Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo neuklízí, zaplatí pokutu

  15:03aktualizováno  15:03
Olomouc, Prostějov - Když neuklízí dítě, dostane možná na zadek. Když neuklízí majitel domu, může dostat pěkně mastnou pokutu. Někteří majitelé nemovitostí v Olomouci zajásali, když viděli novou vyhlášku o čistotě a pořádku ve městě, v níž se už nepíše nic o povinnosti majitelů uklízet před domy. Jenže udržovat chodník schůdný a uklizený nařizuje přímo zákon o pozemních komunikacích.

"Lidé se ptají, zda jsou ještě povinni chodníky uklízet, když už to není ve vyhlášce," potvrdil radní Miroslav Petřík (ČSSD). Mnoho z nich totiž netuší, že tuto povinnost stanoví zákon. "Proto ji také nemůžeme dávat do vyhlášky. Navíc vyhláška se opírá o zákon o obcích a nelze do ní plést dva zákony najednou," vysvětlil šéf životního prostředí olomouckého magistrátu Ladislav Kráčmar.

Pokuty za neuklizené chodníky rozdávalo město zejména v zimě, když je majitelé nechávali zasněžené. "Městská policie to kontroluje. Počet pokut záleží na množství sněhu během zimy. Letošní nebyla nic moc, ale loni to byly řádově stovky pokut," dodal Kráčmar.

Zákon o pozemních komunikacích stanoví, že sankce fyzických osob se odvíjejí od přestupkového zákona, tedy mohou činit až pět tisíc korun. Právnické osoby mohou být potrestány až dvěma sty tisíci korunami.

Ovšem jen čtvrtinu maximální zákonné pokuty by teoreticky zaplatil podnikatel v Prostějově. Zdejší zastupitelé totiž sice podle zákona o pozemních komunikacích upravili rozsah, způsob a lhůty odstraňování závad ve schůdnosti cest, ale povinnost majitelů uklízet před domy ve vyhlášce ponechali. Vyhláška přitom mluví o trestu padesát tisíc korun pro právnické osoby, ostatním vyměřuje sankci podle přestupkového zákona.

"Je na zvážení, zda není taková vyhláška v rozporu se zákonem. Pokud by město udělovalo někomu pokutu, mělo by to řešit podle zákona, nikoli podle vyhlášky," míní právník Okresního úřadu v Prostějově Ivo Černík.

Právničky olomoucké a prostějovské radnice se shodly, že je nesmyslné nařizovat v městské vyhlášce povinnost, kterou již stanoví zákon.

"Chtěli jsme vyhlášku změnit, ale narazili jsme na více komplikací, takže ji uděláme celou novou. Dokud ale nebude na světě, platí ta stávající," doplnila Květa Olašáková z prostějovského úřadu. Rozdíl ve výši pokut v zákoně a městské vyhlášce nepovažuje za důležitý. "Maximální pokuty se za tyto skutky stejně nedávají."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Mše za kardinála, prezident u komunistů a pohřeb první dámy

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Uvidíte záběry ze mše za kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř půl století...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, když ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Najdete na iDNES.cz