Zjistím, kdo zabil mafiána Mrázka, slibuje nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Zjistím, kdo zabil mafiána Mrázka, slibuje nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto: MF DNES

Kdo zabil Mrázka? Zjistím to, slibuje Vesecká

  • 283
Policie pořádně neprověřila všechny verze vraždy kmotra podsvětí Františka Mrázka. MF DNES to řekla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Proto před pár dny nařídila, aby policie odložený případ znovu otevřela. Podle Vesecké je navíc možné, že se díky tomu podaří vysvětlit i další zločiny.

Co vás vedlo k znovuotevření kauzy Mrázek?
Vnímám ji vedle Berdychova gangu jako nejvážnější a nejzásadnější kauzu, kterou jsme kdy měli. Je to skutečně organizovaný zločin. Vše, co bylo spjato s osobou Mrázka, je prototyp organizovaného zločinu.

Můžete být konkrétnější?
Poté, co byla věc odložena, se ve spoustě médií spekulovalo o tom, že není zájem orgánů činných v trestním řízení věc objasnit. Jedním z důvodů prověrky byly informace vás, médií. A druhá věc je, že to pro mě také není přijatelné. Proto jsem nařídila kontrolu. Zjistili jsme, že nebyly provedeny všechny důkazy, které mohly být provedeny.

Můžete říct jaké?
To nemohu. Je to závažná věc a je na počátcích doplňování. Je dokonce možné, že se budou provádět další úkony nad rámec toho, co jsme uložili. Je možné, že tím, co se provede, se otevřou "dveře" pro další dokazování.

Směřuje vaše počínání k tomu, aby se vyšetřila jen vražda, nebo i další případy, které byly v kauze Mrázek nevyšetřeny? Mluví se až o 30 vraždách a záhadných zmizeních.
I když hodnotíme jednu kauzu, vůbec to neznamená, že vyšetřování nemůže mít dopad na jiné případy.

Policisté, kteří na případu pracovali, tvrdí, že se vše udělalo. Je to tak?
My jsme po přezkoumání věci zjistili, že nebyly prověřeny všechny vyšetřovací verze. Chceme doplnit důkazy, které již byly provedeny. Ale chceme doplnit i zcela nové důkazy.

Takže se neudělalo vše, co se mělo dělat. To je vážné. Nebyl tam úmysl?
Na žádný úmysl mařit vyšetřování jsme nepřišli.

A které vyšetřovací verze se řádně neprověřily?
Nemohu to říct, nezlobte se.

Byly čtyři. Boj o Setuzu (Pitr), vyřizování účtů v podsvětí (desítky nepřátel), válka s Krejčířem a politický podtext, protože Mrázek sbíral kompromitující materiály na ČSSD. Je tam nějaká další, která se neprověřovala?
Já vám tyhle verze nepotvrdím, ale ani nevyvrátím. Závažnost věci je taková, že o tom nemohu mluvit. A jakákoli zmínka, co se bude dělat, může vyšetřování narušit.

Lze vraždu objasnit, když od ní uplynuly už skoro čtyři roky?
Určitě ano.

Nedávno jsme v MF DNES psali, že při vyšetřování Mrázkovy vraždy byla velmi pasivní tajná služba BIS a neposkytla policii vše, co k případu měla. Nepovažujete to za problém?
Vnímám to jako problém. Mohu říct, že ani státní zastupitelství nemá moc informací z BIS. Zákon o BIS by si určitě zasloužil změnu. Aby byla napříště umožněna informovanost mezi BIS a státním zastupitelstvím.

To je systémový problém.
Je. Zvažuji obrátit se na ministryni spravedlnosti, aby projednala s ředitelem BIS Jiřím Langem, zda by i tato služba vnímala jako pozitivum, že by nám mohli poskytovat rychleji a více informací.

Ale v případě Mrázka byl problém už v poskytnutí informací policii. BIS jí nedala žádnou informaci, přestože ještě v den vraždy na případu Mrázka a jeho společníka Tomáše Pitra pracovala.
Nevím, jakými informacemi BIS skutečně disponuje.

Je prokázáno, že BIS požádala v den vraždy protikorupční policii o sledování Pitra. Minimálně by to mohla být skvělá informace do mozaiky vyšetřování vraždy Mrázka.
Já vám závidím, že to víte. Pokud to tak je, mělo by se to prověřit.

Když to shrnu, kvůli neschopnosti nebo nevůli věci vyšetřit běhá na svobodě pár nájemných vrahů a zadavatelů vražd. Může jít o deset, ale také o třicet vrahů. Není to alarmující?
Proto říkám, že je to jedna z nejzávažnějších věcí, které jsme tu měli.

Všiml jsem si, že se často odkazujete na média. Berete je jako zpětné zrcátko či inspiraci?
Beru. Mnohdy zazní v médiích spekulace i nepravdy, ale na lehkou váhu to neberu. Ověřené informace jsou i pro nás důležité.

Novináři se snaží odhalovat zločiny podobně jako policisté a státní zástupci. A teď nám politici nasadili náhubkový zákon. Mimochodem je to důsledek kauzy Mrázek za zveřejněné odposlechy z Krakatice – spisu, který se na Mrázka vedl po roce 2000. Vy se zákonem souhlasíte?
Náhubkový zákon nic nevyřeší. Pro mě je daleko závažnější a důležitější, že ti, kdo informace vynášejí, porušují své povinnosti. Tam by se mělo začít. Problém je únik informace. Že to média zveřejňují, chápu. Je to jejich chleba. Takže třeba právní úprava, která by nakázala novináři zveřejnit zdroj... (směje se).

Tak to bych si šel raději sednout, než abych odhalil své zdroje.
Já vím. Vím, že by to zase nic nevyřešilo.

Kdy můžete mít nějaké výsledky z nového vyšetřování kauzy Mrázek? Může se stát, že dojdete k závěru, že to byl dokonalý zločin?
Není dokonalý zločin. Jsem přesvědčena, že existují vždycky nějaké stopy. A záleží jen na kvalitě práce. Když se zanedbá začátek a nevyhodnotí se stopy, je to problém.

V případě Mrázka byly na začátku problémy. Pošlapané stopy, nedokonalá pitva...
Uvidíme, jestli se to dá dohnat. Uvidíme, jestli to nové dokazování otevře dveře do další místnosti, kde bude třeba řada dalších důkazů.

Vy víte, co by se dalo najít za těmi, jak vy říkáte, zavřenými dveřmi?
Myslím, že to vím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue