Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo ukradne ovoce tlustým dětem

  1:13aktualizováno  1:13
Vláda rozdá dětem ve školách ovoce a zeleninu. Především za peníze z Evropské unie chce tak bojovat proti dětské obezitě. Děti jsou u nás začasté tlusté jako pašíci, můžeme-li ve srovnání s dětmi mluvit o bravu. Podle seriózních průzkumů jsou deváté nejtlustší na světě. Tedy ne prasata, to by zemědělci jásali, ale děti.
Učitelé si stěžují na nízké platy. Kdo by odolal přilepšit si pytlíkem salátovek, bednou rajských, či dokonce síťovkou mandarinek? Ilustrační foto

Učitelé si stěžují na nízké platy. Kdo by odolal přilepšit si pytlíkem salátovek, bednou rajských, či dokonce síťovkou mandarinek? Ilustrační foto

Zatímco prasata chceme mít všechna tlustá, děti chceme mít ne sice hubené, ale pěkně souměrné, takové malé bradíčky pittíčky a angelínky žolíčky (s ďolíčky). Potud je jistě správné, když je proti obezitě bojováno. Zvlášť když to platí Brusel. Aspoň jednou udělá něco bohulibého.

Přesto se kritický pozorovatel nevyhne dvěma klíčovým otázkám: Má proti tloušťce bojovat vláda? Hlavně však: Pomůže ovoce a zelenina zdarma démona špekatosti zničit?

Žel, při současné úrovni vědeckých znalostí musíme odpovědět na obě otázky negativně. Zápas s jistou formou obezity je povýtce náplní vládního úsilí. Pochopitelně mám na zřeteli boj s obezitou státního rozpočtu, prožraností a nenasytností úřadů, jakož i s leností úředníků.

To je úkol na plný úvazek, už proto, že do něj kabinet musí zahrnout nejen sebe sama. Zejména pak placené i neplacené propagátory státního přežírání, kteří tělem i duchem svádějí nejen dítka, ale i ubohé poslance k orgiím obžerství uprostřed krize. Jiřího Paroubka v této souvislosti jmenovat nebudeme, neboť tvrdí, že hubne.

Paroubek Neparoubek je však jasné, že pokud se bude vláda věnovat svým hlavním úkolům, na takové prkotiny, jako jsou vypasená děcka, jí nemůže zbýt čas. Pokud jí zbývá, měli bychom jako daňoví poplatníci zpozornět.

Pak je tu ještě druhá patálie. Zda se vůbec ovoce a zelenina k děckám dostane. A pokud ano, zda skutečně poslouží k tomu, aby děti zhubly. Víme, jak to chodí s potravinovou pomocí do Afriky. Skoro všechno rozkradou náčelníci, jejich konkubíny a velitelé vražedných komand. Na chudé se nedostane.

Učitelé si stěžují na nízké platy. Kdo by odolal přilepšit si pytlíkem salátovek, bednou rajských, či dokonce síťovkou mandarinek? Pedagogové jistě budou takové příděly považovat za nepatrnou sic, ale přeci jen kompenzaci směšných mezd a kormutlivé práce.

Zdaleka ne všichni budou ovšem takto úspěšní. Naši bodří zelináři nepochybně využijí příležitosti, aby se zbavili shnilých či jinak nemocných plodů. Ty dobré buď sami snědí, nebo vyvezou na Západ. To je tradice našich lakotných vesničanů už od první republiky.

Vláda však zná svůj lid a na toto pamatovala. Současně s programem ovoce a zelenina do škol navrhla institut agenta provokatéra. Agenti provokatéři proniknou mezi nepoctivé zemědělce a chamtivé učitele. Desítky z nich skončí v šatlavách a voňavý proud čerstvých zdravých pochoutek poproudí k našim tlustým dětem. Jenže co udělají děti?

Každý rodič ví, že když dá potomkovi do tašky rohlík s paštikou a jablko, rohlík bude sněden. Jablko bude nalezeno po několika týdnech na dně tašky shnilé. Podobný osud potká okurku, brukev, ba i za komunismu tak milovaný mandarínek, či dokonce exotické liči.

A když děti pohrdnou zdravou pochutinou od svých rodičů, proč by ji měly přijmout od vzdáleného studeného Bruselu? Ne že by malvice a peckovice ve třídách neposloužily. Ne však k jídlu, leč k nemilosrdným bitvám mezi zvlčilými žáky. Munice se vždycky hodí.
Možná tak paradoxně ovoce a zelenina splní svůj účel. Děti se budou více o přestávkách pohybovat a zhubnou. Díky, štědrá vládo!



Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...



Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.



Najdete na iDNES.cz