Kdo smí kouřit ve škole?

  • 63
Studenti uherskohradišťské průmyslové školy jsou rozděleni na dva tábory. Jedni, chtějí-li si vychutnat oblíbenou cigaretu, musí o přestávkách potají utíkat ze školy, druzí mohou v poklidu zajít do studentské kuřárny, umístěné přímo ve školním areálu. Stačí jen, aby byli plnoletí.

Vedení nejen hradišťské školy tak vychází starším studentům-kuřákům vstříc. Bez ohledu na celosvětové tažení proti kouření ve veřejných budovách či na snahy českých zákonodárců omezit tabákovou reklamu v okolí škol.

"Právě pro mladší studenty je školní kuřárna stejně jako reklama jasný vzkaz: Kouření je aktivita dospělých. A to je pro ně samozřejmě velmi lákavé," varuje Eva Králíková z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je zároveň členkou skupiny pro problematiku tabákové závislosti České lékařské společnosti.

"Když mohou plnoletí žáci kouřit přímo ve škole, půjdou si zapálit spíš, než kdyby museli běžet někam za roh do deště. Bohužel nejde o jedinou školu, kde kuřárnu pro studenty zavedli," dodává.

Jenže příběh uherskohradišťské kuřárny není černobílý. Dříve hloučky kouřících studentů postávaly v okolí školy, za sebou nechávaly nepořádek a vedení školy muselo opakovaně vyřizovat stížnosti místních obyvatel. Proto ředitel vydal zákaz vycházení ze školní budovy v době vyučování. A starším studentům-kuřákům pořídil speciální kout.

"Přemýšlel jsem, jak to uspořádat stejně jako pro zaměstnance.  Ti na pracovišti kouřit nesmějí, ale aby nebyla potlačována jejich práva, tak zaměstnavatel je jim povinen vyhradit místo ke kouření. Myslím, že i plnoletí studenti by se svých práv mohli domáhat," vysvětluje ředitel školy Jaroslav Zatloukal, sám nekuřák.

"Prostě jsme si řekli, že půjdeme cestou menšího zla. Kdybychom dali absolutní zákaz kouření, studenti by nám mnohem častěji utíkali kouřit do města," doplňuje jeho zástupkyně Radmila Gabrielová.

Avšak tyto argumenty podle Králíkové nemůžou obstát. "Je plně na zaměstnavateli či vedení školy, zda kuřákům v budově vyhradí místo pro kouření. Zákoník práce říká pouze to, že každý má nárok na nekuřácké pracoviště," zdůrazňuje Králíková. Ostatně ani všichni pedagogové uherskohradišťské školy nejsou zajedno. "I když jsou plnoletí a nemůžeme jim kouření zakázat, tolik bychom jim vycházet vstříc neměli," míní učitel Vladimír Koníček.

Ministerstvo školství a školská inspekce se nad přístupem škol, které svým žákům pořídily kuřárnu, pozastavují. Zasáhnout ovšem nemohou. "My můžeme pouze deklarovat, zda se nám to líbí nebo ne. A na kuřárny, byť pro starší studenty, se díváme s podivem," uvedla vyhýbavě mluvčí ministerstva školství Vladimíra Al Malikiová. "Problematika kouření žáků není uvedena v žádných závazných právních předpisech, což je pochopitelně na závadu," přidává se ústřední školní inspektorka Marie Kalábová.

Školní kuřárny jsou podle odborníků o to nebezpečnější, že u nás po cigaretách sahá stále více dětí. Zatímco celkově v České republice podle průzkumů počet kuřáků klesá, mezi mladými je to přesně naopak. Výrazně přibývá šestnáctiletých kuřáků, ve věku od 15 do 18 let kouří minimálně čtyřicet procent z nich. 

Studenti si mohou zapálit jen výjimečně

Uvažovali jste o zřízení školní kuřárny pro plnoleté studenty?

• Petr Linhart, ředitel Fakultního gymnázia v Praze: "I u nás studenti s podobným nápadem přišli. Zamítli jsme jej. Jsme víceleté gymnázium a v prvních ročnících máme v podstatě žáky šestých tříd. Museli jsme si tedy položit otázku: Povolíme jim to také? Nebudeme-li brát v úvahu Balkán, celosvětový trend směřuje k tomu, že se kouření vytlačuje z veřejných budov. A my přece nechceme jít cestou Balkánu. Navíc by škola měla děti připravovat pro život a stále více firem se drží hesla, že kouření do zaměstnání nepatří."
• Jaromír Jeřábek, Moravské gymnázium Brno: "Žádnou kuřárnu jsme pro studenty bohužel dosud nezřídili. Mimo jiné proto, že bychom riskovali, že tam studenti budou kouřit drogy, ale také kvůli zákonu. Je mi to velmi líto, protože jsem byl například v několika severských zemích a viděl jsem tam ty krásné prosklené kuřárny. To zde bohužel možné není."
Jaroslav Kolátor, ředitel Střední odborné školy a SOU spojů v Ústí nad Labem: "To nemyslíte vážně. Já bojuji s kouřením u dospělých, natož abych zřizoval kuřárnu u nás na škole. Kouření se nutně projeví na zdravotním stavu člověka, což se podepíše na zvýšené nemocnosti, a tím i na pracovní schopnosti jedince."
Václav Komín, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektronické v Ústí nad Labem :  "Na dvoře jsme zřídili koutek, kde si plnoletí studenti, kteří si přinesli návyk ze základní školy, mohou zapálit. Ale musí mít souhlas rodičů a musí jednou za půl roku navštívit besedu o škodlivosti kouření, které u nás pořádají pracovníci krajské hygienické stanice. V koutku visí materiály, které kuřáky informují o škodlivosti kouření."
Hana Motyčková, ředitelka Obchodní akademie a vyšší školy cestovního ruchu Karlovy Vary: "Naposledy před rokem u nás vznesla studentská samospráva požadavek na zřízení kuřárny. Studenti nepochodili nejen proto, že jsem nekuřák, ale kvůli školnímu řádu. V něm platí přísný zákaz kouření pro mládež."
Jaroslav Myslivec, ředitel Střední průmyslové školy potravinářské v Pardubicích:  "Ve škole nesmí kouřit nikdo, žáci ani učitelé. Studenti však s cigaretou odbíhají k nedalekému obchodnímu centru Grand nebo také na druhou stranu ke konzervatoři. Ale pak zase řešíme stížnosti z konzervatoře, že jim naši studenti kouří přímo pod okny.
(reg)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video