Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se lépe učí: hoši, či dívky?

  22:40aktualizováno  22:40
Na konci základní školy mají chlapci prokazatelně lepší znalosti z přírodních věd než dívky. Ale na vysvědčeních to není znát. Lepší známky z matematiky, fyziky, chemie či biologie dostávají dívky. Ministerstvo školství zveřejnilo výsledky mezinárodního výzkumu matematického a přírodovědného vzdělání, do nějž se loni zapojilo zhruba 3600 žáků osmých tříd a 700 učitelů. "Chlapci se s úlohami vypořádali výrazně lépe než dívky. A to až tak, že z mezinárodního pohledu se Česká republika řadí k zemím s největším rozdílem ve výsledcích chlapců a děvčat.

Podobně dopadli jen v Izraeli, Íránu a Tunisku," říká ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Zelený. "Pokud se ovšem podíváte na známky, mají je kluci výrazně horší než dívky. Neodpovídá to výsledkům testování."

Podle odborníků to svědčí o tom, že do rozhodování učitele, jakou známku dát, se promítají i jiné věci než výsledky u zkoušení. "Dívky jsou mnohem pečlivější, mírnější, odpovědnější. Mají pěkné zápisky v sešitech, vzorně vypracované úkoly, a to je přístup, který je mnoha učitelům - tedy převážně ženám - bližší," soudí dětská psycholožka Václava Macáková.

Také ředitel Výzkumného ústavu pedagogického Jaroslav Jeřábek soudí, že za vším stojí především větší pečlivost dívek. "Jsou navíc schopny se mnoho věcí naučit nazpaměť. Kluci - pokud mohu zobecňovat - jsou víc přemýšliví, nad věcmi hloubají, zpochybňují. To může učitele rozčilovat."

Sami učitelé nijak nezpochybňují, že výkon před tabulí není tím jediným, co rozhoduje o známce. "Kromě vědomostí je přece potřeba hodnotit i přístup a snahu," říká učitelka fyziky na Základní škole v Botičské ulici v Praze Alena Dolejšová. "Když má někdo vědomosti, ale nedokáže je při zkoušení takzvaně prodat, má smůlu."

"Dívkám se rozhodně nenadržuje," soudí také ředitelka Základní školy Brigádníků v Praze Marcela Šimíková, která vyučuje matematiku. "Je ale pravda, že chlapci hodně věcí podceňují. Známkám nepřikládají takovou váhu."

Výsledky výzkumu také prokázaly, že dívky jsou v hodinách fyziky či matematiky méně sebevědomé a méně věří ve svůj úspěch než chlapci.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz