Kdo neplatí státu pokuty, vyhrává

  • 21
Zdá se, že kdo platí pokuty třeba za rychlou jízdu, je blázen. Kdo počká, má šanci se zaplacení vyhnout. Je pravděpodobné, že od něj státní úředníci pokutu nebudou chtít vůbec. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Zjistil, že stát pokuty neumí důsledně vymáhat.

Jak je to možné? Chyba je v nedostatečné legislativě a v tom, že úřady, které pokuty vybírají, na jejich vymáhání nemají přímý zájem.

Dnešní praxe je taková, že pokutu, kterou policisté nevyberou přímo na místě, předají k vyřízení finančním úřadům. Jenže ty neumějí peníze efektivně vymáhat. A hlavně kvůli protichůdným zákonům ani netuší, jestli je vůbec smějí vymáhat.

"Je to alarmující stav," míní kontrolorka NKÚ Zdeňka Profeldová. "Zákon opravňuje finanční úřady k vybírání pokut, ale ne k vymáhání. Jiný zákon zase říká něco jiného."

Státu tak visí ve vzduchu jeden a půl miliardy. Z toho téměř 1,2 miliardy korun tvoří pokuty za dopravní přestupky. Jak z toho ven, zatím ministerstvo financí neví.
"Nechali jsme si zpracovat právní analýzu," tvrdí mluvčí Marek Zeman. "Pokud se ukáže, že změny v legislativě jsou nutné, udělají se," komentoval to premiér Vladimír Špidla.

Kontroloři zjistili i další závažné chyby. "Například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Státní ústav pro kontrolu léčiv státu nehlásily nevybrané pokuty. Když to nedělají oni, nedělá to nikdo. Stát tak neví, o kolik peněz přichází," řekla Zdeňka Profeldová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video