Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo vraždil na letišti: žena v černém, nebo muž evropského vzhledu?

  6:02aktualizováno  19:30
Kdo odpálil v pondělí na moskevském letišti Domodědovo nálož, která zabila 35 lidí a dalších 170 zranila? Byla to sebevražedná atentátnice z Kavkazu a doprovázel ji mladý muž, tvrdí jedna agentura. Zabíjel muž evropského vzhledu, píše druhá. Ruská policie zatím oficiálně mlčí a o pachatelích se jen spekuluje.

Vyšetřovatelé zatím k definitivní verzi tragické události nedospěli a moskevská média o nich přinášejí často protichůdné údaje. Příliš jasno není ani v tom, kdo vraždil (o krvavém útoku na nejvytíženějším moskevském letišti čtěte zde). 

"Jeden ze svědků, který byl kousek od centra výbuchu, řekl, že viděl, jak explodovalo zavazadlo ženy, která byla oblečena v černém," řekl nejmenovaný bezpečnostní zdroj agentuře Interfax. Atentátnice prý měla zahalenu i hlavu.

"Výbuch nastal, když podezřelá teroristka otevřela svoje zavazadlo. Doprovázel ji muž, kterému exploze utrhla hlavu," upřesnil další zdroj, který citovala agentura RIA Novosti. Policisté utrženou hlavu podezřelého našli už v pondělí.

Agentura Itar-Tass ovšem citovala jiného vyšetřovatele, který verzi s atentátnicí a komplicem popřel. Atentátník byl prý jeden a vypadal evropsky. Nálož odpálil na svém těle. "Hlavní verze vyšetřování se nezměnila: na Domodědovu explodoval jeden sebevražedný atentátník - muž starý 30 až 40 let, mohutné postavy, pravděpodobně evropského vzhledu," popsal vyšetřovatel.

Některé neoficiální policejní závěry okamžitě ukázaly prstem na oblast severního Kavkazu. Verze pracující s dvojicí teroristů počítá s tím, že oba odtamtud údajně pocházeli. I provedení útoku tomu nasvědčuje. Vyšetřovatelé také pátrají i po trojici podezřelých mužů z oblasti severního Kavkazu (Atentát Rusům připomněl doutnající konflikt na Kavkaze).

K odpovědnosti se nikdo nepřihlásil

K odpovědnosti za útok se dosud nikdo nepřihlásil. Webové stránky blízké severokavkazským extremistům o moskevské explozi podrobně informují a citují názory západních analytiků, podle nichž je atentát tvrdou ranou pověsti Ruska a osobní prestiži Putina s Medveděvem. Zmínky o případných atentátnících jejich zpravodajství neobsahuje.

Ruské úřady připustily, že bezpečnostní opatření na letišti nebyla dostatečná a do příletové haly byl volný přístup. Situaci na domodědovském letišti ostře zkritizoval i prezident Dmitrij Medveděv.

Prezident Dmitrij Medveděv zkritizoval nedostatečná bezpečnostní opatření na letišti Domodědovo (25. ledna 2011)

"Letiště je dobré, vše je nové, moderní. To, co se stalo, ukazuje, že tam byly jasné bezpečnostní nedostatky," prohlásila ruská hlava státu podle agentury ITAR TASS s tím, že není přece možné někam tak snadno propašovat velké množství trhaviny.

Podle některých expertů se jednalo o pěti- až sedmikilovou plastickou trhavinu s kovovými součástkami.

"Každý, kdo činí rozhodnutí, včetně vedení letiště, by měl nést odpovědnost," řekl prezident a dodal, že pověřil civilní kontrarozvědku (FSB), aby hledala viníky v letištním managementu. "Ten útok je tragédie, která nás naplňuje smutkem. Já doufám, že příslušné orgány brzy přinesou první výsledky základního vyšetřování."

Rusové se ale zlobí. Média prozradila, že vedení letiště dostalo určité indicie, že se na Domodědovo "něco chystá" už minulý nebo předminulý týden. Nejrušnější letiště v zemi varovala státní tajná služba FSB. 

Nemůžeme za to, brání se letiště

ČERNÉ VDOVY

Atentátnice, tzv. černé vdovy, pocházejí ze severního Kavkazu a bývá jim kolem 20 až 30 let. Všechny jsou vdovy nebo příbuzné čečenských bojovníků, kteří zemřeli v bojích s ruskou armádou.

Ženy motivuje touha po pomstě, čehož povstalci snadno využívají k jejich zverbování.

Prvně černé vdovy Rusy šokovaly v roce 2002, kdy skupina ozbrojených Čečenců v čele s Movsarem Barajevem obsadila moskevské divadlo na Dubrovce. Při následné protiakci ruské policie zahynulo na 130 rukojmích.

Znovu se připomněly loni v dubnu, kdy se dvě atentátnice odpálily v moskevském metru a zabily 38 lidí.

Vedení letiště se ale brání a ujišťuje, že na letišti bylo všechno v pořádku. "Domníváme se, že odpovědnost za výbuch neneseme, protože všechny požadavky na zajištění bezpečnosti naše služby dodržely," uvedla mluvčí Jelena Galanovová.

Výbuch nastal v příletové hale, kam měli přístup třeba taxikáři nebo lidé čekající na své blízké. A bezpečnostní kontroly následují na skoro všech letištích až za odbavovacími přepážkami.

Na moskevském letišti Domoděvovo jsou bezpečnostní rámy i u vstupu do haly, ale v pondělí buď nefungovaly, nebo je ostraha dovolovala obcházet, napsala ČTK.

Po atentátu se ostraha zpřísnila, podobně jako na dalších dopravních uzlech. Je pravděpodobné, že v budoucnu se přístup do příletových hal omezí. V metropoli teď bdí nad pořádkem na 20 tisíc policistů. 

Pondělní exploze si dosud vyžádala 35 obětí. Počet mrtvých nejspíš vzroste, nemocnice dosud hospitalizovaly přes 100 lidí. Osmačtyřicet z nich je ve velmi vážném stavu.

Lidi poranily hlavně hřebíky a další kovové předměty, které nálož obsahovala. Nemocnice pro jistotu shánějí dárce krve, i když zásoby vzácné tekutiny ještě mají. Zdravotnická zařízení dnes v bílých pláštích navštívil i prezident Medveděv s premiérem Vladimirem Putinem.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin navštívili nemocnice (25. ledna 2011)

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin navštívili nemocnice (25. ledna 2011)

Mezi raněnými jsou cizinci, tři z Tádžikistánu, Britka, Moldavan a Srb. Lehké zranění utrpěla i slovenská herečka Zuzana Fialová, které jela do Moskvy na výlet (více zde). Češi na Domodědovu zřejmě nebyli.

Podle neoficiálních informací médií se dosud podařilo identifikovat 25 obětí, u kterých byly nalezeny doklady. Zahynuli i dva Britové a také občané Německa, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Úřady zatím potvrdily totožnost u 18 mrtvých. Identifikaci dalších ztěžuje to, že mnoho těl bylo roztrháno.

Desítky lidí míří od rána na místo neštěstí a u letištní budovy pokládají květiny. Poslanecká sněmovna uctila v úvodu svého zasedání památku obětí minutou ticha. Moskevský starosta vyhlásil s gubernátorem středu dnem státního smutku. V celé zemi vyhlášen nebude, to se většinou děje, když počet obětí přesáhne stovku.

infografika - Výbuch na ruském letišti Domodědovo

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz