Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zabil skláře, policie nezjistila. Podezřelý muž dal raději výpověď

  8:24aktualizováno  8:24
Teplická sklárna AGC Flat Glass Czech zaplatila pokutu 100 tisíc korun za pád skla, které v závodě v Dubí usmrtilo dělníka. Jak mohlo sklo spadnout, neprokázali kontroloři inspektorátu bezpečnosti práce ani policie. Lidé ve sklárně však o viníkovi nepochybují. Podle nich za smrt může ještěrkář, který o skla zavadil. Ten už dal raději výpověď.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Inspektorát sdělil, že jsme nebyli dostatečně připravení na působení zemětřesení, tlakové vlny a neoprávněné manipulace ze strany cizí osoby," řekl personální ředitel AGC Libor Sehnal.

Konkrétní chyby sklárny ani to, co má napravit, kontroloři nezmiňují. Firma se ale po několika odvoláních nakonec podřídila a sankci 100 tisíc korun uhradila. Podle zákona může inspektorát udělit až dvoumilionovou částku.

Neštěstí se stalo loni v únoru v dubské sklárně Barevka, která spadá pod společnost AGC, bývalý teplický Glaverbel. Dvaačtyřicetiletý dělník v hale právě balil sklo do přepravních rámů. Že na něj těžký zabalený blok skla spadl, vypadá jako záhada. Stál ve stojanu otočený vahou na druhou stranu a stojan byl technicky také v pořádku (o neštěstí zde).

Jak ale MF DNES zjistila od zaměstnanců sklárny, vysvětlení existuje. Zrovna v tu chvíli totiž kolem projížděl vysokozdvižný vozík a jeho řidič okamžitě po nehodě kolegům přiznal, že o stojan se sklem zavadil. Vyšetřovatelům však později tvrdil, že si nic nepamatuje a s pádem skla nemá nic společného.

Řidič vozíku po tragédii dva měsíce marodil. Stěžoval si na psychický otřes a na to, že nemůže spát. "Což se dá pochopit, pokud celou událost viděl," poznamenal k tomu Sehnal.

S ještěrkářem kolegové odmítli pracovat

Svou nevoli dali spolupracovníci ještěrkáři najevo, už když přišel na pohřeb zavaleného dělníka. Když se pak vrátil do práce, odmítli s ním pracovat. "Byl přeřazen na jinou směnu, odpracoval necelý týden a sám požádal o rozvázání pracovního poměru," popsal Sehnal.

Policie mezitím vyšetřování odložila, aniž by určila viníka. "Byla to nešťastná náhoda," konstatovala policejní mluvčí Ilona Novotná.

Vedení sklárny zaplatilo náklady spojené s pohřbem mrtvého dělníka a dalo 250 tisíc korun jeho malé dcerce a stejnou částku matce, u níž bydlel. Dítě bude navíc dostávat část jeho platu.

Vedení sklárny nechalo po události vypracovat detailní audit a investovalo několik set tisíc korun do odstranění potenciálně nebezpečných míst.

"Naši lidé prošli asi 50 míst ve všech provozech, kde by při působení extrémních podmínek mohlo k něčemu podobnému dojít. Stojany máme nyní zafixované provazy, stahovacími páskami, patkami. Nyní je sklo zabezpečené i pro případ zemětřesení. Jenže to může mít takové následky, že pokud ještěrka zachytí stojan, může spadnout nejen sklo, ale i celý stojan," dodal Sehnal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejznámější chlapec ztracený v Česku. Honzík zmizel před 20 lety

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

17. ledna 1998 se v pražském Podolí ztratil beze stopy devítiletý Jan Nejedlý. Jeho rodina od té doby prožila dvacet...

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz