Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo je Vojislav Koštunica

  0:30aktualizováno  0:30
Na podporu opozičního prezidentského kandidáta Vojislava Koštunici a za odchod dosavadního prezidenta Slobodana Miloševiče demonstrovalo ve čtvrtek v centru Bělehradu nejméně 300 tisíc a podle mnoha odhadů až půl milionu stoupenců opozice. Na její stranu přešly i všechny významné sdělovací prostředky. Oficiální tisková agentura Tanjug Koštunicu označila za zvoleného prezidenta Jugoslávie. Kdo je Vojislav Koštunica, muž, který podle posledního vývoje nejpravděpodobněji vystřídá Slobodana Miloševiče ve funkci jugoslávského prezidenta?

Koštunica ztělesňuje řadu protikladů
Vojislav Koštunica, šéf malé Demokratické strany Srbska (DSS), který nikdy nebyl komunistou, je zvláštní kombinací dvou zdánlivě nespojitelných protikladů: je znám jako umírněný srbský nacionalista, zároveň ale i jako stoupenec západního stylu demokratické společnosti.

Právník Koštunica patří k málu srbských politiků, kteří se nikdy nespojili s Miloševičem či jeho SPS a kterého ani neprovázejí žádné finanční skandály. Je vnímán jako čestný, inteligentní, vzdělaný. Hovoří třemi jazyky. Téměř nikdy se nesměje.

Koštunica je zapálený nacionalista, ve válce podporoval Karadžiče
V první polovině 90. let byla ale i Koštunicova DSS obviňována z přílišného nacionalismu - zejména ze sbližování se Srbskou radikální stranou (SRS) Vojislava Šešelje. Ani Koštunica, který v bosenské válce podporoval bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, jenž je stejně jako Miloševič obviněn haagským tribunálem z válečných zločinů, se nevyhnul kritice za zastávání idejí Velkého Srbska.

O jeho zapáleném nacionalismu svědčí i některé jeho výroky a činy. Například v roce 1998 se nechal při návštěvě Kosova vyfotografovat s kalašnikovem v ruce. Tamní Albánci jsou podle něho nebezpečný národ.

 Koštunica odmítá hranice, které mezi bývalými jugoslávskými republikami platí od druhé světové války: Bosnu a Hercegovinu označuje zásadně jako bývalou Bosnu a Hercegovinu a srbský stát se podle něho musí rozprostírat na celém srbském etnickém prostoru.

Koštunica je znám jako kritik Spojených států
Koštunica je též znám jako velký kritik USA: v srpnu řekl, že Washington představuje pro Srby zlo, že USA chtějí rozložit JSR a Srbsko a že žádný Srb nikdy nezapomene zločinné bombardování JSR silami NATO.

Později též prohlásil, že pokud volby vyhraje, nebude pro to, aby byl Miloševič vydán haagskému tribunálu: ten se podle něj zdiskreditoval, když "vystupoval spíše jako politická než soudní instituce a je více americkým tribunálem než soudem mezinárodního práva".

Koštunica je vystudovaný právník
Vojislav Koštunica se narodil 24. dubna 1944 v Bělehradě a v roce 1966 vystudoval právnickou fakultu Bělehradské univerzity. Z té byla ale v roce 1974 jako asistent vyhozen za to, že kritizoval návrh nové jugoslávské ústavy. V roce 1989 odmítl nabídku, aby se na fakultu vrátil.

V 70. a 80. letech Koštunica pracoval v Ústavu společenských věd a v Ústavu pro filosofii a společenské vědy, kterého byl jeden čas i ředitelem. Koncem osmé dekády byl již známým bělehradským disidentem a obhájcem svobody slova. Jako znalec ústavního práva též publikoval na toto téma několik knih.

V roce 1990 se podílel na založení první opoziční strany v zemi, Demokratické strany (DS), ze které ale o dva roky později odešel. Od té doby je v čele DSS. Koštunica byl od roku 1990 do roku 1997 poslancem srbského parlamentu.

Člen srbského PEN-klubu Koštunica je milovník psů a koček a fandí bělehradskému fotbalovému klubu Crvena zvezda. Je ženatý s právničkou Zoricou. Děti nemají.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Najdete na iDNES.cz