Američtí vojáci v Afghánistánu

Američtí vojáci v Afghánistánu | foto: AP

Kdepak Al-Kajda, Američany poráží v Afghánistánu hlavně bolest zad

  • 22
Bolesti zad a kloubů. To je důvod, kvůli kterému americká armáda nejčastěji stahuje své vojáky z Afghánistánu a Iráku. Kvůli zranění v boji se jich domů vrací jen zhruba 14 procent, uvádí nová studie zveřejněná v britském lékařském časopise Lancet.

Data odborníci sesbírali u armádního personálu, který v Iráku a Afghánistánu sloužil od ledna 2004 do února 2007. Za tu dobu armáda ze zemí stáhla 34 tisíc lidí, z toho 89 procent mužů. Pouze devět procent z nich mělo vyšší hodnost než řadový vojín.

V závěru zprávy, jejíž souhrn je k přečtení zde, lékaři doporučili ministerstvu obrany, aby nechalo přezkoumat váhu povinné armádní výstroje. Ze 34 tisíc zkoumaných vojáků se totiž téměř čtvrtina (24 procent) do vlasti vrátila kvůli bolestem zad, svalů a kloubů. V samotném boji se zranilo asi čtrnáct procent lidí.

Podle odborníků z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru se u vojáků také výrazně zvýšil počet psychických a neurologických problémů. Americká armáda kvůli těmto potížím musela ze služby v Iráku odvolat skoro téměř čtrnáct procent mužů. Z Afghánistánu odešlo ze stejného důvodu jedenáct procent vojáků.

Lékaři dále podle britské BBC uvedli, že ve většině dalších případů, kdy armáda někoho odvolala ze služby, se jednalo o běžné zdravotní problémy. K nim se řadí kupříkladu zažívací a dýchací potíže nebo bolesti na hrudníku. Podobně na tom podle lékařů byli i američtí vojáci, kteří bojovali ve Vietnamu a Koreji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video