Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo šéfem Senátu

  21:45aktualizováno  21:45
ODS řekla, že chce předsedu Senátu. Má teď nejvíce senátorů (26 z 81), nikoliv však většinu. Ostatní senátoři asi nikoho z ODS nepodpoří. Je tato razantně požadovaná snaha ODS prosadit svého člověka do čela Senátu legitimní? A je politicky prozíravá? Legitimní je určitě (ODS má nejvíce hlasů), ale žádný nárok z toho vůbec nevyplývá. Nejvíce nerovná se většina.

O svém záměru prosadit do čela Senátu svého člověka - pravděpodobně senátorku Lastoveckou - musí ODS přesvědčit ještě šestnáct dalších senátorů, a to vůbec není málo. ODS - jestli chce opravdu dosáhnout svého a myslí to vážně - bude muset citlivě jednat také se senátory současné vládní koalice (ta má dohromady 38 senátorů a podporu několika nezávislých).

Může zkusit přesvědčit o svém záměru třeba senátory za ODA (5) nebo KSČM (3). Většina tzv. nezávislých kandidátů (9) není ODS nakloněna. ODS bouchla do stolu a žádá a chce. Takhle silově to v politice většinou nestačí. Zatím není důvod, aby se toho někdo polekal.

ODS by na nějakou dobu docela prospělo, kdyby se uměla poněkud distancovat od mocenských postů, a naopak se stylizovala do role tvrdé a spíše mociprosté opozice. O to lépe by se jí mohlo za čtyři roky útočit ve volbách do sněmovny: bude útočit mocí neušpiněná a nekompromisní. Nebude se dělit o žádnou odpovědnost.

Zdá se, že tohle ODS moc neumí. Když je šance nějaký post získat, hned se po něm drápe. Předseda Senátu není přitom žádná nula: je to po prezidentovi hned druhý nejvyšší ústavní činitel. Návyk opoziční střídmosti je dobrý pro celou společnost. Lépe zabezpečí střídání elit a to, že se u moci nikdo nerozsedí. A to je to hlavní, o co jde.

ODS chce také možná budit vítězný dojem a tímto požadavkem zkusit slušný výsledek v senátních volbách ještě jednou prodat. Když neuspěje, může alespoň vypadat ublíženě.

Jde také možná o něco jiného: rychle ukázat, že Petr Pithart toho chce moc najednou: chce být prezidentem, ale nechce zbytečně přijít o předsednictví Senátu. Pithart a lidovci budou teď vypadat hamižně. Navíc se odhalí, že vládní koalice nemá jiného obstojného kandidáta. ODS může také cosi nabídnout výměnou sociálním demokratům. Vždyť se ještě nedávno uměli tak dobře dohodnout.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. Ve hře bude i...

Najdete na iDNES.cz