Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když kavárníci vzali tygra na milost

  21:39aktualizováno  21:39
Praha - Znamení neboli merk musí vypovídat o domě a o nějaké události spjaté s jeho existencí. Kdysi podávalo informaci chodci, ať už potulnému tovaryši, nebo bohatému měšťanovi. Symbol na domovních štítech také plnil orientační účel, a to dávno předtím, než byla zavedena domovní čísla. Odpověď na otázku, kdo nebo co se vyskytuje na pražských domovních štítech nejčastěji, je zcela jednoznačná - zvířata. Najdeme je na stovkách domů- ať už ve skutečné podobě, nebo v heraldické či astrologické úpravě, případně jako průvodce světců. Na mercích se to hemžilo savci, rybami, ptáky a plazy.

Nescházely ani bájné potvůrky vzniklé v představách lidí, kteří se vrátili z cest v dalekých zemích - například jednorožec. Někdy se majitelé domů a autoři znaků nespokojili s jedním zvířetem, ale chtěli jich mít hned několik - příkladem může být dům U šesti beránků.

Některým zvířatům se však tvůrci domovních znaků vyhýbali. Patřil mezi ně tygr, symbol krutovlády, lsti, násilí a války. Teprve pražští kavárníci setřásli břímě pověr, když podle vzoru velkých evropských měst vzali kočkovitou šelmu na milost a umístili ji na několika domech.

Mezi nejznámější patří dům U zlatého tygra v Husově ulici 17 na Starém Městě. V 15. století měl ve znamení motyku, o sto let později lva a roku 1713 byl do průčelí vsazen tygr. Šochova kavárna U zlatého tygra byla v minulém století oblíbená mezi literáty, divadelníky a studenty.

Josef Kajetán Tyl tu s přáteli připravoval nová čísla časopisu Květy. Dnešní proslulá plzeňská pivnice halasí různými jazyky návštěvníků Prahy. Až do smrti patřil mezi její oblíbené štamgasty Bohumil Hrabal.

Dostaneme se tam velice jednoduše. Stačí vystoupit z metra B ve stanici Národní třída, projít kolem obchodního domu Tesco a sejít z rušné křižovatky mírně se svažující ulicí Na Perštýně do Husovy ulice.

Z okolních domů, ulic a uliček dýchá tajemno a poměrný klid- narozdíl od nedalekých rušných obchodních tepen. Okolí domu U zlatého tygra zve k procházce, dojem z ní bude umocněn v podvečerním víkendovém šeru nebo za svitu pouličních lamp.

Kostel svatého Jiljí je monumentální stavba zaujímající prostranství mezi Husovou a Jilskou ulicí. Dali ho postavit biskup Jan IV. a arcibiskup Arnošt z Pardubic, jejihž znaky jsou na průčelí chrámu. Roku 1420 se stal kostelem pod obojí, o dvě století později jej získali dominikáni, kteří v sousedství vystavěli pro svůj řád klášter. V první polovině 18. století kostel zbarokizoval stavitel František Špaček. Pak následovalo honosné vnitřní vybavení.

Staré Město je samozřejmě nemyslitelné bez mnoha pověstí a legend, z nihž některé mají pravdivé jádro. Kolem kostela svatého Jiljí a v jeho blízkosti se v nočních hodinách potuluje mnich, jehož sutana je potřísněna krví. Údajně v dobách, kdy v kostele kázal Jan Milíč z Kroměříže, porušil tento nešťastník celibát, zamiloval se do jisté ženštiny, ale když zjistil, že je to poběhlice, která tráví svůj čas radovánkami s jinými muži, zabil nejprve ji a pak sebe.

Mnich nemá klid ani na věčnosti, protože byl navíc posmrtně vyobcován z církve. V domě číslo 10 - U tří stříbrných růží- bývalo Krameriovo vydavatelství a knihkupectví Česká expedice, známé z období národního obrození. V protějším domě číslo 9 se narodila spisovatelka Eliška Krásnohorská.

V domě číslo 10 v Husově ulici - U tří stříbrných růží - bývalo Krameriovo vydavatelství. (2. listopadu 2000)

Dům v Husově ulici číslo devět na Malé Straně. (2. listopadu 2000)

Mezi nejznámější pražské tygry patří dům U zlatého tygra v Husově ulici 17 na Starém Městě. (2. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Je to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V sále Nové budovy Národního muzea v Praze, bývalém Federálním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz