Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KDY, KDE A JAK VOLIT

  13:18aktualizováno  13:18
V nedělních volbách budou někteří lidé volit dvakrát. Jsou to ti, v jejichž obvodě proběhnou jak volby do třetiny Senátu tak do krajských zastupitelstev. O nových senátorech se bude rozhodovat ve 27 volebních obvodech. O "parlamentech" krajů pak v celé zemi s výjimkou hlavního města, kde proběhnou první krajské volby až za dva roky. Některých Pražanů se tak letošní volby vůbec netýkají. Volební místnosti budou 12. listopadu otevřeny od osmi hodin ráno do deseti večer. O týden později proběhne případné druhé kolo senátních voleb.

Volební právo

Právo volit do Senátu má občan České republiky, kterému bylo v den voleb alespoň 18 let. Ve druhém kole senátních voleb může volit i ten, komu bylo 18 v den konání druhého kola. Pro volby do Senátu mají volební právo i občané, kteří splňují ostatní podmínky, ale žijí mimo republiku.

Do krajského zastupitelstva může volit každý státní občan České republiky, který alespoň v den voleb dosáhl věku 18 let. Musí ale mít trvalý pobyt v obci, která náleží do územního obvodu příslušného kraje nebo být v příslušném vojenském újezdu.

Hlasování

Hlasování při obou volbách bude probíhat pouze na území České republiky.  Voliči jsou zapsáni ve stálých voličských seznamech v obci, kde mají trvalý pobyt. Každý volič může být zapsán pouze v jednom seznamu. Vedle těchto seznamů existují i zvláštní seznamy voličů, užívané pro volby do Senátu. Do nich jsou zapisováni voliči, kteří nemohou volit v místě svého trvalého pobytu z důvodu vojenské služby, výkonu trestu odnětí svobody, pobytu v nemocnici nebo v ústavu sociální péče.

Volič do Senátu, který nebude v době voleb ve svém bydlišti, může nově využít možnosti hlasování na voličský průkaz. Ten mu vydá obec, kde je zapsán ve stálém seznamu voličů. Volit ale může jen na území volebního obvodu, kde má trvalý pobyt. Do zvláštních seznamů voličů jsou zapisováni také čeští občané trvale žijící v zahraničí. Musí mít platný cestovní pas České republiky a musí podepsat čestné prohlášení, že hlasuje pouze jednou.

Průběh hlasování

Hlasovací lístky dostali lidé v modrých obálkách do svých poštovních schránek. Pokud někdo doručené hlasovací lístky ztratil nebo znehodnotil, může požádat ve volební místnosti o vydání nových sad.  Lístky pro druhé kolo voleb do Senátu získají občané přímo ve volební místnosti v den voleb. Vlastní hlasování probíhá ve volebních místnostech volebních okrsků.

Každý volič je povinen ve volební místnosti prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky. Musí mít tedy s sebou platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Hlasování nebude umožněno tomu, kdo neodejde za plentu. V určeném prostoru volič vybere jeden hlasovací lístek, který vloží do úřední obálky, kterou dostal od komise. Hlasovací obálky nelze zaměnit, protože jsou barevně rozlišeny. Pro volby do Senátu jsou určeny žluté obálky, do krajů pak šedé. V případě voleb do zastupitelstev krajů může volič na vybraném hlasovacím lístku vyznačit zakroužkováním požadovaného čísla nejvýše 4 kandidáty, kterým dává přednost.

Volič musí hlasovat osobně. Zastoupení není přípustné. Ze závažných, zejména zdravotních důvodů, může ale požádat obecní úřad či okrskovou volební komisi, aby mohl hlasovat mimo volební místnost na území svého volebního okrsku.

Druhé kolo senátních voleb

V prvním kole voleb do Senátu je zvolen senátorem ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu všech odevzdaných platných hlasů. Pokud nadpoloviční většinu nezíská nikdo, koná se druhé kolo voleb. Do něj postupují kandidáti, kteří se umístili na prvních dvou místech. Ve druhém kole je senátorem zvolen ten, kdo získá více odevzdaných hlasů. Případné druhé kolo voleb do Senátu proběhne 19. listopadu 2000 od 8.00 do 22.00 hodin.

KRAJE A OBVODY, KDE SE BUDOU 12. LISTOPADU 2000 KONAT VOLBY:

Volby do zastupitelstev krajů:

Středočeský kraj
Budějovický kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ústecký kraj
Liberecký kraj
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Jihlavský kraj
Brněnský kraj
Olomoucký kraj
Ostravský kraj
Zlínský kraj

Volby do třetiny Senátu:

Sokolov (volební obvod č. 2)
Chomutov (volební obvod č. 5)
Rokycany (volební obvod č. 8)
Domažlice (volební obvod č. 11)
České Budějovice (volební obvod č. 14)
Praha 12 (volební obvod č. 17)
Praha 2 (volební obvod č. 26)
Praha 4 (volební obvod č. 20)
Praha 8 (volební obvod č. 23)
Litoměřice (volební obvod č. 29)
Teplice (volební obvod č. 32)
Jablonec nad Nisou (volební obvod č. 35)
Mladá Boleslav (volební obvod č. 38)
Benešov (volební obvod č. 41)
Chrudim (volební obvod č. 44)
Náchod (volební obvod č. 47)
Svitavy (volební obvod č. 50)
Třebíč (volební obvod č. 53)
Břeclav (volební obvod č. 56)
Brno-město (volební obvod č. 59)
Prostějov (volební obvod č. 62)
Šumperk (volební obvod č. 65)
Opava (volební obvod č. 68)
Ostrava-město (volební obvod č. 71)
Karviná (volební obvod č. 74)
Vsetín (volební obvod č. 77)
Zlín (volební obvod č. 80)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz