Když si maňásek plete vejce s Hitlerem

  1:00aktualizováno  1:00
Je to principiálně nacistické napadání, nacistické rozhánění mítinků politické strany. Kdyby tuto větu vyřkl o vejcohodech rozhořčený Paroubek, bylo by to pochopitelné. Jenže je pronesl ministr vnitra úřednické vlády.

Buď je pan ministr zcela neznalý své věci, nebo líže polobotky sociální demokracii. | foto: Radek Miča, MAFRA

Kritik, který by chtěl použít stejnou rétoriku, by musel říci: "To jsou nacistická slova, pane ministře." Byl by patrně blíž pravdě než Pecina.

Ten se uřekl tak, že by úvaha o demisi byla na místě. Pokud by to v případě letní vlády vůbec stálo za to.

Předhůzky o fašismu a nacismu se v naší politice používají dokonce častěji než vejce. Jeden nesmí říci "es kommt der Tag", druhý zase málo zatracoval Hitlera. Jako by politici často nesemleli živé mrtvé – vždyť ústa jsou jejich výrobním nástrojem. A dokážou jimi třísnit protivníky účinněji než facebookoví demonstranti Paroubka, Tvrdíka a Sobotku.

Když však úřednický letní překlenovací Pecina označí za nacisty mládež, která už skládá vejce, je to na pováženou. Buď je pan ministr zcela neznalý své věci, nebo líže polobotky sociální demokracii. Pecina je však znám jako schopný úředník, takže pravděpodobnější je druhá možnost.

V takovém případě jsou jeho motivace průzračné. Netouží se vrátit do antimonopolního křesla, chce dělat politickou kariéru. A čte si v průzkumech. Sází na to, že sociální demokraté drtivě zvítězí. Odborníků nemají právě nazbyt, skočí po jeho službách. To, jak se hrdě postavil na jejich obranu, půjde do krámu.

Možná se zapomene na to, že pozdě. Mítink u pražského Anděla policisté na rozdíl od Paroubka nezvládli. Vůdce sociální demokracie pochopil, že už není dobře uhýbat, a rozvášněným vejcovrhům čelil mužně. Policisté, kdyby byli co k čemu, utvořili by živý štít žlutým střelám.

Nemuseli demonstranty bít ani rozhánět, stačilo na ochranu Paroubka a spol. zvednout plexisklové štíty, kterými se jindy tak rádi chlubí. Pecina neuchránil Paroubka činem, chrání ho tedy alespoň ústy a čeká od toho zisk.

Možná má i jiné motivace. Možná se zatím na ministerstvu nezorientoval a myslí si, že ministr vnitra je především osoba, která by měla být hodně vidět v novinách.

Nepromyšleným, či promyšleným výrokem však zpochybnil důvěryhodnost úřednické vlády ještě předtím, než dostala důvěru.

Příliš brzy se ukázaly hned dvě slabiny, které z Fischerova kabinetu mohou učinit podivuhodný úkaz: maňásky, kteří hrají truchlohru.

Slabina první – nepolitický kabinet je až příliš politický. Je založen na nouzové dohodě ODS a ČSSD. Ty se navíc dohodly jen z děsu před vrtošivými rozmary Václava Klause. Přes hlavy Fischera a jeho ministrů létají ostré střely, žádná vejce.

Členové vlády jsou samozřejmě v pokušení přidat se na modrou, či oranžovou stranu. Kyne z toho solidní zisk a naděje na obchody do budoucna, a to i když bude jeho strana poražena. Ostatně nestranná služba, byť by o ní někdo stál, je v tomto prostředí takřka nemožná.

Druhým svodem je, že ministři, vesměs osvědčení experti, budou příliš horliví. Stanou se z nich Pinocchiové – oživlé loutky. Tedy spíše loutky, které si myslí, že jsou lidmi. Začnou ve svém resortu dělat pořádek a tvořit. Ne že by k tomu někteří neměli schopnosti. Jednak to od nich nikdo nechce, jednak za tu krátkou dobu, co budou sedět ve svých křeslech, se sotva stihnou s úřadem seznámit.

Martin Pecina by se měl za svá slova omluvit. Zejména tehdy, pokud mu záleží na pověsti úřednické vlády. Měla vnést do neurotického světa české politiky serióznost a klid. Jenže proti Pecinovi jsou nejspíš i ti nejneurotičtější politikové rozumní kliďasové.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Dienstbierův návrh na úpravu voleb půjde do koše. Strany ho nepodpoří

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu během rozhovoru pro...

Nápad exministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD, který by radikálně upravil pravidla voleb do Senátu, ostatní politiky vůbec...

Některé recyklované plasty jsou nebezpečné, dětem snižují inteligenci

Karolína Brabcová měří přítomnost jedovatých látek v plastové hračce.

Výrobky z některých typů recyklovaného plastu mohou snižovat inteligenci lidí. Ohroženou skupinou jsou především děti,...

Chce brousit hrany a stát se předsedou Senátu. Hostem Rozstřelu bude Kubera

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera v diskusním pořadu Rozstřel (1....

Proč odchází po čtyřiadvaceti letech z postu primátora Teplic? Jak si vysvětluje úspěch ODS ve komunálních i senátních...Najdete na iDNES.cz