Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo chce získat zakázku, musí posedět s lobbisty, ukázal Kopřivův případ

  2:11aktualizováno  2:11
Armádní zakázku za miliardy může v Česku vyhrát jen ten, kdo si to předem dojedná po restauracích s lobbisty a funkcionáři. Kdo se nezvládne s nikým důležitým sejít, nemůže se získáním zakázky počítat. Takový je odkaz odvolaného náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy.

Finové se nedokázali s nikým důležitým dopředu dohodnout, vysvětluje odvolaný náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. | foto: MF DNES

Ve světle informací, které MF DNES posbírala v posledních měsících, kdy monitorovala Kopřivova obchodní jednání, se však způsob jeho obchodů jeví poněkud nešťastným. Snad nejlepším příkladem je nákup kolových obrněných transportérů. Výběr probíhal dlouho a nakonec vyhrál rakouský Steyr s transportéry Pandur (na snímku).

V posledním kole se rakouská zbrojovka utkala s finskou Patrií, která nabízela vozy AMV. Není důležité se na tomto místě zabývat technickou specifikací strojů. S trochou nadsázky se totiž dá říci, že se tím nezabývali ani ti, kdo o výběru rozhodovali. Vyplývá to z rozhovoru mezi náměstkem Kopřivou a zástupcem Patrie Stanislavem Marešem.

Na schůzce z letošního 11. srpna Kopřiva zpětně vysvětluje důvody, proč Finové nemohli v Česku zakázku za konečných 14,4 miliardy korun vyhrát: nedokázali se s nikým důležitým předem dohodnout.

V době jednání o transportérech zastupoval Patrii švédský generál ve výslužbě Wulf Hessulf. Kopřiva se s ním sešel na podzim 2005. Na schůzku do pražské restaurace Lví dvůr jej přivedl lobbista Vladimír Motlík, známý prezidenta Václava Klause. Je s podivem, jak často se dnes už bývalý náměstek Kopřiva scházel s lobbisty a zástupci firem po restauracích.

Schůzky po restauracích

Jednání vůbec nedopadlo podle Kopřivových představ, což vyplývá z toho, jak na ně po letech vzpomínal v rozhovoru s Marešem:

Ten váš Wulf byla další věc, která vám moc nepomohla, nas... všechny, koho mohl. On v zásadě poslal do pr.... všechny ty lidi. ... A rozešel se ve zlém i s lidmi od Klause. Ti byli nasr..., oni na to nejsou zvyklí…
To byl ten Motlík?
Ale rozumíte, vy nas....e člověka od vrchního velitele. Ten Motlík je Klausův člověk a Picek (bývalý šéf vojenské kanceláře prezidenta – pozn. red.), když přišli Rakušáci, tak určitě neříkal: Ti Finové jsou skvělý kluci. A takhle se to postupně poskládalo, že to český klima pro něho (Hessulfa) bylo krajně nepříznivý.

Vladimír Motlík se vyjadřovat nechtěl. "Na schůzku si nepamatuji, nemám k tomu víc co říct," řekl a položil telefon. Odvolaný náměstek Kopřiva s novináři nekomunikuje.

Je samozřejmě otázka, čím přesně švédský generál české lobbisty a úředníky iritoval. Možná byl nesympatický, možná nerespektoval systém, podle něhož v Česku "funguje" zadávání zakázek. Systém, ve kterém je v mnoha případech nejdříve potřeba se v nějaké restauraci domluvit a výběrové řízení už pak nějak dopadne.

Nakonec i to vlastně náměstek Kopřiva naznačoval, když vysvětloval, proč byly šance Finů na vítězství nad rakouským Steyrem jen velice malé:

Mareš: Tam mně z toho vychází, že jsme jim celou dobu dělali stafáž.
Kopřiva:Kdybyste to jednání za ně vedl vy, tak je to úplně jiná liga, minimálně proto, že jste Čech a s těma lidma se můžete normálně pobavit. Proč to Finové tak neudělali? Rakušáky zastupovali Češi. Když je to Čech, chápe v Praze, kdo je průser a kdo je hlava.

Švéd Hessulf zkrátka neměl šanci – nevěděl, koho si může dovolit odmítnout a koho ne. Zeptat se ho bohužel nelze, letos v únoru zemřel. Za pět let svého působení v Česku neuzavřel ani jeden obchod.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz