Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy uslyšíme zvonkohru, ptali se politici

  18:52aktualizováno  18:52
P r a h a - Před přízemním domem s obrazem zvonu na omítce poblíž zbraslavského náměstí netrpělivě přešlapuje desítka pražských starostů. "Očekávaná návštěva tedy vypadá jinak," prohodí jeden z nich. "Asi jsme ty peníze měli dát raději na opravu Karlova mostu," dodává s úsměvem další. Za zavřenými dveřmi se skrývá zvonařská dílna Petra Rudolfa Manouška, jenž pro hlavní město vyrábí první českou mobilní zvonkohru - Každý z padesáti sedmi zvonů symbolizuje jeden pražský obvod. "Zvonkohra byla projektem Praha - Evropské město kultury 2000. Máme březen 2001 a slibovaná rarita nikde," objasňuje důvod kontrolní návštěvy organizátor akce Josef Novák, starosta Újezdu.

Po několika dlouhých minutách přijíždí Petr Rudolf Manoušek - mistr zvonař. Avízované hosty vpouští do útrob domu a ukazuje jim jednotlivé díly připravované zvonkohry. Na otázku, kdy lidé uslyší její zvuk, odpovídá: "Nejpozději v polovině července."

Pojízdná atrakce měla vyrazit mezi lidi ovšem už o Velikonocích. "Mohou za to zpoždění v úhradách," říká Manoušek a vytahuje napěchovaný šanon. "Ještě na konci minulé roku jsme neměli žádné slibované peníze," dodává. Za každého obyvatele měly městské části na odlití přispět dvěmi korunami. Některé však o tabulku označující jejich zvon v hudebním nástroji, který bude vážit více než deset tun nestojí. Konkrétně Praha 5, 10, 12 a Lysolaje. Za ně chybějící peníze zaplatí magistrát.

"Tak a víme, které jsou ty černé ovce," prohlásí Novák.

"Je to od nich krátkozraké. Zvonkohra bude trvalou památkou, dědictvím," uvažuje nahlas starosta Klánovic Oldřich Hanzal. Prohlíží si zároveň dvaceti centimetrový zvonek, nad nímž bude viset cedulka Klánovice. Tato městská část na výrobu zvonu dala pět tisíc korun.

O kousek dál stojí mnohem větší skvost z mědi a cínu. Nikdo se k němu však nehlásí. Byl odlit pro pátý obvod, který však požadovaných sto padesát tisíc korun odmítl z obecní pokladny vyplatit.

Zbylých pětapadesát zvonů je v současnosti v dílně jedné firmy v Holandsku, do Čech zvonkohru, která bude celkem stát téměř pět milionů korun, Manoušek přiveze již sestrojenou. Na světě je podobných přitom k nalezení jenom sedmnáct.

"Bohužel nelze očekávat jednotu pražských radnic ani v tak jednoduché věci, natož v politických rozhodnutí," konstatuje Novák a společně s ostatními starosty nasedá do mikrobusu. Ten je přiveze zpět na magistrát, kde komunální zástupci svádějí boj při probíhajícím zasedání zastupitelstva hlavního města.

"Bohužel nelze očekávat jednotu pražských radnic ani v tak jednoduché věci, natož v politických rozhodnutích," konstatuje Novák a společně s ostatními starosty nasedá do mikrobusu. Ten je přiveze zpět na magistrát, kde komunální zástupci svádějí boj při probíhajícím zasedání zastupitelstva hlavního města.

Každý z padesáti sedmi zvonů symbolizuje jeden pražský obvod. "Zvonkohra byla projektem Praha - Evropské město kultury 2000. Máme březen 2001 a slibovaná rarita nikde," řekl Josef Novák, starosta Újezdu. (1. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz