Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když úředník realizuje úkony, pracuje

aktualizováno 
V soutěži, jak říci co možná nejsložitějším způsobem banální věc, by s přehledem zvítězil řadový český úředník. Jinak totiž s občany ani nemluví.
Zastupitelstvo dle § 45 písm. l) zákona č. 367/l990 Sb. stanoví: Koeficient růstu nájemného z bytu - koeficient růstu inflace - Ki dle § 5a odst. 6 , vyhlášky ministerstva financí č. l76/l9 za plnění poskytovaná s užíváním bytu, ve znění vyhlášky MF ČR č. 3O/l995 a s odkazem na výměr MF ČR č. 04/2000 činí l,049.

Tohle se před rokem dozvěděli obyvatelé obce Praskačky od zástupce starostky Miroslava Mouleho. Co se vlastně dozvěděli, lze jen těžko říci. Obecní vyhláška zřejmě byla určena jen odborníkům.

Jde však o ukázku toho, jak v Česku úředníci obvykle komunikují s občany. Ti, pokud nejsou zběhlí v jednání s úřady, mají většinou pramalou šanci jim porozumět.

Jazyk českých úředníků je plný těžko srozumitelných frází. Úředníci například rádi oznamují, že "zahajují realizaci opatření". Nebo chtějí "obnovit průkaznost účetnictví". Nebo vyžadují podklady pro "sestavení zahajovací rozvahy".

Nejasná řeč českých úřadů se stává problémem, kdy člověk ve změti frází přehlédne podstatnou informaci, něco kvůli tomu zanedbá a úřad pak na něm chce pokutu. Oříškem však bývá také prachobyčejné daňové přiznání.

Byrokracie a složité úřední komunikaci mezi státem a občanem si po mnoha letech dokonce všimli i politici. Před červnovými volbami do sněmovny slibovaly téměř všechny politické strany, že tento nešvar odstraní.

"Jazyk, který úředníci používají, je institucionální. Oni nehovoří za sebe, ale za nějakou instituci a jejich snahou je, aby tedy byl vidět podnik, kde pracují, nikoli oni sami. S tím se dá asi těžko něco udělat. Úřední záznam nemá rád volnější jazykový styl, protože administrativně-právní forma jazyka by měla zajišťovat přesnost zápisu. Ale nemělo by se to přehánět," říká Markéta Slezáková z Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Úředníci to přehánějí často. Někdy nerozumějí ani tomu, co sami napsali.
Před čtyřmi lety se to stalo v Ostravě. Město vydalo vyhlášku, která říkala, jaké nájemné se má platit v jednotlivých obvodech.

Vyhláška však byla napsána tak složitě, že jí úředníci v jednotlivých obvodech neporozuměli. Nájemné si pak určili podle svého. Město muselo nakonec napsat vyhlášku novou.

Někdy sami úředníci ukážou, že umějí mluvit lidskou řečí. Loni protestovali někteří obyvatelé Jihlavy proti tomu, aby magistrát odkryl Koželužský potok, který zatím tekl v potrubí. Měli strach z povodně.

Sepsali petici a magistrátní úředníci jim odpověděli: "Realizace opatření na Koželužském potoce budou prováděna nejdříve v roce 2002, po projednání s občany a dalšími odborníky."

Celé to pak raději vysvětlila mluvčí jihlavského magistrátu Jiřina Štanclová, když se odvážila použít srozumitelnou češtinu. "Než by se začalo s vypracováním projektu, sejdou se projektanti, úředníci z magistrátu a zástupci občanů, srovnají pro a proti, a pak se rozhodnou."

Naprosto specifickou kategorií jsou policisté. Jejich slovník vyžaduje mnohdy skutečný překlad. Například výraz "došlo k realizaci opatření", který se pravidelně objevuje v policejních zprávách, znamená, že policisté něco udělali. Například zabránili tomu, aby stíhaný zloděj dál kradl.

Policejní mluvou je velmi poznamenán i policejní prezident Jiří Kolář. "Personál zjistil, že dochází aktu, který je poškozením majetku hotelu, to znamená vykopnutí dveří a zpacifikování této osoby, tak zavolal k nám," popsal před časem Kolář jeden z případů, na kterém pracují jeho muži.

Otázka je, jak se mají například automobilisté řídit silničním zákonem, který "vysvětluje" takzvané pravidlo zipu. Celkem jednoduchou věc tady tvůrci zákona, úřednici, popsali tak, že je třeba si ji přečíst několikrát, než jde pochopit.

"Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu i vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do proudu průběžného pruhu," stojí v zákoně.

Nelze se divit, že si dopravní policisté stěžují, že řidiči tento návod nerespektují. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

D1 u Humpolce ve směru na Prahu jede jedním pruhem, kolony se rozjíždějí

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz