Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když píšu propisovačkou, mám z toho špatný den, říká Cyril Svoboda

  14:02aktualizováno  14:02
- Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který dnes přes hodinu a půl odpovídal čtenářům iDNES na otázky, se u počítače svěřil, že stále používá klasické plnící pero. "Od první třídy obecné píši plnícím perem. Když si náhodou zapomenu plnící pero a musím psát propisovačkou mám z toho špatný den," uvedl v jedné z odpovědí.

Cyril Svoboda kandidoval po smrti dlouholetého předsedy lidovců Josefa Luxe na místo šéfa strany. V souboji s Janem Kasalem však ve vnitrostranických volbách neuspěl. Nicméně se stal místopředsedou a zůstal jednou z nejvýraznějších postav KDU-ČSL i celé čtyřkoalice, kterou lidovci tvoří s Unií svobody, ODA a Demokratickou unií.

Cyril Svoboda je například velkým obhájcem přímé volby hlavy státu. "Zavedení přímé volby prezidenta nemusí znamenat automaticky velké změny Ústavy či změny jeho pravomocí, což je vidět například v Rakousku či na Slovensku," říká. Dodává však, že zásadnějším změnám základního zákona země, Ústavy, musí předcházet celospolečenská diskuse se zapojením odborníků a co nejširší veřejnosti. Proto také odmítá změny volebního zákona, které minulý týden prosadily v Poslanecké sněmovně dvě nejsilnější strany ODS a ČSSD, kterým jdou změny volební ho zákona na ruku.

Odpovědi Cyrila Svobody najdete ZDE.

Cyrila Svobody se ale také můžete ptát na vztah jeho strany k rakouské vládě, kterou Evropa ignoruje kvůli účasti ultrapravicových Svobodných. Zástupci lidovců byli totiž jedinými, kdo se setkali s rakouskými lidovci, kteří Svobodné do vlády přijali.

V živé paměti také zůstává zvýšení dotací politických stranám, které minulý týden Poslanecká sněmovna odhlasovala. Dosud politické strany dostávaly 170 milionů korun ze státního rozpočtu za mandáty poslanců a senátorů. Tato částka se tedy v budoucnu zdvojnásobí a přibude k ní ještě 195 milionů korun za příspěvky na mandáty celkem 780 krajských poslanců či zastupitelů. "Těch 250 tisíc za krajský mandát je určitě významný příspěvek stranám a každou stranu to určitě potěší," komentoval to Cyril Svoboda.

Zástupce moderní křesťanské strany by ve své diskusi na internetu mohl také vysvětlit svůj vztah k antikoncepci a interrupcím.

Stručný životopis Cyrila Svobody
Narodil se 24. listopadu 1956. V roce 1980 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Až do roku 1990 pracoval jak státní notář. V letech 1990 a 1991 byl poradcem místopředsedy federální vlády pro lidská práva, restituce a vztahy mezi státem a církvemi. V roce 1991 byl také na studijní stáži v Pan American Institute for International Studies - Notre Dame University a poté asistentem na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (katedra občanského práva).

V letech 1991-92 byl poradcem předsedy vlády ČSFR, další čtyři roky náměstkem ministra spravedlnosti. V roce 1996 se stal náměstkem ministra zahraničních věcí, v roce 1998 byl půl roku ministrem vnitra.v Tošovského vládě.

Cyril Svoboda je ženatý, manželka je lékařkou Thomayerovy nemocnice v Krči. Mají spolu čtyři děti.

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda odpovídá na otázky čtenářů iDNES, 2. 6. 2000

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si se svým asistentem čte otázky, které poslali čtenáři iDNES, 2. 6. 2000

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda on-line odpovídá v redakci iDNES, 2. 6. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...

ŽIVĚ: Všechny strany se sešly poprvé od voleb. Dohodly funkce ve Sněmovně

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran ve Sněmově. Sešli se na pozvání hnutí ANO k...

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...Najdete na iDNES.cz