Kde začíná a kde končí tržní hospodářství?

To co mně vedlo k zapsání mých názorů na papír má pozadí ve stavbě obrazovkového centra Holandské firmy. Nejedná se zde o tuto firmu , ale o naše volené zastupitele na všech úrovních. Od sametové revoluce se občanům vtlouká do hlavy, že tržní hospodářství je tou nejlepší cestou. S tím nelze než souhlasit. Ale! Jen pokud je usměrňováno rozumnou právní ohrádkou. Nyní se dostávám k meritu věci. Odkud až kam je tržní hospodářství pro běžného občana a kam až může jít stát.

Že se stát (volení zástupci) snaží v jednotlivých případech chovat tržně ke svým občanům (voličům) je reálný stav věci. Proč je však občan, jenž se začne chovat tržně vůči státu, označen za něco nežádoucího? Ano, je označen za černou ovci a jeho práva mohou být pošlapána ve jménu něčeho jako je VEŘEJNÝ ZÁJEM.

Co je tento veřejný zájem bez podložení jistou formou hlasování nelze určit. To, zda je veřejný zájem opravdu veřejným, se nikdo nezeptal. A nikdo se ani ptát nemusí ! Ať se jedná o stavbu centra, dálnice, elektrárny nebo vodní nádrže. Občan se totiž vůči státnímu zájmu nemůže a nesmí chovat tržně. Neboť tím napadá samu podstatu vládnutí. Jedno kolečko ve stroji moci musí být převálcováno. A nikdo nebude státní kase pouštět žilou. S výjimkou státních úředníků.

A tak milý občan, pokud se chová tak, jak poroučí učebnice ekonomie, dostane poznat "Komu zvoní hrana."

Na závěr. Jako daňový poplatník se snižováním cen za pozemky určené na tzv. stavby ve veřejném zájmu mohu jen souhlasit. Ale v první řadě jsem člověk, jenž nesnáší povýšené jednání jen z pozice síly se musím ohradit.  A doufat, že případů staveb ve "veřejném zájmu" bude s vymíráním generací ubývat.

Vyvlastnění není odkoupení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video