Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo jsou vůdci Talibanu?

  10:38aktualizováno  10:38
Každodenní nálety amerických letadel sice úspěšně ničí základny Talibanu a výcviková střediska, afghánské vládní hnutí však zůstává při síle a spekulace o rozkolu v jeho vedení se nepotvrzují. Kromě politického a vojenského vůdce mully Muhammada Umara, který se vyhýbá médiím, tvoří viditelné jádro asi třicetičlenného nejužšího vedení Talibanu šest vedoucích představitelů.

Osmačtyřicetiletý mulla hadždž Muhammad Hasan Achund, který je prvním náměstkem předsedy vládní rady Talibanu, je Paštun z Kandaháru, podobně jako většina vysokých činitelů hnutí.

Bývalý náčelník štábu talibanské armády se v letech 1979 až 1989 účastnil svaté války proti sovětským okupantům v řadách fundamentalistické sunnitské Islámské strany (Hezbe islámí), jejímž vzorem bylo při založení v roce 1978 Muslimské bratrstvo. V Islámské straně patřil k mírnější frakci Muhammada Júnise Chálise.

V roce 1997 stál v čele ministerstva zahraničí, v této funkci však nebyl příliš úspěšný. Předpokládalo se, že převezme úřad předsedy vládní rady po Muhammadu Rabbáním, který zemřel letos v dubnu, ale zřejmě se tak nestane.

Hadždž Abdul Kábir, druhý náměstek předsedy vládní rady Talibanu a ministr hospodářství, pochází z významného paštunského kmene ve východní provincii Paktíja. Zakládající člen hnutí Taliban byl v letech 1979 až 1989 za války proti Sovětům úspěšným vojenským velitelem Islámské strany. Má značnou moc v Dželálábádu, kde je guvernérem. Po smrti předsedy vládní rady Muhammada Rabbáního jeho politický vliv vzrostl.

Třiačtyřicetiletý Vakíl Ahmad Mutavakkil, ministr zahraničních věcí, je synem náboženského činitele z Kandaháru, který zemřel v době sovětské okupace. Rozený diplomat je úzce spjatý s Muhammadem Umarem. Studoval s ním ve stejné madrase a začal kariéru jako jeho řidič a tlumočník. Nemá žádnou kmenovou mocenskou bázi a zdá se, že nemá v úmyslu proti Umarovi se postavit.

V úřadu se obklopil mladým týmem. Působí umírněným dojmem, a proto se objevily spekulace, že by mohl reprezentovat separatisty v řadách Talibanu. Hnutí tyto informace ale popřelo.

Kari Ahmadulláh, Paštun z provincie Ghazní, je jako ministr bezpečnosti zodpovědný za zpravodajské služby. V září 2000 se účastnil vítězné ofenzívy proti jednotkám Ahmada šáha Masúda v Tálikánu, správním středisku provincie Tachár, kde působí jako  guvernér. Ve vedení Talibanu začínal jako ministr vnitra. Je považován za efektivního a vlivného politika.

Mulla hadždž Ubajdulláh Achund, ministr obrany, je Paštun pocházející z oblasti Kandaháru. Účastnil se svaté války proti Sovětům jako příslušník Národní islámské fronty (Mahází millíje islámí), umírněné sunnitské monarchistické strany pod vedením Pír Saída Ahmada Gíláního. Mulla Muhammad Umar oceňuje jeho vynikající služby na bitevních polích.

Abdas Salám Zaíf, velvyslanec hnutí Taliban v Pákistánu, je všeobecně známý hlavně od 11. září, kdy se v Islámábádu na pravidelných tiskových konferencích stal jedním z hlavních mluvčí Talibanu.

Blízký spolupracovník mully Muhammada Umara byl před srpnem 2000, kdy nastoupil do úřadu v Islámábádu, náměstkem ministra průmyslu a dolů a ministrem dopravy. Dával tehdy najevo ambice režimu obnovit afghánské hospodářství a prosazoval v zájmu rozvoje afghánského důlního sektoru účast zahraničních investorů.  Používá většinou paštštinu, hovoří však i anglicky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Jihokorejci vypnuli propagandu u hranic, chystají se na summit s Kimem

Jihokorejští vojáci odstraňují zvukovou aparaturu vysílající jihokorejskou...

Soul oznámil, že zastavil propagandistické vysílání, jež pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu....

Rok vězení za překročení hranic. Francie schválila přísný imigrační zákon

Uprchlíci nedaleko Calais, odkud se běženci snaží dostat do Velké Británie ...

Dolní komorou francouzského parlamentu prošel přísný imigrační zákon. Zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti...

Německo chce dát miliardy eur na armádu, má bohatý nákupní seznam

Tank Leopard německé armády

Německé ministerstvo obrany chce letos vydat miliardy eur na to, aby se vypořádalo s existujícími nedostatky ve...

Najdete na iDNES.cz