Kdo jsou palestinští sebevražední útočníci

  • 32
Palestinští teroristé, to už zdaleka nejsou jen vousatí islámští fanatici, kteří měsíce leží v náboženských knihách a v nejvyšším utajení se pečlivě připravují na sebevražedné poslání. Poslední týdny a měsíce izraelsko-palestinského konfliktu ukazují šokující zvrat v dosavadním vývoji.

Stále častěji jsou atentátníky, kteří vraždí v izraelských ulicích obyčejné civilisty, stejně obyčejní lidé. A na svůj hrůzný úkol se nechystají měsíce ani týdny. Jeden den se přihlásí do řad příštích "mučedníků", za dva dny už jdou do akce.

Jde o dramatické zjištění nejen pro Izraelce, kteří jsou konfrontováni s obrovským rozměrem nenávisti, ale i pro samotné Palestince. Ti si začínají klást otázku, jaká bude jejich příští generace.

Útočníci už dávno nejsou jen fanatičtí stoupenci takových extremistických islámských organizací jako je Hamas či islámský džihád. Často jsou to školáci, kteří potkají toho "pravého" člověka a přihlásí se na popravu. Několikrát spáchali teroristický čin už i otcové od rodin.

Nejméně sedm z atentátníků, kteří svůj čin dokonali nebo plánovali, byly ženy. Jedna z žen, kterou se Izraelcům podařilo zadržet ještě před činem, je matkou tříletého dítěte. Tento týden izraelská bezpečnost zadržela dokonce teprve dvanáctiletého školáka, který se rovněž připravoval na sebevražedné poslání.

Prakticky jediné, co atentátníky spojuje, je to, že jsou muslimské víry. Jinak typický obraz palestinského sebevraha ztratil jasné kontury. Může to už být téměř kdokoli. I motivy těchto lidí jsou různé.

Ještě před rokem označovali takřka všichni atentátníci jako stoprocentní důvod nenávist k Izraelcům za to, že zabili někoho z jejich nejbližšího okolí a okupují palestinská území. Dnes se k tomu přidávají další desítky různých motivů včetně osobních problémů v partnerském vztahu, nedostatek sebevědomí, seberealizace, nuda...

Dvacetiletá palestinská studentka obchodní školy Arijana Ahmedová, tak jak ji vykreslil americký list The New York Times, začíná být typickým příkladem mladého frustrovaného obyvatele palestinských území, který se může během chvíle stát vrahem. Jak vypověděla před několika dny v izraelské věznici, nešťastně se zamilovala a zároveň prý byla zdrcena situací Palestinců.

Pět dní před tím, kdy měla spáchat atentát, nabídla své služby a život. Den před plánovaným útokem se dozvěděla, že byla vybrána. V den útoku ji zavolali z hodiny marketingu na Betlémské univerzitě, dali jí batoh s náloží a ukázali jak bombu odpálit a jak se ještě před tím obléci, aby splynula s davem. Arijana se nakonec stala výjimkou - atentát nespáchala, protože prý neměla to svědomí.

Nemocnice, kde se léčí oběti i vrazi

Lékaři a sestry v izraelské nemocnici Haemek, kteří zachránili život palestinského mladíka, už měli hodně zkušeností s ošetřováním obětí sebevražedných útočníků. Tentokrát ošetřovali i toho, kdo chtěl zabíjet.

Osmnáctiletému Zidanu Zejdanovi pečlivě zavedli hadičku do žíly a kyslíkovou trubici do krku. Lékařský tým si byl vědom, že to není obyčejný pacient. Kdyby se tomuto Palestinci zdařil jeho plán sebevražedného pumového útoku, ošetřovali by nyní jeho oběti.

"Prostě jednáte profesionálně," říká doktor Šmuel Jurfest, jeden z operujících chirurgů. ,,Problém nastane druhý den, když léčení pokračuje a podíváte se mu poprvé do očí."

Zidanovi se nepodařil atentát na křižovatce Megiddo u Afuly, kde 8. května čekal na autobusové zastávce. Nálož odpálil předčasně a bomba navíc vybuchla jen zčásti. Stačilo to však, aby mu roztrhla plíce a žaludek. Televize pak vysílala do světa, jak Zidana odtáhl do sanitky policejní robot.

"Nevím, jestli si uvědomuje, jaké škody mohl způsobit," říká sestra Ráchel Gaznelová, která s ním žertuje od chvíle, kdy byl přijat. Nyní, po více než měsíci, leží Zidan připoután k lůžku v nemocničním pokoji, který má sám pro sebe. Neustále jej hlídá policista - izraelský Arab. Jen pár metrů odtud se léčí oběti bombových útoků.

V nemocnici Haemek pracují vedle sebe židovští a arabští lékaři a ošetřovatelky pečující o židovské a arabské pacienty. Nemocnice léčila od začátku intifády 500 obětí útoků militantních Palestinců. Občas, jako v případě Zajdena, ošetřují oběti i útočníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video