Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdyby tu Kocáb přespal, byt by předtím opravili, říká obyvatel Janova

  5:02aktualizováno  5:02
Na sídlišti Janov v Litvínově nezeje mezi Romy a "bílými" tak velká propast, jak se může zdát z médií. Výjimkou nejsou ani smíšená manželství. Redaktor MF DNES navštívil dům, v němž radnice "půjčila" jeden byt po neplatičích ministru Kocábovi. Ten sice převzal klíče, ale zatím nedorazil.

Romské děti u jednoho z bytů na litvínovském sídlišti Janov, kde mohl bydlet ministr Kocáb. | foto: MF DNES

Vstupu brání bytelná mříž jako ve vězení. Dveře za ní mají místo kliky díru. V přízemním bytě v Glückově ulici 239 ve čtvrti Janov neteče voda a vymlácenými okny proudí do pokojů mrazivý vzduch.

Právě tento byt půjčila litvínovská radnice na měsíc ministru pro lidská práva Michaelu Kocábovi, aby si vyzkoušel život v problémové čtvrti. Ministr sice převzal klíče, ale ještě se nenastěhoval. A nevyužil zatím ani podobné nabídky radnice v Chomutově.

Školák Patrik otevřel během návštěvy redaktora MF DNES jednu z komor náležejících k bytu. Zevnitř se rozlil zápach špinavého oblečení.

Kocáb tedy není doma. MF DNES navštívila několik bytů v sousedství. Není o co stát. "Dva roky je byt prázdný. Vystěhovali odtud jednu rodinu, která neplatila nájem. Pak se z něj stalo doupě pro bezdomovce, než domovní správa asi před měsícem zabezpečila dveře," říká paní Ivana, která mohla být Kocábovou sousedkou na patře.

Místní stejně nevěřili, že ministr nabídku přijme. Kdyby však přijal, šli by ho prý navštívit.

KOCÁB PRÝ ZTRATIL KLÍČE OD JANOVSKÉHO BYTU, VÍCE ČTĚTE ZDE

"Ministrovi by to opravili"

Školák Patrik, který se s kamarády honí po chodbě, otevírá komoru náležející k bytu. Zevnitř se line hrozný zápach a na podlaze se válí hromada špinavého šatstva. "Kdyby sem šel Kocáb přespat, tak by tady určitě předtím všechno opravili," směje se Arpád Bari, který bydlí v sedmém patře. Jeho rodina se před půl rokem přistěhovala z Rimavské Soboty. Do Janova se pořád hrnou Slováci.

Kocábovi možná na radnici vybrali nejhorší byt, ale určitě ne nejhorší vchod. Romové a ostatní Janované tu spolu podle paní Ivany vycházejí. Paradoxní je, že jinak jsou zdejší byty docela hezké, mají velkou halu a výhled na úpatí hor.

To mohli být Kocábovi sousedé, kdyby ministr přijal nabídku radnice bydlet v bytě na problematickém sídlišti Janov.

 

Není tu tak zle!

„V Janově žiju od malička a až na problémy z poslední doby

se mi tady vždycky docela líbilo,“ říká paní Ivana (v popředí).

Konečná stanice UNO

Na první pohled rozdíl ještě nepoznáte, ale život na sídlišti se od listopadové bitky neonacistů s policií v Janově zlepšuje.

Radnice už vystěhovala – částečně do skromných a nevábných ubytoven UNO a Bílý sloup – pět nejhorších rodin neplatičů, které také dělaly největší nepořádek. "Realitní kancelář už má dalších 25 kandidátů na vystěhování," říká velitel městské policie Zdeněk Urban. Místní připomínají, že mezi vystěhovanými zdaleka nebyli jen Romové.

"Vystěhovávání přineslo zklidnění. Všechny rodiny ale nejdou do ubytovny. Někdo končí u příbuzných nebo v cizině," říká starosta Litvínova Milan Šťovíček. Ubytovny mají ještě volno a dál působí jako výstraha. Tvrdý postup podporuje i romský aktivista Radek Grundza a starousedlík Zdeněk Kvapil.

Ministr Kocáb si mohl užívat podobného výhledu, kdyby přijal pozvání janovských a bydlel na problematickém sídlišti několik dní.

Lidé z radnice zároveň "mapují sídliště". "Chodíme na kontrolu vchod od vchodu a zjišťujeme, kdo tam bydlí, jestli platí nájem a zda děti chodí do školy. Už jsme narazili i na celostátně hledané," vypráví Šťovíček. V prosinci se konala ve škole první veřejná debata o Janově. Bohužel, skončila vzájemným osočováním.

Mezi Romy a "bílými" nezeje zase tak velký příkop, jak se může zdát z televizních zpráv. Smíšené rodiny tu nejsou výjimkou. Spoustě lidí se v Janově docela líbí, když pominou vyhrocené problémy poslední doby. Paní Ivana nás zavede k svému romskému švagrovi Marku Gašparovi.

Ten vypráví, že dřív obtížně sháněl práci, ale nové podniky v průmyslových zónách potřebují lidi a nedovolí si odmítat Romy. Pracuje ve firmě Grammer, která vyrábí součástky pro auta. V obýváku u Gašparů se rozvíjí diskuse, co ve čtvrti zlepšit.

"Měli by zavřít některé herny," navrhuje místní Rom Roman Polák. Napočítal jich na sídlišti šestnáct, zato tu není ani jedno pořádné dětské hřiště, cukrárna či posilovna.

Místním kupodivu leží v žaludku ještě jedna věc. Mediální stereotypy, které kazí pověst jejich domova. "Fotí se odpad na ulicích, jenomže ten se tam ocitl kvůli plánovanému svozu. Pořád dokola se ukazuje ,průhledný‘ panelák vybydlený už před lety. A řekne se, že za to mohou Romové," stěžuje si Gašpar.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz