Premiér Petr Nečas se snaží, aby jednání jeho vlády nebylo příliš rozvleklé. Je podle něj ale lepší nechat někdy ministry, ať se vypovídají. Nesmiřitelný je ale ke kuřákům, víc než jednu pauzu jim nedá.

Premiér Petr Nečas se snaží, aby jednání jeho vlády nebylo příliš rozvleklé. Je podle něj ale lepší nechat někdy ministry, ať se vypovídají. Nesmiřitelný je ale ke kuřákům, víc než jednu pauzu jim nedá. | foto: Dan Materna, MAFRA

Když vládu řídí Nečas: svižné jednání, Kalouskovy vtipy a absťák pro kuřáky

  • 611
Zatím jen kuřáci ve vládě si stěžují na svižnější tempo jednání, o které se už měsíc a půl snaží premiér Petr Nečas. Více pauz na to, aby si mohli zapálit, chybí třeba ministrovi obrany Alexandru Vondrovi či šéfovi vnitra Radku Johnovi. "Kouření je droga a narkomanům se nemá ustupovat," hájí Nečas svůj odpor proti častějšímu kouření ministrů.

"Jediné, co zatím chybí, je vhodná kuřácká místnost. Někdy pomůže uvolnit písty z přirozeného koaličního napětí," postěžoval si mírně kuřák Vondra, který byl už členem vlády Mirka Topolánka. "Nejsou kuřácké pauzy," zmínil i nováček ve vládě, předseda Věcí veřejných John.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který byl už také v bývalé Topolánkově vládě, je mu osobně o něco bližší klidnější, intelektuálnější a trochu akademický styl jednání současného premiéra než jeho předchůdce. "Ale Petr Nečas rozhodně není žádný suchar, jak o něm někteří lidé říkají. Má smysl pro humor," říká Pospíšil.

Má to tah na branku, charakterizuje jednání vlády Vondra

Ministr obrany Alexandr Vondra "Myslím, že je poznat, že premiér Petr Nečas má se řízením vlády dost zkušeností. Ví, že premiér je první mezi rovnými. Diskusi připouští, jedná s rozvahou, ne jako parní válec. Vládu občas oživí Kalouskův šibeniční humor a Bártův hurónský smích, jinak to má tah na branku," popisuje atmosféru jednání, když se ministři sejdou ve Strakově akademii, šéf resortu obrany Vondra.

Ministr financí Kalousek z TOP 09 je svými vtípky jak mezi politiky, tak mezi novináři proslulý. Ale když má charakterizovat atmosféru jednání vlády, která je funkci od poloviny července, volí spíše suchý popis.

"Probíhá to podle mě naprosto standardně. Předkladatelé jednotlivých návrhů přednesou své argumenty a pak běží diskuse, kterou premiér řídí. Samozřejmě se nás snaží přesvědčit o správnosti svých argumentů, ale to děláme přece všichni," říká Kalousek. Podstatné pro něj je, že se nikdo nikoho nesnaží ve vládě takzvaně převálcovat.

"Neměl jsem ten pocit, když jsem seděl ve vládě Mirka Topolánka, a tím méně ho mám teď," prohlásil ministr financí. ODS, kterou Nečas vede, ostatně ani nemá sílu, aby kohokoli válcovala.

Na zatím posledním jednání vládu se jí naopak stalo, že ministr školství Josef Dobeš obhájil, že mají být příští rok na jaře nové státní maturity a ministři za Věci veřejné a za TOP 09 přehlasovali občanské demokraty i s Nečasem, kteří tomu nebyli nakloněni. (Žádný další odklad, státní maturity odstartují příští rok, rozhodla vláda)

Nečas: Někdy je lepší nechat ministry utahat diskusemi

"Předseda vlády řídí jednání, ale já má jen jeden z patnácti hlasů. Rozhodujeme ve sboru," říká Nečas. "Snažím se, aby jednání vlády bylo spíše kratší, ale někdy je lepší ministry nechat utahat diskusemi a až pak nechat hlasovat," popisuje něco málo ze své politické taktiky premiér.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda ODS Petr Nečas a předseda Věcí veřejných Radek John (24. června 2010)

Podle Johna se premiér opravdu snaží o to, aby šlo o "svěží jednání", ale někdy se podle něj přesto jedná dost dlouho. "Když se nemůžeme dohodnout, máme vymyšlené, že se setkají buď K9 nebo K3 (označení, které politici vymysleli pro setkání devíti zástupců koaličních stran a pro schůzku tří předsedů - pozn. red.) a tam problém řešíme," uvedl John.

Taková koaliční schůzka přímo uprostřed jednání se musela konat, když ministři za "véčka" nesouhlasili se škrty v letošním rozpočtu svých resortů. Dalším sporným bodem byly státní maturity. John si velmi cení toho, že premiér se svou ODS nezavetovali rozhodnutí, které prosadily obě další strany ve vládní koalici.

To další nováček ve vládě, ministr životního prostředí Pavel Drobil si povšiml jiné věci - vláda podle něj jedná relativně rychle proto, aby někteří z ministrů neusnuli.

"Petr Nečas se snaží udržovat takové tempo jednání, aby minimalizoval projevy spánkového deficitu. Pauz není mnoho - když nepočítám tu na oběd, je tak jedna za zasedání dle fyziologických potřeb, mezi něž řadím i kuřácký absťák," sdělil iDNES.cz Drobil.

Líbí se vám styl, jakým Petr Nečas vede vládu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 8. září 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3118
NE
NE 711

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue