Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když bude hala, nebudou domky

  14:10aktualizováno  14:10
Příložany - Soukromý zemědělský podnikatel Jan Krejcar z Příložan, integrované obce Jaroměřic nad Rokytnou, si chce na svém vlastním pozemku postavit halu. Obyvatelé Příložan proti tomu protestují. Schvalování jeho žádosti o výstavbu haly pro zemědělské stroje na jeho vlastním pozemku v Příložanech se na středečním jednání jaroměřického zastupitelstva stalo malým dramatem. Proč vlastně?

"Od roku 1992 podnikám v zemědělství. Na svém pozemku, kde chci halu postavit, parkuji v současnosti stroje. Ty bych chtěl mít v zimě pod střechou. Mám kompletní projektovou dokumentaci. Projekt dokonce řeší i zazelenění plochy a úpravu fasády, aby stavba zapadla do okolí. V souladu s předpisy jsem požádal jaroměřický úřad o schválení stavby," vysvětlil Krejcar.

V obci se zhruba 150 obyvateli se však rozhořela vášnivá debata, jejíž podstatou je nevhodnost lokality pro takovýto druh stavby. Zástupci osadního výboru, což je orgán komunikující s jaroměřickou radnicí, předali městské radě podpisový arch.
"Výbor zaujal negativní stanovisko, podložené 106 šesti podpisy příložanských obyvatel. Nemůžeme jen tak přejít jejich nesouhlas," konstatoval jaroměřický starosta Jan Langášek s tím, že Příložanští by pozemek raději využili pro individuální výstavbu domků. "Stavba haly znamená zničení posledního volného místa pro domky," tlumočil názor většiny zástupce osadního výboru Zdeněk Klug.

"Budete snad chtít pozemek vyvlastnit, pokud vám ho pan Krejcar neprodá?" obrátil se s ironickou otázkou na Kluga zastupitel Jan Kousalík.

Jan Krejcar chce stavět na svém vlastním pozemku a poukazuje na zásadní fakt, že v urbanistické studii je právě v inkriminovaném místě vymezen prostor pro zemědělské podnikání, potažmo stavbu haly, nikoliv pro rodinnou zástavbu. Přitom v případě chybějícího územního plánu je právě urbanistická studie platným dokumentem, podle něhož se řídí veškeré úpravy v obci. „Do studie se nějakým způsobem dostala stavba haly. Musíme prošetřit, kdo zavinil pochybení," upozornil radní Lubomír Novák.

„Jednoznačně jde o stavbu, kterou studie zahrnuje, navíc na soukromém pozemku. Není důvod, proč nesouhlasit," reagoval zastupitel Kousalík.

Rozpačití aktéři jednání, z nichž někteří souhlasili se stavbou haly a jiní byli proti, se shodli na jednom. „K rozhodnutí nám chybí některé informace. Za tři týdny se sejdeme znovu. Do té doby nám stavební úřad zjistí podrobnosti," shrnul radní Novák.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Najdete na iDNES.cz