Škrty u soudu, to by byl konec demokratického systému, míní prezident.

Škrty u soudu, to by byl konec demokratického systému, míní prezident. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Kde ženou vládní škrty k soudu, tam končí demokracie, urazil se Klaus

  • 804
Prezident Václav Klaus zkritizoval úmysl ČSSD napadnout část vládního úsporného balíčku u Ústavního soudu. "Byl by to konec demokratického systému," řekl na rozlučce s končícím primátorem Prahy Pavlem Bémem. Opozice by podle něj neměla na prohru v parlamentu reagovat stížnostmi u soudu.

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců. U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

ČSSD se chystá napadnout u Ústavního soudu dva ze čtyř zákonů úsporného balíčku, kterým se vláda snaží zkrotit schodek státního rozpočtu. Stěžovat si hodlá na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a na zamítnutou rozpravu poslanců nad souborem škrtů.

Prezident se proti tomu ohradil. "Já jsem uražen na opozici, že volá po ústavních stížnostech. Prostě máme parlamentní demokracii a tyto věci nechť se vyřeší v parlamentu. Nechť se použijí existující mechanismy, které máme, a když náhodou prohraji hlasování, abych se hned pokoušel soudit, to je konec světa. To je opravdu konec demokratického systému," prohlásil Klaus.

To, že vláda prohnala zákony Sněmovnou ve stavu legislativní nouze (tedy mnohem rychleji, než je obvyklé, protože hrozí, že by je později mohl blokovat levicový Senát), považuje prezident za "technicistní detail".

Klaus v minulosti čas od času varoval před zadlužováním země a velkými schodky rozpočtu.

Sobotka zkritizoval Klause, Sobotku zkritizoval Sobotka

MÁME NA TO PRÁVO

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při projevu v Poslanecké sněmovně.

"Máme plné právo se obrátit na Ústavní soud. Ani pan prezident nám to nemůže zakázat."

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Klaus s komentářem počkat na to, až bude stížnost podána a až se s ní seznámí.

"Nepochybně máme plné právo jako opozice, abychom se obrátili na Ústavní soud, a ani pan prezident nám to nemůže zakázat," řekl Sobotka.

"Důvody pro vyhlášení stavu legislativní nouze byly účelové, lživé a ČSSD má jako opozice plné právo poukázat na tento chybný postup vlády, který znevažuje právní řád a výrazným způsobem zvyšuje napětí mezi vládou a opozicí," uvedl odpoledne Sobotka v tiskové zprávě.

Úřadujícího šéfa ČSSD pak zkritizoval předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Bohuslav Sobotka podle něj pohrdá ústavou i občany, když zpochybňuje právo Senátu projednat úsporné zákony v dosavadním složení.

Politici v Česku se na Ústavní soud obracejí poměrně často, až to může budit podezření, že si soud pletou s jakousi "třetí komorou" parlamentu. Levice například nedávno napadla zavedení poplatků ve zdravotnictví. Naopak odpůrci Lisabonské smlouvy tento dokument také dohnali až před muže a ženy v talárech. Tehdy před Ústavním soudem jako hlavní odpůrce smlouvy vystoupil sám prezident Václav Klaus.

Souhlasíte s Klausem, že úmysl ČSSD napadnout škrty u Ústavního soudu jde proti demokracii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 25. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7530
NE
NE 4679
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video