Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když Mikuláš nedokáže vylézt do prvního patra

  0:01aktualizováno  0:01
Pokaždé, když jsem s rodiči na nějaké oslavě, nabízí nám hostitel přípitek ve formě alkoholického nápoje. Rodiče samozřejmě neodmítají, dají si jednu nebo dvě skleničky a dost. Proč je vlastně taková tradice, že když se něco slaví, tak se pije?

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Tak například narozeniny - tam se asi pije, aby oslavenec zapomněl, kolikáté narozeniny vlastně slaví. Vždyť alkohol má přece takové omamné účinky, že člověk ani neví, čí je. To se ale toho nápoje musí vypít opravdu dost. Pak člověk neví o světě, neví, jak se jmenuje, kde je, odkud je a kde bydlí.

Občas jdu po ulici pozdě večer a jsem překvapený tím, co vidím. Pochybné existence motající se po chodníku nebo po silnici, takové, které se marně snaží vystoupat po dvou schodech do autobusu, a ty, které se snaží nakukat strážníkovi, že jsou vévodové z Tramtárie.

(NE)ZBYTNÝ ALKOHOL

Co si myslíte o společenském tlaku na konzumaci alkoholu a o jeho nebezpečnosti za volantem, v práci i v běžném životě? Je hranice 18 let rozumná a reálná? Jak se má k alkoholu postavit soudný člověk?

Dokonce se u nás ve vesnici stalo, že přišel Mikuláš v podnapilém stavu. Docela jsme se ho lekli, protože když se nemůže ani Mikuláš, ani čerti vyškrábat do prvního patra po schodech, a když už se jim to konečně podaří, tak čerti musí podpírat Mikuláše, aby se z těch schodů neskutálel, je to pohled překvapivý, děsivý a zároveň vtipný.

Poté, co jsme jim nenalili trochu toho nápoje pro zahřátí, sledovali jsme tuto skupinu, jak jde k dalšímu domu. S velkou námahou přešli silnici a ubírali se dále ulicí. A pak to přišlo. Slyšíme zatroubit auto a rychle se jdeme podívat k oknu, co se vlastně stalo.

Čertovi spadl pytel do silnice a ten se ho snažil sebrat. Jenže byl v takovém stavu, že si neuvědomil, že pytel je na silnici I. třídy a že by ho třeba mohlo přejet auto. A tak se řidič z Prahy tak polekal této scény, že málem zapomněl zabrzdit.

Tak to je příklad toho, co s člověkem může alkohol udělat. Přesto jsou lidé, kteří se ho nevzdají. V sousední vesnici byl člověk známý tím, že si každý den musel zajít do hospody na jedno, resp. na tři až čtyři, což je docela solidní investice (přepočteno na měsíc).

Tak jeho manželka zakázala hospodské nalévat mu. A on to vyřešil tak, že kromě soboty každý den nasedl na autobus a svezl se k nám do vesnice, kde jeho manželka neznala zaměstnance hostince. Pak jednou nepřijel - dozvěděli jsme se, že je nemocný. Zanedlouho umřel.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Znal jsem člověka, který se opil, zavolal si taxík, sedl si na okraj chodníku a nechal natažené nohy v silnici. Takhle čekal na okraji vesnice, kde už nesvítily lampy. Nenapadlo ho, že se třeba může něco stát. Během chvilky přijelo auto, ozvalo se křupnutí a muž měl po nohách. Řidič toho vozu ujel a nechal ho být. Taxikář ho pak dovezl do nemocnice, kde mu naštěstí rozdrcené kosti dali dohromady.

Tak se nabízí otázka: Co kdyby stát zakázal alkohol? Zkusili to v Americe – zákon o prohibici. A jak to dopadlo? Lidi se opíjet nepřestali, alkohol se začal vyrábět nelegálně a byly s tím jenom problémy.

Pít, či nepít? Dělat si problémy, nechat se přejet autem, nebo být slušný a spořádaný občan? Ale to už je na každém, co si zvolí. Vždyť přece žijeme ve svobodném státě.

Tomáš Měkota,
Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína Hradec Králové

Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...Najdete na iDNES.cz