Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo jsou vládci

  21:31aktualizováno  21:31
Po předvídatelných malých rošádách, které elegantně sehrál na mnoha šachovnicích Vladimír Špidla, stojí před námi sedmnáct lidí nadaných výkonnou mocí. Kdo jsou a co od nich můžeme očekávat? Část z nich známe - než se přibouchly dveře, vnikl do vlády i oblíbený Zemanův maskot Pavel Dostál.

Poněkud suchý a nesrozumitelný, ale pracovitý a inteligentní právník Rychetský se patrně nezmění. Není vyloučeno, že plakátové tváře "socánků" Petry Buzkové a Stanislava Grosse rozkvetou. Miloš Zeman je spíše trpěl, Vladimír Špidla na nich staví.

Vůbec je na první pohled vidět, že i když z bývalých sociálnědemokratických ministrů zůstali ve vládě i pánové Rusnok a Tvrdík, je to úplně jiná sociálnědemokratická sestava.

Špidlovi lidé (k nimž lze bez váhání připojit Marii Součkovou) jsou na politiky až úzkostlivě čistotní, pragmatičtí, vstřícní a slušně vychovaní. Spolu s novým mužem ve vysoké funkci, Bohuslavem Sobotkou, bylo by lze je považovat za moderní sociální demokraty evropského střihu. V jejich rukou jsou ministerstva naprosto klíčová pro úspěch či neúspěch této vlády.

Naopak Zdeněk Škromach je znám krajně levicovými názory, které se jistě pokusí na ministerstvu práce a sociálních věcí uvést v život. Není vyloučeno, že ani Jiří Rusnok nevykročí z těžkotonážních šlépějí ministra Grégra a Jaroslavu Palasovi bude z bot koukat Fenclova sláma.

Vladimír Špidla se však bude ke svým ministrům chovat jinak než Miloš Zeman, který je měl za spotřební materiál. Zprávy o tom, že budou odvoláni, se dovídali z novin. Na druhou stranu jako pan Vetchý byli někdy odvoláni až poté, kdy je NATO mělo za bezpečnostní riziko.

Nový premiér bude své spolupracovníky hodnotit racionálněji, bude nad nimi méně dominovat a dá jim větší prostor pro samostatnou práci - a tím i větší zodpovědnost. Nejméně v případě armády, práva, vnitra i školství jde o velké a těžké reformy.

Koalice právem až na konec Cyril Svoboda (není to však už další Špidlův člověk?) dostal honosnou funkci, pro kterou má dobré předpoklady, ostatní jsou do počtu. Člověk se skoro diví, že třeba takový Vladimír Mlynář o to stojí. Asi je hezké být u toho. I když jen jako.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz