Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo zaplatí autorům za televizi na hotelovém pokoji?

  12:34
Zítra začíná 37. schůze Poslanecké sněmovny, která má na programu třetí čtení poslaneckého návrhu novely autorského zákona. Jejím hlavním cílem je zbavit poskytovatele ubytovacích služeb povinnosti platit kolektivním správcům za televizní příjímače na pokojích.

Kromě koncesionářského poplatku ve výši 75, - Kč za televizor za měsíc, který odvádí jako veřejnoprávní poplatek České televizi, totiž platí provozovatelé ubytovacích služeb další částky. Proč? Autorský zákon ve svém ustanovení § 23 upravuje jako jeden ze způsobů užití díla sdělováním veřejnosti tzv. „provozování televizního vysílání“.

Tím je myšleno užití autorských děl, které jsou součástí televizního vysílání (programu) jejich zpřístupňováním prostřednictvím přístroje technicky způsobilého k přijmu vysílání, a to jednak v klasických „veřejných místnostech“, jakými jsou zejména restaurace či hotelové haly, ale zároveň také v pokojích, které jsou obecně chápány jako sféra soukromí ubytované osoby.

Existence takového televizoru na pokoji ubytované osoby znamená, že poskytovatel ubytovací služby se stává z pohledu autorského zákona uživatelem, a jako takový má povinnost získat uzavřením smlouvy souhlas k užití autorských děl, která tvoří obsah televizního vysílání. Jak ale může takový hoteliér vědět, jaká autorská díla jsou obsahem televizních programů? Nemůže.

Proto autorský zákon upravuje tzv. kolektivní správu autorských práv a určuje osoby, které mohou souhlasy k užití hromadně udělovat. Tak to už vypadá lépe. Ale jen na první pohled. Kolektivní správci, kteří se takto spravují příslušný způsob užití, jsou totiž čtyři: OSA, která zastupuje autory hudebních děl, Intergram, který zastupuje výkonné umělce (zpěváky, herce, tanečníky), Dilia, která zastupuje zejména autory literárních děl, režiséry filmových děl, a také OOA-S, která zastupuje autory výtvarných děl.

To už jsou tedy čtyři hromadné smlouvy a samozřejmě i čtyři platby. Kolik? Základní sazba za televizor za měsíc činí: pro OSA 90, - Kč, pro Intergram 84, - Kč a pro Dilia 60, - Kč. OOA-S na internetu sazebník nemá. Pro úplnost je třeba dodat, že se jedná o sazby základní a kolektivní správci zohledňují při výpočtu konkrétní výše odměny např. obsazenost pokojů.

Podle autorského zákona jsou ale kromě autorských děl, výkonů výkonných umělců a záznamů chráněna také vysílání jednotlivých vysílatelů. I pro ně autorský zákon stanoví, že i oni jsou oprávněni poskytovat smluvně (za odměnu) souhlas k dalšímu zpřístupňování jejich vysílání, a to i zpřístupňováním podle § 23 autorského zákona. Správně by tedy poskytovatelé ubytovacích služeb měli mít uzavřeny i smlouvy s jednotlivými vysílateli.

Pokud mají jen běžnou anténu, jsou to tři známí: Česká televize, Nova a Prima. Pokud však mají kabelovou televizi a třeba 50 programů, tak už těch vysílatelů bude o poznání více. Pravdou je, že se vysílatelé o svá práva (a své peníze) zatím nehlásí. Zatím. Vzpomeňme na praxi České televize při přímých přenosech z mistrovství Evropy ve fotbale … . Odkazovala se právě na výše zmíněný § 23 autorského zákona. Ale to už by bylo opravdu na ten jeden televizor trochu moc poplatků … .

Někde je v zákoně chyba. Ale kde? V právní úpravě kolektivní správy. Zákonodárce zřejmě očekával rozumný přístup kolektivních správců, a proto jim do zákona vložil ustanovení, které říká, že mohou jeden druhého pověřit vzájemným zastupováním, sleduje-li se tím účelný výkon kolektivní správy. Je nasnadě, že takový přístup k uživatelům by byl vhodný zejména v případech tzv. druhotného užití, kdy zpřístupňování autorských děl není hlavním předmětem činnosti uživatele, ale dochází k němu jaksi mimoděk. Nestalo se tak. A to ani v takových případech, jakými jsou hotelové pokoje. Kolektivní správci nepochopili, že veřejnoprávní poplatek a další čtyři platby kolektivním správcům za jednu televizi jsou trochu moc.

Pro kolektivní správce, ale hlavně pro autory nyní přichází trest. Poslanecká novela řeší celou situaci jednoduchým způsobem. Na hotelových pokojích o užití díla nejde, tedy slovy návrhu „nepovažuje se za užití díla“. Autoři tak nedostanou nic. Jak jednoduché. Určitě už teď napadá jiné uživatele, co ještě by se nemuselo považovat za užití díla … .

Škoda jen, že v rámci práva EU existuje směrnice o informační společnosti, která harmonizuje právě právo autorů na sdělování jejich děl veřejnosti. Žádná povolená výjimka (omezení) pro hotelové pokoje mezi těmi dvaceti, co ve směrnici jsou, není. Takže návrh je „tak trochu“ v rozporu s evropským právem. Nic na tom nezmění ani to, že parlamentní institut nebyl schopen jednoznačně odpovědět, zda je navrhovaná novela v rozporu s mezinárodními závazky České republiky nebo s právem EU.

To ostatně uvidíme. Bude-li novela přijata, jistě se nějaký spor o hotelové pokoje před Evropský soudní dvůr dostane. Hlavně abychom to nemuseli nakonec autorům hradit ze státní pokladny v rámci náhrady škody, kterou by mohli po České republice požadovat z titulu porušení povinnosti implementovat závazky ze směrnice EU … .

Co tedy s hotelovými pokoji? Především by se mělo ze čtyřletého „autorskoprávního“ spánku probudit ministerstvo kultury a navrhnout komplexní novelu autorského zákona. Ta by měla zejména v oblasti kolektivní správy „narovnat“ vztahy mezi uživateli a kolektivními správci. Zejména tím, že by měla jednoznačně vymezit ty způsoby užití, kde musí za kolektivní správce vystupovat vůči uživateli jen jeden z nich, který bude uzavírat smlouvy a vybírat odměny pro všechny.

Odměny v případech „druhotných užití“ by měl stanovit zákonodárce v příloze zákona společně s klíčem jejich dělení mezi kolektivní správce. Dlužno říct, že náznaky tohoto řešení se objevují i v jednotlivých ustanoveních poslaneckého návrhu a zejména v některých pozměňovacích návrzích. Jsou to ale opravdu jen náznaky, které by se měly stát maximálně námětem novely autorského zákona, nikoliv zákonným textem.

 

 

 

 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...