Evropský "prezident" Herman van Rompuy na protidluhovém summitu (26. října 2011)

Evropský "prezident" Herman van Rompuy na protidluhovém summitu (26. října 2011) | foto: AP

Kdo zaplatí v baru za Řeka a Ira? Němec. Světem kolují žerty o krizi

  • 243
Bankrotující Řecko, Portugalsko či Irsko, zoufalé banky, dluhopisy a ustarané obličeje evropských ministrů financí. Unie se topí v dluzích některých svých členů. Avšak i tíživá situace má svou lepší stránku. Krize v eurozóně se stala zdrojem humorných a leckdy jízlivých šprýmů.

 "Osvojte si Řeka za pouhých 400 eur (asi 10 tisíc korun)," zaznívá v poslední době na různých místech Slovenska. "Bude u vás bydlet, vyspávat, popíjet kafe, chodit na obědy a dávat si šlofíka, takže můžete v klidu chodit do práce," končí trochu hořce fórek našich východních sousedů.

Šprýmy a žerty na krizi

"Kolik evropských ministrů financí je potřeba k výměně žárovky? Žádný, protože s žárovkou žádné problémy nejsou".

"Německo nikomu nebrání opustit eurozónu, ale nedovolí s sebou vzít žádné eurobankovky a euromince."

Aby ne. Právě dluhová krize v eurozóně a navýšení záchranného fondu, který má pomoci zadluženým zemím typu Řecka, Irska či Portugalska, stál před dvěma týdny za krachem slovenské vlády. (více zde)

Bankrotující Řecko je terčem vtipů skoro vždy. "Proč Řecko nezískalo poslední část půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu?" koluje třeba napříč zeměmi eurozóny. "Protože v Řecku nemá nikdo tak dlouhou pracovní dobu, aby stihl vyplnit potřebnou žádost."

A nechybějí ani typicky barové žertíky typu: "Řek, Ir a Portugalec přijdou do baru a objednají si pití. Kdo platí? Němec!" Tento kousek poukazuje na fakt, že hlavním pilířem boje proti krizi je německá peněženka.

Vtipy jsou často velmi osobní. Zkušenost s tím má i řecký zpravodaj agentury Reuters, který si zašel v Amsterodamu do kadeřnictví. "Takže jste ochoten přijmout padesátiprocentní sestřih?" jízlivě poznamenal kadeřník s odkazem na dohodu eurozóny s bankami na odpisech řeckých dluhů o 50 procent.

Jaký je rozdíl mezi Irskem a Islandem?

Někdy, ale ne moc často, se žerty netýkají Řeků. "Jaký je rozdíl mezi Islandem (Iceland) a Irskem (Ireland)?" ptá se jeden šprým v angličtině, který se vysmívá finančnímu kolapsu Islandu v roce 2008 a následným dluhovým potížím Irů. "Jedno písmeno a šest měsíců," zní odpověď.

Sulíku nezlob!!!

Velké události často inspirují tvůrce her, a tak vás asi nepřekvapí, že ani Sulíkovo odmítnutí eurovalu při jeho schvalování na Slovensku nezůstalo na herním poli bez povšimnutí (více zde)

Vodou na mlýn jsou i přední osobnosti politického života. K pochopení následující anekdoty stačí jen letmá znalost faktů, že německá kancléřka Angela Merkelová stojí v čele ekonomicky nejsilnějšího státu Evropy, manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Carla Bruniová právě porodila, italský premiér Silvio Berlusconi chodí rád na večírky a jak už bylo řečeno zbídačená země řeckého ministerského předsedy Jorga Papandreua je terčem skoro každého vtipu.

"Pracovní schůze Evropské rady: 19:15 pracovní večeře, 20:00 bilaterální jednání zemí eurozóny, 22:00 tisková konference... 22:05 Silvio Berlusconi vyráží do nočního klubu a všem zaplatí pití. Angela Merkelová odmítá, protože prostě chce, Sarko, protože musí, a Papandreu kvůli tomu, že nemá na zpáteční taxík."

Oprašují se staré vtipy z časů RVHP

Další vtip, který vznikl aktualizací staré maďarské anekdoty, už vyžaduje větší znalosti z historie. Srovnává EU s komunistickou Radou vzájemné hospodářské pomoci (RVHP). U RVHP bere v úvahu jen konečný počet sedmi evropských členů, nepočítá s Vietnamem, Mongolskem, Kubou a nespolupracující a vystoupivší Albánií.

"Jaký je znak RVHP? Sedm krav kost a kůže, které se na pastvině navzájem dojí. Znakem EU je dneska 27 takových krav."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video