Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo jsou véčkaři? Pravici znervózňuje neprůhledný nováček s byznysem v zádech

  1:03aktualizováno  1:03
Aby ODS a TOP 09 vytvořily stabilní vládu, musí se spojit s Věcmi veřejnými, které získaly 24 poslanců. Potíž je v tom, že nikdo vlastně neví, co od nové politické komety čekat. Věci veřejné nám při vyjednávání o vládě zatopí, znělo ve volebních štábech ODS i topky.

Členové ODS a TOP 09 nevědí, co od Věcí veřejných Radka Johna (na snímku) čekat. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Vévéčka" jsou velmi nečitelnou stranou. Jasná u nich není ani tak základní věc jako to, kdo rozhoduje. Zda je to předseda Radek John a jeho sličné místopředsedkyně, či bohatí podnikatelé v pozadí.

Faktem je, že bývalý novinář a moderátor Novy John je z právního hlediska bez vlivu. Odpovědnost za smlouvy a dokumenty strany má místopředseda Jaroslav Škárka. "Když jsem šel dělat předsedu, tak jsem řekl, že už nikdy v životě nepodepíšu žádný papír," vysvětluje John, proč nemá podpisové právo.

nečitelné věci veřejné

Přes půl milionu lidí uvěřilo ráznému novináři Radku Johnovi.

- volební zisk 2010 10,9 %

- získali 24 poslanců

- státní příspěvek za čtyři roky 183 milionů

- za kampaň oficiálně utratili 10 milionů

Považuje to však pouze za formalitu. Ve straně má prý vliv a pravomoci odpovídající funkci předsedy. Představitelé ostatních stran to však vidí jinak. "Já nevím, komu patří Věci veřejné a kdo rozhodl, že za tu stranu nesmí jednat její předseda," říká například místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Nevím, zeptejte se Radka"

Zcela zřejmá není ani role místopředsedkyň strany. Jen drobná rekapitulace – Lenka Andrýsová (25 let), Kateřina Klasnová (33) a Karolína Peake (34). Nelze samozřejmě podle věku tvrdit, že dámy jsou jen marketingovým lákadlem na mladé voliče.

Na druhou stranu – reportér MF DNES se v sobotu v sídle vévéček přesvědčil, že probírat s nimi například strategii strany při vyjednávání o vládě nelze. "Nevím, zeptejte se Radka Johna," zněla častá odpověď.

Ještě důležitější otázkou je, zda stranu fakticky neovládá volební manažer a majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. On sám to popírá. Zajímavé však je, že Bárta je společně s Johnem ve vyjednávacím týmu o nové vládě. Třetím do party je místopředseda Josef Dobeš, bývalý vězeňský psycholog. A také muž, který v letech 2008 a 2009 seděl v představenstvu firmy ABL.

"Josef Dobeš je v týmu jako bývalý vězeňský psycholog, což se nám zdá velmi výhodné, a pan Bárta jako právník," vysvětluje složení vyjednávacího týmu John. Někteří vysocí představitelé ODS a TOP 09 byli včera ze složení týmu vévéček rozčarováni. "Budeme fakticky vyjednávat s agenturou ABL. To je výborné," zlobil se jeden z nich.

Neznámé je i to, jaká ministerstva budou véčkaři ve vládě požadovat i koho do ní hodlají vyslat. Jisté naopak je, že strana ihned po volbách začala brát zpět některá silná vyjádření, na něž lovila voliče.

John je například najednou připraven jednat o vládě s místopředsedou topky Miroslavem Kalouskem, kterého předtím označoval za dinosaura. Také oznámil, že plán na spojení ministerstev vnitra a obrany nebude možné splnit za jedno volební období.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz