Mzdy za přesčasy zřejmě půjdou z prostředků nemocnic. Ilustrační foto

Mzdy za přesčasy zřejmě půjdou z prostředků nemocnic. Ilustrační foto | foto: Petr Novotný, MF DNES

Kde vzít na přesčasy lékařů, přemýšlí nemocnice. Dohoda s nimi nepočítá

  • 26
Nemocniční lékaři by už tento měsíc měli dostat navýšené mzdy, které si vyvzdorovali nátlakovou akcí Děkujeme, odcházíme. Nemocnice ale zatím prostředky na vyšší platy nemají. Stěžují si, že jim je pojišťovny posílají se zpožděním. Ředitelé nemocnice navíc po vynuceném zvýšení základních mezd nemají pro lékaře peníze na přesčasy.

"Platby chodí většinou s dvouměsíčním zpožděním, což je pro nás velký problém. Dva miliony na mzdy teď budeme muset poslat ze svého a zpozdíme se tak u svých dodavatelů," řekl Hospodářským novinám ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottwald.

Nemocnice se ovšem problémů nezbaví ani tehdy, až peníze od pojišťoven dorazí. Navýšené platby nemocnicím totiž pokryjí jen zvýšení základních platů lékařů. Přesčasy a další služby, jejichž ohodnocení se také zvýšilo, budou muset nemocnice platit ze svých vlastních zdrojů.

"Letos bychom měli od zdravotních pojišťoven dostat kolen 28 milionů korun, dalších 23 milionů ale bude stát navýšení sazby za pohotovosti, přesčasy, dovolené a další příplatky," řekl HN ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Lékař s vyšším základním platem má totiž i vyšší hodinovou sazbu za přesčasovou práci.

Problém přiznalo i ministerstvo zdravotnictví, které při dohodě s protestujícími lékaři počítalo pouze s celými pracovními úvazky. Nemocnice tak nyní zkoušejí propočítat, kolik budou muset dávat lékařům ze svého.

"I kdyby nám poslali přesně tolik, kolik podle počtu lékařů a jejich kvalifikace žádáme, budeme ročně doplácet kolem 15 milionů korun," spočítala třeba ředitelka plzeňské fakultní nemocnice. Většina nemocnic oslovená HN počítá s tím, že zvýšené náklady pokryje ze svých zdrojů.

Podle ministerstva by ale zvýšené náklady na přesčasy mohly nemocnicím paradoxně pomoci. "Vznikne ekonomický tlak na to, aby zde už většinu příjmů lékařů netvořily platby za služby. Mohla by se tak zlepšit organizace práce," míní poradce ministra Hegera Pavel Vepřek. Taková změna by ale byla příliš složitá a mohla by narazit na odpor lékařů.

Nemocnice ale také možná jen provedou jednodušší změnu, převedou přesčasovou práci na dohodu o pracovní činnosti, jejíž hodnotu si mohou samy určovat. "U dohod je stabilní mzda, která se vyšším základním platem nijak nezvedá. Nejspíše se to tak budeme snažit řešit, aby se nám negenerovaly další náklady," vysvětlil deníku ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Lékařské odbory dosáhly hrozbou hromadného odchodu lékařů z nemocnic ujednání s vládou, která zaručila zvýšení jejich platů. Odchodem hrozily bezmála čtyři tisíce lékařů. Memorandum, které lékaři uzavřeli s ministrem zdravotnictví, jim zaručilo dvě miliardy korun navíc na růst tarifních platů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue