Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo poradí premiérovi?

  0:01aktualizováno  0:01
S novým premiérem Vladimírem Špidlou zavládnou ve Strakově akademii nové časy. Chodbami úřadu už nebudou procházet funkcionáři SSM a KSČ, jimiž obklopil odcházejícího premiéra Miloše Zemana jeho věrný spolupracovník Miroslav Šlouf. Ti totiž v současné době vyklízejí kanceláře a na Úřadu vlády podávají výpovědi.

Padají jména lékařky Jany Gavlasové, právničky Jarmily Škvrnové, dosavadního mluvčího Václava Svobody nebo tajemníka Josefa Baxy.

"Ten tým ještě nemám uzavřen," říká Špidla. "Myslím na několik lidí, kteří jsou nepochybně odborně velmi zdatní. To je pro mě klíčové stejně tak to, že o nich nemůže být pochyb," říká ve zjevné narážce na kontroverzní minulost i podnikatelské aktivity Zemanových rádců.

Špidlovi spolupracovníci označují za klíčovou osobu, které budoucí premiér nejvíc naslouchá, poradkyni na ministerstvu a bývalou poslankyni ČSSD Janu Gavlasovou. Ona sama nepopírá, že s ní Špidla probírá i politické záležitosti, i když si nemyslí, že má ke Špidlovi exkluzivní přístup. "Jsem pouze jedním z mnoha lidí, s nimiž probírá různé otázky.

Samozřejmě spolu řešíme věci, které se jednak týkají ministerstva, ale i otázky politické a další," řekla Gavlasová. Poradkyně o Špidlovi říká, že definitivní závěr si stejně nakonec udělá sám. "Nemyslím, že by na něho měl někdo takový vliv, že by ho přímo ovlivňoval v jeho rozhodnutí." Gavlasová by mohla vystřídat ve funkci šéfa Úřadu vlády odstupujícího ministra Karla Březinu.

Jana Gavlasová potvrdila, že se Špidlou půjde do Strakovy akademie. "Hovořili jsme o tom, že se mnou nadále počítá při své další práci, ale o detailním pracovním zařazení ne." Na Špidlovo rozhodování mají velký vliv ještě dvě ženy - místopředsedkyně strany Marie Součková a dosavadní náměstkyně Jarmila Škvrňová. "Co mi šéf nabídne, to budu dělat. Ale zatím se o tom nechci bavit," řekla včera nekompromisně Škvrňová.

Součková, donedávna pro veřejnost zcela neznámá stranická funkcionářka, najednou hýbe děním. Dostala se díky Špidlovi do úzkého týmu, který vyjednává s Koalicí o nové vládě, a Špidla s ní počítá ve dvou variantách své vlády - buď ministryně bez portfeje, připadne-li tento post Koalici, pak ministryně zdravotnictví. "Špidla ji ale chce ve vládě za každou cenu," řekl jeden z členů vedení ČSSD.

Za nečekaného Špidlova spojence se v poslední době začal označovat i letitý přítel Václava Klause, podnikatel Peter Kovarčík. Tvrdí, že nejde o "převrácení kabátu". "Začal jsem s ním spolupracovat v době, kdy mu nikdo nedával šanci," řekl v časopisu Euro.

Pro Špidlu a jeho výběr spolupracovníků má dnes Kovarčík jen slova chvály: "Pro něj je prvořadé, aby kolem něj byli lidé naprosto čestní a nedali se uplatit." Jako důkaz Špidlovy neúplatnosti dává Kovarčík k dobru historku z loňských Vánoc. "Dva dny před Štědrým dnem jsme se sešli na obědě, chtěl jsem mu popřát hezké Vánoce a dát mu lahev španělského brandy. Mám ho zadarmo, ale on si ho nevzal. Řekl, že to nedělá ani na ministerstvu a že to, co dostane od zahraničních delegací, dává do nějakého fondu." 

Šloufovi lidé dali výpověď a už vyklízejí kanceláře
Drtivá většina poradců Miloše Zemana už podala výpověď a vybírají si dovolenou. "Vracím se na univerzitu, protože jsem byla s Milošem Zemanem domluvená, že tu budu jen po dobu jeho působnosti," uvedla jedna z poradkyň, Magdalena Hrabánková (matka posledního šéfa SSM Martina Ulčáka).

Ostatní poradci se o své budoucnosti vesměs odmítají bavit. "Co je vám do toho? Vás nemám rád, tak se na mě vykašlete," řekl Zdeněk Pleskot a zavěsil telefon. A hlavní Zemanův našeptávač, Miroslav Šlouf? "Žení syna, je v Americe na dovolené a teď tu není," říká jeho sekretářka.

Ale i Šlouf už má pravděpodobně sbaleno. Vladimír Špidla totiž dal jasně najevo, že Šlouf v jeho týmu rozhodně nebude. "Rozhodně s ním nepočítám. Ani jako se šéfem, ani jako s poradcem," prohlásil den po volbách v televizním pořadu Naostro.

Miroslav Šlouf se přitom ještě před volbami zdráhal definitivně si zavřít dveře ke spolupráci s Vladimírem Špidlou. "Nikdo by neměl říkat nikdy, takže zase říkám, záleželo by na okolnostech. Je to přece jen trošku jiný typ člověka s jiným přístupem k práci, znamenalo by to pro mě už v mém věku asi velikou změnu," komentoval své plány letos v dubnu v BBC v jednom z posledních rozhovorů.

Složení svých poradců odcházející premiér Miloš Zeman delší dobu tajil. Teprve po čase média vypátrala, že jde vesměs o bývalé funkcionáře KSČ a SSM, které dal dohromady Zemanův tajemník Šlouf, bývalý člen předsednictva OV KSČ.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz