Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když prezident tančí, všichni se smějí. Obama pobavil topornými pohyby

  14:46aktualizováno  18:03
Barack Obama se během své návštěvy Indie pustil do tance s dětmi oslavujícími tradiční svátek Diwali. Na parketu ho ale zastínila jeho manželka a americký prezident proto po chvíli svých toporných pohybů radši nechal.

Obama se svojí ženou sledoval taneční vystoupení na oslavu festivalu světel Diwali v bombajské škole Svatého jména. Před zraky prezidentského páru se kroutili malí školáci v tradičních indických kostýmech a v hektickém tempu prováděli obtížné taneční kreace.

Hypnotická melodie si po chvíli Obamovy podmanila. Na parket nejdříve vtrhla první dáma, která si bez potíží osvojila taneční pohyby a za chvíli již vesele pohupovala kyčlemi. To její manžel měl s rychlými rytmy daleko větší problémy.

Michelle Obamová tančí s indickými školáčky jako o život(8. listopadu 2010)

Michelle Obamová tančí s indickými školáčky jako o život(8. listopadu 2010)

Chvilku se mezi rozjařenými dětmi pokoušel kymácet v nelítostném rytmu drnčícího sitáru, ale když si všiml, že malí tanečníci věnují větší pozornost jeho ženě, rozhodl se radši pro osvědčené potřásání rukou.

Za svůj toporný pokus o tanec si vysloužil pobavený smích z řad svých poradců. S nezastíraným údivem sledoval snahu svého šéfa na parketu například tiskový mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Obamovi si přohlíží Humajúnovu hrobku v Novém Dillí  (7. listopadu 2010)Barack Obama na oficiální návštěvě Indie (8. listopadu 2010)

Ceremonii i taneční vystoupení prezidentského páru vysílala živě indická televize. Slavnost Diwali je jedním z nejdůležitějších náboženských festivalů v Indii. Sikhové a hinduisté při něm slaví vítězství dobra nad zlem.

Prezident nyní míří do Indonésie

Prezident se ale do Indie nepřijel jen ztrapňovat na parketu. V projevu před parlamentem v Dillí podpořil indické snahy získat křeslo stálého člena Rady bezpečnosti OSN. "Mohu říci, že se v příštích letech těším na reformovanou Radu bezpečnosti OSN, která bude zahrnovat Indii jako stálého člena," řekl americký prezident.

Indie se ale s největší pravděpodobností stálým členem Rady bezpečnosti v nejbližších letech nestane, protože neexistuje shoda na reformě vrcholných orgánů OSN. USA a Indie také chtějí spolu postupovat v boji proti terorismu. Obě země chtějí spolupracovat zejména v oblasti bezpečnosti letišť a přístavů, napsala ČTK.

Barack Obama a indický premiér Manmóhan Singh (8. listopadu 2010)Oběti ekologické tragédie v Bhópálu demonstrovali při příležitosti Obamovi návštěvy (7. listopadu 2010)

Obama zároveň nabídl, že Indii a Pákistánu pomůže vyřešit dlouhodobý spor o Kašmír. Převážně muslimský Kašmír je rozdělen mezi Indii, Pákistán a Čínu. Region představuje nejožehavější problém ve vztazích mezi jadernými velmocemi Indií a Pákistánem. Kašmírští povstalci požadují vytvoření nezávislého státu, nebo přičlenění k Pákistánu.

Obama dnes svoji třídenní návštěvu Indie končí. Během desetidenní cesty po Asii navštíví ještě Indonésii, Jižní Koreu a Japonsko.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Najdete na iDNES.cz