Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když se předseda ODS velmi zlobí...

  0:01aktualizováno  0:01
Šéf ODS a možná budoucí premiér Mirek Topolánek se cítí "lachnitizován". Co termín, odkazující na exministra pro místní rozvoj a aktéra řady afér Petra Lachnita, znamená? "Jistá skupina novinářů se rozhodla mě přes naprosté ptákoviny likvidovat a vymýšlejí se pseudoproblémy," rozčiluje se Topolánek.

Šéf ODS se zlobí
Za jasnou ukázku "lachnitizace" považuje Topolánek dotazy, které se nějak týkají jeho obchodních partnerů, sponzorů jeho vzdělávací nadace Becario či jeho pobytu na karlovarském filmovém festivalu.

Tam mu - obdobně jako některým dalším vrcholným politikům - pobyt platila firma Phillip Morris. ("Mně je jedno, kdo to platil," řekl Topolánek týdeníku Respekt. "A nechte mě už na pokoji a radši se zabývejte opravdovou korupcí.") Zjevně nerad odpovídá i na otázky ohledně majetkového přiznání.

To místopředseda Senátu letos odevzdal poprvé od roku 1999, přestože měl po celá léta vedlejší příjmy, které musí podle zákona přiznávat.

"Majetkové přiznání je podle mě marginální problém, proč se mě neptáte na to, co bude s touto vládou, jaká bude hospodářská politika ODS, co budeme dělat se zdravotnictvím?" zlobí se Topolánek přesně ve stylu expremiéra Miloše Zemana, který také považoval dotazy na podobné problémy za "zájem o můj toaletní papír".

Mimochodem: Topolánek se sympatiemi k Zemanovu stylu nijak netají. Topolánek tvrdí, že jeho majetkové přiznání není "vůbec zajímavé". To však není tak docela pravda.

Předseda ODS přiznal za loňský rok 430 tisíc korun vedlejších příjmů za funkce ve statutárních orgánech dvou ostravských firem Free Zone a Elektrotrans -více

Z obou firem už Topolánek odešel, přesně jak to slíbil po svém zvolení do čela ODS loni v prosinci.

Pohled do obchodního rejstříku však prozrazuje, že vliv na prosperující firmu Free Zone, podnikající v bezcelní zóně ostravského letiště, jeho rodina neztratila.

Loni v prosinci, čtrnáct dní před Topolánkovým zvolením, se totiž členkou dozorčí rady Free Zone stala Petra Topolánková.

"Převedl jsem před časem své akcie na dospělou dceru, čímž jsem ji možná částečně zabezpečil," říká Topolánek. "Na tom není nic zvláštního," dodává.

Ve Free Zone bude mít Topolánková zajímavou společnost. Exministra Lachnita.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz