Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nahradí civilkáře v nemocnicích?

  10:48aktualizováno  10:48
Každý občan podléhající branné povinnosti měl právo volby, zda si splní svou povinnost vůči vlasti jako voják v armádě či v civilní službě. Někteří z důvodu vypočítavosti, ať už finanční, či že se později civilní službě vyhnou, nebo z důvodu, že jim nevyhovovala vojenská kázeň či náročnost výcviku, volili civilní službu.

Pokud  konali civilní službu v ústavech sociální péče či v nemocnicích,  pak i jejich služba vlasti byla  plně pokryta a splněna. V ostatních organizacích však nebyla civilní služba  plnohodnotnou náhražkou vojenské služby. 

V současné době vzniká problém, že branná povinnost končí a  měla by tedy skončit i  civilní vojenská služba. Tím vznikne nedostatek pracovních sil obsluhujícího personálu v nemocnicích a ústavech sociální péče, který by jinak nevznikl, kdyby  byl přijat zákon nebo pokračoval původní, aby ti civilkáři, kteří ještě neodsloužili svou povinnost vůči vlasti v době,  kdy spadali do zákona o  branné povinnosti, by si svůj  závazek postupně odsloužili i nadále.

Bylo by to spravedlivé vůči těm, kteří si již tuto službu odsloužili i vůči těm, kteří místo civilní služby dali přednost službě v armádě.

Postupně by tito branci byli nahrazováni  dlouhodobě nezaměstnanými, kteří čerpají již  sociální podporu od městských a obecních úřadů. Tím by byla zajištěna plynulost náhrady pracovních sil ve vyjmenovaných ústavech  a nedocházelo by k šokům ve výše uvedených zařízeních.

Diskuse, které vedou politici v různých debatách však zavání  další nespravedlností, jež by měla být nasměrována  vůči krátkodobě nezaměstnaným Bohužel právě proti těm s podporou v nezaměstnanosti co se aktivně přeškolují, nebo si sami hledají práci odpovídající jejich vzdělání.

Ozývají se dokonce hlasy na omezení jejich podpory v nezaměstnanosti, pokud nepřijmou nabízené místo po civilkářích. Toto jsou však zcela zcestné názory. Sankcionovat člověka, který si práci hledá ve svém oboru a nepřijme podřadné místo právě z důvodu své krátkodobé nezaměstnanosti či sankcionovat člověka, který kupříkladu je déle nezaměstnaný z důvodu vyššího věku či své specializace profese, ale nepobírá sociální dávky, protože ho živí kupříkladu manžel, je nespravedlivé.

Na místa po civilkářích by měli nastupovat výhradně ti, kteří pobírají sociální dávky od  městských úřadů nikoli podporu v nezaměstnanosti do šesti měsíců od úřadů práce. Na ty by se měla nabídka pracovních míst v nemocnicích a ústavech sociální péče zaměřit  a tyto lidi nutit k přijetí práce.

Právě ti již rezignovali na hledání pracovního místa a je nutné jim pomoci, ať už z důvodu, aby  si  místo sociálních dávek své peníze odpracovali, protože místa jistě budou pravděpodobně dotovaná úřady práce, nebo proto, aby se zamezilo jejich zaměstnávání na černo se souběhem vybírání sociálních dávek.

Rovněž v sociální síti končí i řada mladých lidí, kteří práci nesehnali z důvodu malé praxe a jejichž další setrvávání v této síti by mohlo narušit jejich další pracovní vývoj a návyk chodit do zaměstnání.Tam je  určité  sankcionování v případě nepřijetí takového místa jistě  účelné, ale snížením sociálních dávek, nikoli omezováním podpory v nezaměstnanosti, která má již tak být zkrácena o pět procent. 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz