Londýnská metropolitní policie zveřejnila fotografie výtržníků.

Londýnská metropolitní policie zveřejnila fotografie výtržníků. | foto: Koláž - iDNES.cz

Když se bezmocní cítí mocní aneb proč se britské noci proměnily v peklo

  • 783
Britové už čtyři dny šokovaně sledují nepokoje, jaké nepamatují. I když roznětkou byla smrt muže, problém je mnohem hlubší. Experti upozorňují, že násilí podnítila frustrace mladých lidí ze socialně slabých čtvrtí, kteří jsou na okraji společnosti, nemají co ztratit a při rabování se cítí silní. Žene je i chamtivost.

"Mnoho zúčastněných je nejspíš z chudých oblastí s vysokou nezaměstnaností. A mnoho, ne-li většina, nemá před sebou legitimní budoucnost," vysvětlil britskému listu The Guardian kriminolog John Pitts s tím, že tito mladí docházejí k závěru, že nemají co ztratit.

Podobně se na vlnu násilí ve Spojeném království dívá třeba francouzský levicový list Libération, podle něhož nepokoje ukazují především na chudobu a hněv lidí, kteří se cítí vyloučeni a odsouzeni k okraji britské společnosti. Připomíná přitom několik let staré nepokoje ve Francii, kdy to bylo podobné.

Britské nepokoje

A k tomu všemu je tady ještě finanční krize, která na Brity silně dolehla. "Chudá předměstí velkých měst jsou úrodnou půdou pro sociální výbuch, zvlášť v době krize, rozpočtových škrtů a vysoké nezaměstnanosti," píše konzervativní Le Figaro.

Všemu nahrává vysoká nezaměstnanost. Nejenže působí jako katalyzátor nepokojů, ale může i za to, že lidé nevědí co s časem. "Nezaměstnaní ho budou spíš trávit poflakováním se po ulicích," potvrzuje sociolog z University of Leeds Paul Bagguley.

Při drancování se často i smějí

A zároveň upozorňuje, že v obchodech vidí výtržníci mnohem lákavější a luxusnější zboží, než tomu bylo během nepokojů v minulosti. Čímž se dostává k faktu, že výrostci nejenže rozbíjejí a zapalují obchody či auta, ale bezostyšně v nich rabují, berou oblečení i elektroniku.

Často se ani nesnaží zakrývat svůj obličej a ještě se smějí. Jeden obyvatel severního Londýna, který se představil pouze jako Tiel, popsal diskusi mezi dvěma rabujícími dívkami. "Půjdeme do Boots?" ptala se jedna. "Ne do Body Shopu," odvětila druhá, jako by šly normálně nakupovat.

Nutno podotknout, že zatímco třeba list The Guardian se domnívá, že násilí je důsledkem způsobu života, jaký si násilníci vybrali, nebo "si mysleli, že musí vést", podle deníku The Independent je nepodložené spojovat ekonomické a sociální problémy v chudých čtvrtích s výbuchy násilí v posledních dnech. 

Bezmocní lidé se najednou cítí mocní

John Pitts chování výrostků vysvětluje jednoduše. Ti, co drancování začínají, budou nejspíš velice dobře známí policistům. Další se nechají strhnout. Rabování způsobuje, že bezmocní lidé se najednou cítí mocní, a to je velmi nakažlivé, říká expert a poradce londýnských úřadů v otázkách mladistvých a gangů.

Nepokoje v Liverpoolu (9. srpna 2011)
Jeden z výtržníků rabuje v obchodě s oblečením v londýnském Peckhamu. (9. srpna

Důležitý je také dav. Čím víc lidí se vykrádání obchodu účastní, tím víc jsou jednotlivci přesvědčeni, že se jim nemůže nic stát a policii uprchnou. V davu se také rozpadají charakterové vlastnosti, které nám brání chovat se jako kriminálníci, míní psychologové.

"Morálka je úměrná počtu přihlížejících. Když máte velkou skupinu, která je relativně anonymní, můžete nakonec dělat, co se vám zlíbí," řekl televizi BBC James Thompson z University College London.

Nepokoje konzumní společnosti a chamtivý dav

Otázkou je, zda drancující davy mladých Britů ještě popoháněla zloba kvůli nevyjasněné smrti mladého Brita, či rozhořčení nad jejich sociálním statusem. Nebo se prostě jen chtěli obohatit. "Nebyl to rozzlobený dav. Byl to chamtivý dav," je přesvědčen šéf policie ve West Midlands Chris Sims. Za nepokoji nevidí politický motiv, ale ekonomický.

MAPA: Nepokoje v britských městech

Souhlasí s ním sociolog Paul Bagguley. Rabování se podle něj objevuje do určité míry při pouličních nepokojích po celém světě, v posledních dnech v Británii ale dominovalo. Bagguley proto mluví o "nepokojích konzumní společnosti".

"Když to porovnáte s nepokoji v 80. letech, existuje mnohem více příležitostí k rabování věcí, jako jsou mobily, ploché televizory a jiné elektronické přístroje. Pro spoustu drancujících lidí je to nejen příležitost, ale také to vyjadřuje jejich uvažování: Jak jinak se k těm věcem dostanu?"

Roli hraje také to, že výtržníci neberou ohled na autority nebo je vůbec - třeba ve svých rodičích - nemají. "Svět je naruby. Mladí byli zvyklí poslouchat starší, že něco nemůžou dělat, protože se stane to a to. Teď to udělají, a nic se nestane," dodává Pitts.

Dugganova smrt

Nejhorší nepokoje od 80. let propukly v sobotu večer v londýnském Tottenhamu kvůli nejasné smrti gangstera Marka Duggana, který byl zastřelen minulý čtvrtek při policejní akci. Během dalších dvou dnů se rozšířily do dalších čtvrtí i britských měst. Kriminalisté se zatím snaží zjistit, jak devětadvacetiletý muž zemřel.

Dle závěrů nezávislé komise Duggan na policisty ze skupiny bojující proti gangům nestřílel. Na místě činu ale nalezli zbraň, která nepatřila policii. Britská média píší, že jeden z policistů vystřelil, protože se cítil v ohrožení života. Vyšetřování pokračuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue