a elevony, používané k řízení družicového stupně během klouzavého letu atmosférou. Zbytek posádky uklízel letovou i obytnou palubu.

Druhou polovinu dne astronauti odpočívají
Ve středu 22. srpna existují pro raketoplán dvě možnosti přistání na letišti Kennedyho kosmického střediska na Floridě. První z nich na 185. oběhu raketoplánu kolem Země je v 18:46 SELČ, druhá pak o oběh později ve 20:23 SELČ.

Pokud by počasí znemožnilo přistání na Floridě, může raketoplán návrat na Zemi o den, případně o dva odložit, nebo přistát na Edwardsově letecké základně v Mojavské poušti v Kalifornii.

I zde jsou zítra dvě možnosti přistání, a to buď ve 20:17 SELČ nebo ve 21:53 SELČ. Dosavadní průběh letu byl zatím mimořádně hladký a astronauti beze zbytku splnili všechny plánované úkoly.

Pondělí
Přesně podle plánu se v pondělí 20. srpna v 16:52 našeho času odpoutal od Mezinárodní kosmické stanice ISS raketoplán Discovery. Na jeho palubě jsou kromě vlastní posádky raketoplánu, velitele Horowitze, pilota Sturckova a dvou letových specialistů Forrestera a Barryho, také členové druhé dlouhodobé expedice, astronauti Usačev, Voss a Helmsová. Ti na družicovém komplexu pobývali od letošního 10. března.

Krátce před druhou hodinou odpolední středoevropského času se všech deset astronautů sešlo ke slavnostnímu rozloučení v laboratorním modulu Destiny. Poté odlétající sedmička proplula přechodovým tunelem PMA-2 do stykovacího modulu raketoplánu. Následovalo hermetické uzavření všech průlezů, vypuštění vzduchu z vestibulu stykovacího uzlu a kontrola hermetičnosti všech poklopů.

Pozemní středisko: Odlet povolen
Po úspěšných prověrkách dalo středisko MCC v Houstonu v 16:34 SELČ souhlas s odletem Discovery od stanice. Posádka stanice natočila všechny panely slunečních baterií hranou proti raketoplánu, aby spalné zplodiny z manévrovacích trysek nepoškodily povrch slunečních článků. Piloti raketoplánu přpravili řídicí systém jejich lodi a v 16:50 SELČ dal velitel Horowitz povel k odemčení zámků, poutajících obě tělesa k sobě.

VŠE O LETU STS-105

ČTĚTE ZDE

POZORUJTE ISS

Informace o letu ISS

O dvě minuty později nad jižním Tichým oceánem západně od pobřeží Chile silné pružiny odstrčily obě tělesa od sebe a raketoplán se začal od ISS vzdalovat rychlostí asi 2 centimetry za vteřinu.

Ve vzdálenosti přibližně tří metrů převzal ruční řízení pilot Storckow, který postupně odmanévroval raketoplán do vzdálenosti asi 120 metrů od stanice. Tady v 17:19 SELČ zahájil Sturckow hodinový oblet stanice, během něhož astronauti fotografovali a natáčeli kosmickou stanici. Snímky mají velký význam při výcviku dalších posádek, zejména montérů, kteří se musí dobře orientovat na vnějším povrchu ISS.

I po odletu z ISS měli astronauti hodně práce
Raketoplán vykonal jeden a čtvrt oběhu kolem ISS. Přesně nad stanicí zapálili piloti v 18:12 SELČ na 25 vteřin malé manévrovací motorky raketoplánu, který tak přešel na samostatnou dráhu, po níž se začal definitivně vzdalovat od kosmické stanice.

V pondělí v půl deváté večer astronauti z Discovery vypustili malou technologickou družici Simplesat. Půlmetrákový Simplesat je vybaven třiceticentimetrovým optickým dalekohedem a kamerou a jeho orinetaci a zaměřování v prostoru zajišťuje běžný komerčně dostupný navigační přijímač systému GPS.

Hlavním úkolem této družice je ověření možnosti, zda lze postavit spolehlivé kosmické těleso s minimálními náklady za použití v obchodech běžně dostupných komponentů. Takové družice by pak mohli vyrábět například středoškolští či vysokoškoští studenti v rámci výuky.

Kolem 23. hodiny našeho času Discovery provedl větší korekční manévr hlavními manévrovacími motory OMS a upravil svou dráhu letu tak, aby mohl v úterý v 18:46 SELČ přistát na Floridě.

Co se dělo v neděli
Neděli 19. srpna ani jedna z posádek na Mezinárodní kosmické stanici a raketoplánu Discovery nesvětila. Astronauti dokončovali ukládání odpadu, nepotřebného vybavení stanice a osobních věcí druhé dlouhodobé expedice do nitra nákladového modulu MPLM Leonardo. Poté co bývalý a nový velitel stanice zkontrolovali asi tunu nákladu, který bude dopraven na Zemi, byl poklop Leonarda hermeticky uzavřen.

Po uzavření průlezu byl z prostoru mezi dveřmi - z takzvaného vestibulu stykovacího uzlu - vypuštěn vzduch. Astronauti pak zkontrolovali vzduchotěsnost všech poklopů.

Teprve potom mohla dát řídicí středisko MCC v texaském Houstonu souhlas s odemčením všech 16 zámků, poutajících Leonardo k modulu Unity kosmické stanice ISS.

Mezitím letový specialista Forrester za asistence velitele raketoplánu Horowitze uchopil kotvičku na boku nákladního modulu dálkovým manipulátorem raketoplánu. Leonardo se oddělil od stanice ve 20:15 SELČ a pak byl pomocí manipulátoru RMS přenesen do nákladového prostoru raketoplánu, kam byl uložeb ve 21:05 SELČ. Poté byl pěti zámky pevně ukotven v trupu Discovery pro dopravu na Zemi.

CO ASTRONAUTY ČEKÁ

Středa 22. srpna: raketoplán by měl přistát v 18:46 SELČ na floridském kosmodromu. Pro novou nákladní loď musí uvolnit zadní stykovací uzel modulu Zvezda stará nákladní loď Progress-M1 6 naplněná odpadem. Ta bude později navedena do atmosféry nad jižní částí Tichého oceánu, kde shoří. Tato nákladní loď byla připojena ke stanici od 23. května.

Čtvrtek 23. srpna: Progress-M 45 by se měl krátce po poledni našeho času připojit ke stanici ISS.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

V restauraci na předměstí Toronta vybuchla bomba, zranila patnáct lidí

Exploze nálože v restauraci v kanadském městě Missisauga si vyžádala 15...

Dva muži odpálili podomácku vyrobenou nálož v restauraci ve městě Mississauga ležícím vedle Toronta. Výbuch zranil...

Weinstein se vydal policii, obvinili ho ze znásilnění a sexuálních zločinů

Harvey Weinstein dorazil na manhattanskou služebnu newyorské policie.

Harvey Weinstein, jehož případ vyvolal mezinárodní hnutí proti sexuálnímu obtěžování s názvem MeToo, se v pátek...

Orel a liška se poprali o králíka. A fotograf má snímek za milion

Americkému fotografovi Kevinovi Ebimu se podařilo zachytit zápas o králíka,...

Fotograf Kevin Ebi se v sobotu vydal do prérie fotit lišky. Na rozdíl od šelmy se mu podařilo ukořistit jedinečný...

Najdete na iDNES.cz