Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo může, prchá z Port-au-Prince. Nával na lodích hrozí další tragédií

  10:09aktualizováno  10:09
Tisíce Haiťanů se snaží dostat se co nejrychleji z míst, která nyní nabízejí jen obraz zkázy a zoufalství. Kdo může, odlétá z letiště v Port-au-Prince pryč, sledován těmi méně úspěšnými, kteří doufají, že se v dalším letadle najde místo i pro ně.

Haiťané čekají v přístavu na loď, která je odveze z Port-au-Prince. (21. ledna 2010) | foto: AP

Další tisíce lidí zaplavují přístav v Port-au-Prince, aby unikli z pekla, ve které se změnilo jejich hlavní město a okolí. Doufají, že se jim podaří dostat na některou z lodí, které míří do nepostižených oblastí.

Jedna z lodí, Trois Rivieres, míří do Port Jeremie na západním cípu Haiti, daleko od beznaděje, která vládne v Port-au-Prince, napsal zpravodajský server CNN. Pohonné hmoty pro loď zaplatila haitská vláda. "Vláda nám dala 1 500 galonů paliva na evakuaci," řekl serveru vlastník lodi Roger Rouzier.

Haiťané vyhlížejí trajekt, který by je odvezl z Port-au-Prince

Haiťané vyhlížejí trajekt, který by je odvezl z Port-au-Prince

Anika Clementová tu ve středu čekala na loď už tři dny s matkou a přítelem. Všichni jsou nyní bez domova. Tísnili se na molu přeplněném odpadky a lidskými výkaly. "Nemám představu, jak dlouho tu ještě budeme," řekla CNN.

Mnoho lidí se odhodlalo k rychlé akci až po středečních následných otřesech o síle šest stupňů Richterovy stupnice. Tehdy prý pochopili, že tady už je nic dobrého nečeká.

Na jiném molu se snažila uniknout z dosahu zkázy Manie Felixová, šestadvacetiletá matka se třemi dětmi. I ona se chtěla dostat do Jeremie. Neměla však na lístek, jehož cena se nyní vyšplhala na dříve nemyslitelných 15 dolarů. "Nemám vůbec představu, jak to udělat," citoval ji americký list Washington Post.

Haiťané na trajektu, který míří z Port-au-Prince

Haiťané na trajektu, který míří z Port-au-Prince

Zhruba míli od Trois Rivieres nastupují lidé do malých, přeplněných lodí. Lodě se naklánějí a všichni se bojí, že by mohlo dojít k nové tragédii. Tyhle loďky je ale mohou dovézt k Trois Rivieres, kterou majitel umístil tak, aby lidé nemohli nastupovat, dokud se nedočká pohonných hmot, které mu slíbila vláda.

"Nikdo nám tu s tím davem nepomůže," řekl CNN Rouzier. Jeho loď má licenci na přepravu 600 lidí, při minulé cestě do Port Jeremie jich však podle něj byly na palubě tři tisíce. "Ti lidé jsou schopni udělat cokoli, jen aby se dostali na palubu. Je to nebezpečná situace," dodal.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu).

- UNICEF ČR, dětský fond OSN, shromažďuje příspěvky, které využívá přímo na místě zemětřesení, na účtu 11771177 / 0300, variabilní symbol 800. Lze odeslat i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz